01.12.2020
Bývalá zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková tvrdí, že jednotlivci sa môžu v prípadoch porušení ich základných práv a slobôd obrátiť na ESĽP.
V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR. K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a nie v skrátenom konaní počas núdzového stavu.
Vylúčenie akýchkoľvek ústavných zákonov zo súdneho prieskumu ich súladu s Ústavou SR by malo za následok vylúčenie úlohy Ústavného súdu SR vykonávať ochranu ústavnosti a to najmä v situácii, ak by Národná rada SR príslušnou väčšinou prijala ústavný zákon, ktorý by obsahoval protichodné ustanovenia s Ústavou SR, pričom by nešlo o ústavný zákon predstavujúci jej priamu zmenu či doplnenie, alebo by prijala ústavný zákon, ktorý by napádal základné princípy ústavy (tzv. materiálne jadro) a prekročil by rámec spoločenskej zmluvy, ktorá ústavodarcu obmedzuje mocou konštitutívnou.
V právnom štáte podľa môjho názoru musí existovať mechanizmus, ktorý bude prípadné excesy ústavodarcu eliminovať či aspoň tlmiť, a práve to je úlohou ústavného súdnictva. V tomto ohľade upozorňujem na ministerkou spravodlivosti avizovanú zmenu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, a vyjadrujem vážne obavy, či po súčasnej aktivite ústavodarcu nedôjde následne k tomu, že bude tento ústavný zákon významne zasahujúci do základných práv a slobôd zmenený tak, že budú úplne popreté niektoré práva zaručené ústavou, napr. právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom pri výkone protiepidemických opatrení počas núdzového stavu. Ústavný súd SR však už nebude môcť vôbec zasiahnuť.
V tomto ohľade poukazujem na prípad Minerva Mills Ltd. a Ors. v. Unionof India and Ors. (AIR 1980 SC 1789), v ktorom indický Najvyšší súd jednomyseľne rozhodol, že právomoc parlamentu zmeniť ústavu je ústavou obmedzená.
Parlament preto nemôže vykonávať túto obmedzenú právomoc, aby si udelil neobmedzenú moc. Väčšina súdu tiež uviedla, že právomoc parlamentu meniť nie je silou ničiť. Parlament preto nemôže poprieť základné práva jednotlivcov vrátane práva na slobodu a rovnosť. Rozhodnutie zrušilo oddiely 4 a 55 zákona o ústave (štyridsiaty druhý dodatok) z roku 1976, ktorý bol prijatý počas stavu núdze Indirou Gándhíovou.
Ako bývalá zástupkyňa vlády SR pred ESĽP som negatívne vnímala skutočnosť, že v súvislosti s konaním o individuálnej ústavnej sťažnosti nebolo možné iniciovať konanie o súlade právnych predpisov. Vítam preto navrhovanú možnosť fyzických alebo právnických osôb vyvolať konanie o súlade právnych predpisov v súvislosti s podanou ústavnou sťažnosťou. V tomto ohľade je ale zaujímavé, že účinnosť tohto ustanovenia má nastať až v roku 2025.
Jednotlivci sa môžu v prípadoch porušení ich základných práv a slobôd spočívajúcich v právnom predpise v súčasnosti obrátiť len priamo na ESĽP.
Na vnútroštátnej úrovni tak nemajú až do roku 2025 žiadny účinný vnútroštátny prostriedok nápravy, čo sa stáva osobitne významným práve v čase vyhláseného núdzového stavu a s tým súvisiacich významných zásahov do ľudských práv a základných slobôd majúcich pôvod v právnom predpise.
Autor: Marica Pirošíková
Zdroj: hlavnydennik.sk
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
VIDEO: Baránek o podieľaní sa veľkej časti slovenských lekárov na covidovej diktatúre a terorizovaní ľudí, ktorí teraz vydierajú Ficovu vládu
Rusové vyhlásili lov raketových nosičů pro ATACMS za svou prioritu. Pět jich již bylo zničeno.
Synchronizačný efekt
Experiment, ktorý ukazuje na spojenie „Vedomie – Telo“
Maďarsko a Bulharsko našli riešenie, ako zaplatiť za tranzit ruského plynu
Európske krajiny vyzývajú sýrskych utečencov na návrat domov. Rakúsko im preplatí letenky
„Pád Asada“: Strategický ústup, nie porážka?
„Vyzbrojenie dolára“: Trump vyhlasuje vojnu BRICS a „dedolarizácii“
Digitálny vodičský aj občiansky je realitou, kradnúť v obchodoch sa už neoplatí. Prezident podpísal 23 zákonov
Ficov kabinet definitívne schválil energopomoc. Dostane ju každý, čo kritizuje opozícia
Ruské raketové útoky sa zameriavajú na viaceré vojenské letiská. Kadyrov žiada Orešnik
Kým Západ nahradí Zelenského a ako sa Ukrajina kúsok po kúsku pripojí k Rusku
Kyjev dostane ako darček najdrahšie ciele v histórii. Austrália sa ide zbaviť 48 amerických Abramsov
Ako Pobaltie vnútilo USA protiruský rasizmus. Podobnosť so Židmi v Nemecku počas Hitlera je len náhoda
BlackRock: ako megakorporácia ovládla krajiny „zlatej miliardy“
Advokát Lindtner: Môže obvinené osoby súdiť sudca vymenovaný do funkcie nezákonne?
Vedec a vysokoškolský pedagóg Ján Dudáš bol odsúdený ako extrémista za výklad pojmov a štát mu v procese odňal právo na obhajcu.
VIDEO: Poslanec Hlasu Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ sľubuje, že ak Danko s Ficom budú chodiť do Moskvy, „migaľovci“ pôjdu na milovanú banderovskú Ukrajinu
VIDEO: Baránek o sporoch vo krehkej vládnej koalícii, o potrebe zahryznúť si niekedy v záujme Slovenska do jazyka, o číhajúcej progresivistickej hrozbe
VIDEO: Pavol Habera podporil kultúrny boj priaznivcov Sorosovho PS & spol. za vládu protinárodnej progresívno-liberálnej ideológie a vystúpil na protivládnom proteste.
zo sekcie
Ústavný súd môže ako jediný tlmiť Matovičove protiprávne excesy. Vládna koalícia ho však chce o túto možnosť narýchlo obrať
Ústavný súd môže ako jediný tlmiť Matovičove protiprávne excesy. Vládna koalícia ho však chce o túto možnosť narýchlo obrať
Ústavný súd môže ako jediný tlmiť Matovičove protiprávne excesy. Vládna koalícia ho však chce o túto možnosť narýchlo obrať