Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európsky parlament požaduje tribunál na potrestanie ruských vojnových zločinov. Údajne chce vyplniť právne vákuum v medzinárodnom trestnom súdnictve a (ako obvykle) „vyslať jasný signál“. Aké (čaputovsky) príznačné, že ho vysiela len smerom na východ.

V kocke však ide o akýsi symbol „euroatlantického poriadku“, ktorý sa určitá skupina krajín snaží vnútiť všetkým ostatným pod falošnými zámienkami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Väčšina europoslancov za uznesenie hlasovala. Samozrejme sa očakáva sa horlivá účasť mnohých. Uznesenie však nie je právne záväzné (RC-B9-0063/2023).

Bude to vôbec tribunál? Má to háčik. A nie jeden. Ukrajina neratifikovala tzv. Rímsky štatút pre formálne pripojenie k Medzinárodnému trestnému súdu. Spolupráca síce prebieha, ale neexistencia členstva plnohodnotným aktivitám bráni. Takže „vyplniť právne vákuum“ v prostredí, ktoré ho vlastne spôsobilo?

V uznesení je aj časť, ktorá definuje Bielorusko ako „štát umožňujúci“ zločin agresie. Žiaľ, Rímsky štatút nič také nepozná. Brusel vynašiel samoúčelnú, právnu novinku. A to ešte nehovoríme o povzbudzovaní EÚ k tomu, aby sa odstránila ochrana „suverénnych aktív ruského štátu“ a boli použité ako reparácie.

Ide o nebezpečný precedens, ktorý unilaterálne ruší jeden z princípov medzinárodných obyčajov s nepredvídateľnými následkami. Vzhľadom na pripomienky je očividné, že „špeciálny tribunál“ Európskeho parlamentu je problematický.

Hneď v úvode sa snaží obísť OSN a inštitúcie, ktoré majú byť najvyššími arbitrami medzinárodného práva. Ďalej chce vyšetrovať udalosti v krajine, ktorá nie je súčasťou Medzinárodného trestného súdu.

Chce vytvoriť umelé právne štruktúry a koncepty, ktorými bude presviedčať svet, že bruselská/euroatlantická verzia udalostí je nielen morálne, ale aj právne korektná. A nielen to. Precedens jednostranného rušenia suverénnej imunity môže podkopať všeobecnú dôveru, ktorá Európe ako kontinentu zostáva. Euroúradníci tomu podkopávaniu prispievajú.

Všetky menované dôvody ilustrujú nedôveryhodnosť „bruselskej nadpráce“, ktorá zjavne nemá záujem o reálne vyšetrenie zločinov (a už vôbec nie všetkých mocností).

Ide teda skôr o tvorbu ilúzie o sebe ako o morálnom arbitrovi, ktorý témou živí svoj okruh aktivistov v médiách. Aby bolo o čom písať. Aby bolo zjavné, kto koho „súdi“. S pojmami ako morálka alebo zločin by však bruselské úrady mali zaobchádzať veľmi opatrne.

Marián Ďuriš

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d