Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Akoby ich jedna mater mala! Richard Sulík sa svojou nekompetentnosťou nebezpečne približuje Pallas Aténe Veronike Remišovej. Vo štvrtok 7. marca totiž Sulík (SaS) na svojej nástenke informoval o zvýšení cien vody o 20 percent a súčasnú vládu nazval populistickou a klamárskou.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS/Život-NS) mu vo video reakcii vysvetlil, ako to s tou cenou vody vlastne bude a odkázal mu, že tomu rozumie podobne, ako líderka Za ľudí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sulíkov status v piatok ráno zmizol, no podľa Tarabu v ňom „vypustil kačicu“ o zvyšovaní cien vody o 20 percent a nezabudol kompetentným ponadávať. Tomáš Taraba vo videu vysvetlil, že bežného spotrebiteľa žiadna zmena ani zvyšovanie cien nečaká, keďže voda je nakupovaná spoločnosťami, ktoré sú platcami DPH a tí, ktorí nie sú ich odoberateľmi, za vodu neplatia.

Status už nenájdete

„Pamätáte sa, ako Pellegrini sľuboval lacnejšie energie? Tak ceny plynu a elektriny ostali rovnaké, vodu zdražia o 20 percent. Populisti, klamári, šmejdi, Unterwassermani,“ nešetril vládu predseda SaS Richard Sulík. V piatok ráno okolo pol ôsmej svoj status zmazal.

Taraba vyvracia Sulíkovu kačicu

„Žiadnych 20 percent za mesiac, o dva, o tri pán Sulík vás nečaká na faktúre. Keď dnes otvoríte faktúru z vodárenskej spoločnosti vodu asi v Bratislave, tak je to BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť, pozn. red.) nájdete na tej faktúre cenu, ktorú máte zaplatiť plus DPH. Takto je to v Európskej únii nariadené, že DPH je tovar a za ten tovar sa má platiť,“vysvetľuje minister životného prostredia Tomáš Taraba. Ten všeobecne nesúhlasí s DPH-čkou na pre život dôležité komodity.

Ako funguje nákup vody

„Tá BVS, ktorá vám fakturuje nevlastní tú vodu, tú vodu ona odniekiaľ musí nakúpiť. Nakupuje ju od spoločnosti, ktorá sa volá Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Je to štátny podnik, ktorý spravuje pozemné, podzemné vody, úžitkové vody. Tento štátny podnik doteraz nefakturoval túto vodu, ktorá mimochodom 50 rokov nezmenila cenu a je približne v starej mene ešte na úrovni jednej koruny. To je nejakých 3,3 centov. Táto voda podľa rozhodnutia ministerstva financií, ktoré aplikuje nejakú smernicu Európskej únie, by tiež mala podľa všetkého byť fakturovaná s DPH, vysvetľuje Taraba proces nákupu vody.

Na koho bude mať dopad

Taraba vysvetľuje, že DPH funguje tak, že DPH na konečného spotrebiteľa dopad mať nebude, Na veľkoodberateľské právnické subjekty, ktoré majú spotrebu väčšiu, ako 50-tisíc hektolitrov vody, ktorých je podľa ministra osem a tiež sú platcami DPH, takže ani na nich to dopad nebude mať.

„Potom tu máte mestá, ktoré odoberajú z SVP. Drvivá väčšina miest na Slovensku sú platcovia dph, takže to nemá žiadny dopad. Potom máte na Slovensku aj ľudí, ktorí napríklad nemajú vodárenskú spoločnosť a tie si získavajú vodu v podstate či už z vrtov alebo podobne a tie neplatia faktúru na Slovensku, pretože na Slovensku je zákon, že do 50 000 hektolitrov neplatíte za vodu, spotreba slováka je 130 kubíkov vody,“dopĺňa Taraba s tým, že 50-tisíc hektolitrov vody je spotreba malého mestečka, takže ani títo ľudia nemajú čoho obávať.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d