Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na svete nenájdete krajinu, ktorá má vzhľadom k svojej rozlohe toľko minerálnych prameňov ako Slovensko. Oficiálne je zaregistrovaných 1657 zdrojov, no predpokladá sa, že ich je oveľa viac. Minerálna voda v Smrdákoch patrí k svetovým unikátom pre obsah sírovodíka. Najväčší počet prameňov na Slovensku nájdete v Bešeňovej. Na jej území vyviera 33 prameňov, ktoré dosahujú vysokú teplotu až 61 °C.

Malá krajina s impozantným reliéfom a vymoženosťami, ktoré k nemu patria. Také je naše Slovensko. Na jeho území nájdeš viac než 1 600 liečivých minerálnych prameňov a vrtov, z ktorých si smieš vodu zadarmo načapovať do fľaše.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tú vodu, ktorú nájdeš aj na pultoch rôznych obchodných reťazcov. Okrem jej nesporných zdraviu prospešných účinkov delí naše pramene aj ich chuť. Jedna je kyslá, druhá zásaditá, tretia smrdí ako pokazené vajce. Objav s nami liečivé slovenské minerálne pramene, ktoré sa nachádzajú v tvojej blízkosti.

Santovka

Je známa už vyše 500 rokov. Jej pramene sa nachádzajú v obci Santovka v južnej časti Slovenska okresu Levice. Svoje prvé medzinárodné ocenenie získala táto kyselka na výstave v Hamburgu už v roku 1869. V Santovke sa nachádzajú tri skupiny minerálnych prameňov. Zemitá, zásaditá a uhličitá kyselka, ktorá je vhodná na niektoré žalúdočné a črevné choroby, pri cukrovke, chorobách obličiek, pečene a pri kataroch horných ciest dýchacích. Ak sa rozhodneš ísť po ňu do obce, nemusíš sa báť, že by si ani na jeden z prameňov nenaďabil aj po slepiačky. 

Sulinka

V severnej časti Ľubovnianskej Vrchoviny pri obci Sulín v malebnom údolí rieky Poprad, ktorá tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, vyvierajú pramene minerálnej vody Sulinky.

Výverová oblasť: žriedelná štruktúra je budovaná flyšovým súostrovím v zastúpení ílovcov a pieskovcov. Sulinka je voda výnimočného chemického zloženia.

Jej výnimočnosť spočíva v tom, že obsahuje až 13 z 15 základných prvkov a mikroprvkov, ktoré sa podieľajú na stavbe ľudského tela a vytvárajú tak podmienky pre funkčnosť ľudského organizmu. Ďalšia výnimočnosť Sulinky je jej prírodný obsah CO2.

Rozbory vody poukazujú, že je sodno-uhličitá, alkalická so zvýšeným obsahom magnézia a lítia.

Budiš

Budiš je najpredávanejšia a najobľúbenejšia slovenská minerálna voda, no nemusíš si ju kupovať len v obchode. Môžeš tak ušetriť plastový obal a nabrať si ju priamo z prameňa do fľaše. Ten sa nachádza aj s množstvom ďalších pred obcou Turiec smerom do Budiša. Turiec je známy aj tým, že sa tam plní minerálna voda Fatra a Kláštorná.

Budiš minerálna voda je ideálnym doplnkom minerálov a vápnika. Je vhodná pre každodenné pitie, a pritom nestojí nič, vyviera spod zeme a steká v prameni priamo späť do prírody.

Baldovská

Pramení v obci Baldovce, ktorá bola v minulosti známou kúpeľnou oblasťou. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy a nájdeš ju na obchodných pultoch pod názvom Baldovská.

Táto minerálna voda chutí ešte lepšie, ak je skutočne čerstvá a tečúca. Prístup k nej je jednoduchý, ak cez Baldovce len prechádzaš, stačí si to zadať do Google Máp.

Baldovská je vysoko mineralizovaná kyselka, hydrogenuhličitanovo vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom hydrogenuhličitanov, horčíka a vápnika, slabo kyslá, studená, hypotonická.

Vajcovka

V obci Ochodnica vyviera známy, zápachom nezameniteľný prameň Vajcovka. Tá je zdrojom mineralizovanej marinogénnej vody nátriovo-chloritového chemického zloženia s obsahom sírovodíka. 

Svoje pomenovanie získala vďaka svojej vôni, alebo skôr zápachu, ktorý pripomína pokazené vajcia. Ten spôsobuje sírovodík (sulfan), ktorý vzniká biogénnou redukciou síranov, ktoré sa tvoria oxidačnou degradáciou rozptýlenej surfistickej síry, hlavne pyritu vo flyšových sedimentoch. Napriek tomu, že prameň nebol oficiálne vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, mnohí ľudia veria v jeho účinky.


Cigeľka

Jedna z najznámejších prírodných minerálnych vôd Prešovského kraja vznikla z pozostatku prameňov v minulosti využívaných ako prírodné liečivé kúpele. Napriek tomu, že už neexistujú, tejto minerálnej vody je stále dostatok na to, aby si ju nabral do fľaše ktokoľvek, kto má o to záujem.

Je vysoko mineralizovaná, uhličitá, slabo alkalická, hypertonická, hydrogénuhličitanovo-chloridovosodná, jódová, so zvýšeným obsahom lítia, bóru a hydrogénuhličitanov. V obci sa nachádza niekoľko prameňov, Apollo, Ladce I, Cigeľka I (Štefan), Cigeľka VIII CH-1 a prameň v obci. V blízkom okolí sa však nachádzajú aj ďalšie pramene, Mikva, Veterán, Glória, Slovan, Matka a Píšťalkový, informuje Sorger.


Sliač

Z piatich minerálnych prameňov vyvierajúcich v obci Sliač je jeden unikátny svojím chemickým zložením. Tento prameň je charakteristický prirodzenou izotermickou teplotou s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Nachádza sa v liečivých sliačskych kúpeľoch a je svojím charakterom jediný v strednej Európe.

Okrem Kúpeľného prameňa, nájdeš v tejto lokalite ešte ďalšie štyri, a to pramene Štefánik, Bystrica, Lenkey a Adam. Nabrať si môžeš z každého z nich.

Štefánik je najstudenejším prameňom – dosahuje teplotu len 12 °C, s vysokým obsahom C02 a farmakologicky aktívneho železa, ktoré sa najčastejšie využíva ako stolová voda. Je vhodný na podporenie trávenia a pri chudokrvnosti. Bystrica s 23 °C teplou vodou je odporúčaná najmä pri ochoreniach žalúdka.

Lenkey s 22,5 °C teplou vodu s obsahom jódu je odporúčaný pri ochoreniach štítnej žľazy a očí a Adam s 23 °C teplou vodou, je odporúčaný pri ochoreniach močového mechúra. Je jediným prameňom, z ktorého voda nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch,“ dodávajú.


Trenčianske Mitice

Mitická slatina. To je názov minerálnej vody, ktorú si môžeš nabrať v obci Trenčianske Mitice. Nemusíš sa za ňou ani veľmi naháňať a spájať si ju s nejakou prechádzkou. Stačí prísť priamo do obecného altánku v obci, kde je pre teba prameň sprístupnený, informuje obec.

Ak by si sa však k prameňu Mitickej prejsť chcel, nájdeš ho v srdci slovenskej prírody neďaleko Trenčianskych Mitíc, v tôni stáročných slatín. Tento prameň má bohaté chemické zloženie, vyvážený pomer minerálov a nízky obsah sodíka.


Teplica

V Liptovskom Jáne nájdeš okrem známej prírodnej kade s termálnou vodou aj ďalší balzam pre zdravie. Tým je minerálny prameň neďaleko kade. Napriek tomu, že je tento prameň pomerne významný svojím zložením, v tomto roku ukázal mikrobiologický rozbor prítomné baktérie znehodnocujúce vyvierajúcu vodu.

Jej požívanie je momentálne len na vlastné riziko, upozorňuje obec.

Bešeňová

Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Drobné odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii, prípadne teplote. 

Minerálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály.

Okolie každého minerálneho prameňa je charakteristické svojím červenohnedým sfarbením. Vodu z týchto prameňov si môžeš kedykoľvek napustiť do fľaše a zobrať domov.



startitup.sk/mrslovak.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d