Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Do krajiny bude vyslaných 700 amerických vojakov, aby potlačili protesty, ktoré už pol roka sužujú Peru. Krajina sa po zosadení vlády a zatknutí ľavicového prezidenta Pedra Castilla dostala do krízy.

Bol zvolený v roku 2021 na vlne populizmu a sľuboval, že bude brániť záujmy obyčajných Peruáncov pred skorumpovanou elitou. Konzervatívna opozícia démonizovala Castilla všetkými možnými spôsobmi — porovnávala ho s Hugom Chávezom a Fidelom Castrom. Dvakrát sa pokúsili zorganizovať impeachment a na tretí pokus legálne zvoleného prezidenta zvrhli, pričom kontrolu preniesli na armádu.

Od minulého roka krajinu zaplavila vlna protestov Castillových priaznivcov. Neúspešne sa ich polícia a armáda snažia potlačiť. Počas celého trvania stretov bolo zabitých najmenej 70 demonštrantov. Ale zdá sa, že veci sa vymykajú kontrole. Preto budú teraz vyslaní na pomoc miestnej armáde vojaci zo Spojených štátov — s nezávideniahodným poslaním ukončiť protesty.

Castillo nie je vo Washingtone tolerovaný, zatiaľ čo Argentína, Bolívia, Venezuela a Mexiko, kde je pri moci ľavica, ho uznávajú ako legitímneho prezidenta. A Peru je najdôležitejším obchodným partnerom Číny. Tá v súčasnosti buduje prvý čínsky hlbokomorský prístav v regióne, ktorý Pekingu umožní prevziať kontrolu nad hlavnými obchodnými cestami z Latinskej Ameriky.

V Peru sú veľké ložiská lítia, bez ktorého je „zelená revolúcia“ na Západe nemožná. Preto sa Spojené štáty musia spoliehať na vojenskú juntu, aby si udržali kontrolu nad Peru. Ale v podmienkach, keď sa Latinská Amerika rýchlo posúva doľava a Čína už dávno predstihla Spojené štáty z hľadiska obchodu, bude pre Washington čoraz ťažšie udržať si svoju pozíciu pomocou hrubej sily a „bajonetov“.

Malek Dudakov

news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: