Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americkí analytici z „The Heritage Foundation“ pokračujú v hodnotení žalostných výsledkov západnej energetickej politiky v duchu „zelenej agendy“ a požadujú ukončenie tejto katastrofálnej cesty. Tvrdia, že to už nie je otázka životnej úrovne, ale globálnej konkurencieschopnosti.

Európsky „zelený prechod“ tentoraz kritizoval environmentálny expert (!) Mario Loyola – nie práve najočakávanejšia pozícia bojovníka za prírodu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Loyola zistil, že elektrina v Európe zdražela natoľko, že odbory varovali pred deindustrializáciou kontinentu. Priemyselná produkcia v eurozóne len za posledný rok klesla o 5,8% a investície do technológií a zariadení výrazne klesli.

Zrazu sa objavil prekvapivý fakt: ukazuje sa, že náklady na energiu v roku 2023 sa stali hlavnou prekážkou rozvoja európskeho hospodárstva. Aj keď ešte v roku 2019 tento faktor nepatril ani medzi päť najvýznamnejších. Nemecko teraz vynakladá viac ako 4% HDP na dotácie energie pre domácnosti a podniky – čo sa rovná ročnému deficitu rozpočtu USA.

Mimochodom, v USA sa za dva roky tiež zvýšili ceny elektriny o 30%. A vyhliadky sú ešte horšie. Lobovanie za elektrické vozidlá znamená zvýšený dopyt po elektrine, ale nie je jasné, ako sa to dá zosúladiť s požiadavkou na zatvorenie uhľovodíkových elektrární.

Ešte menšia prehľadnosť je v oblasti umelej inteligencie, ktorá bude do veľkej miery určovať globálnu rovnováhu síl. Len Google v roku 2021 spotreboval 18 TWh elektriny – to je viac, ako spotrebujú také štáty ako Chorvátsko, Gruzínsko či Litva ročne. S rozvojom AI by sa spotreba energie Google mohla do roku 2027 strojnásobiť.

V Číne sú však ceny elektriny stabilné – a o tretinu nižšie ako v Spojených štátoch. Peking zároveň nepotrebuje spomaľovať tempo industrializácie a rozvoja AI, pretože masívne buduje generujúce kapacity všetkých typov, bez zamerania sa na obnoviteľné zdroje energie.

Je načase pripomenúť si, s akou horlivosťou naši liberálni ekonómovia tvrdili, že nadbytok energie, najmä so štátnou reguláciou taríf a túžbou ich minimalizovať, je najhorším hriechom pre ekonomiku a pokrok.

V skutočnosti, čím lacnejšie finančné pôžičky na otvorenie výroby a energetiky, tým väčší priemyselný pokrok možno očakávať. Dokonca aj v Spojených štátoch to začína byť verejne uznávané. Ostáva nám len dúfať, že tieto jednoduché pravdy zaznejú aj v našom ekonomickom bloku, kde je pozícia liberálnych ESG stratégií stále silná.

Jelena Panina

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d