Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prístav Usť-Luga sa stal jasným príkladom toho, ako ťažiť zo sankčnej politiky Západu.

Ako už News Front informoval, medzi Moskvou a Minskom už boli dosiahnuté dohody o využití kapacít prístavu Usť-Luga na tranzit bieloruského tovaru. Bieloruská nákladná doprava predtým prechádzala prístavmi pobaltských republík, vzťahy medzi krajinami sa však zhoršovali. Litva, Lotyšsko a Estónsko podporili pučistov, ktorí sa snažia zvrhnúť legitímnu bieloruskú vládu.

V tejto súvislosti sa Alexander Lukašenko rozhodol presmerovať náklad do ruských prístavov. Dohoda bola uzavretá, hoci odborníci v Litve a Lotyšsku ju označili za nepravdepodobnú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Je potrebné využiť priaznivé príležitosti, ktoré sa ruským spoločnostiam ponúkajú na svetových trhoch. Zahájiť projekty, ktoré sú významné pre celé odvetvia, regióny, pre celú našu krajinu,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Za jeden z takýchto projektov možno považovať aj spomínaný prístav Usť-Luga. Pre bieloruské spoločnosti, ktoré predtým využívali služby pobaltských krajín, Rusko zaručilo stabilitu — veľmi dôležitý faktor pre podnikanie. Pritom Litva platí za protibieloruské sankcie a počíta straty. Prístav Klajpeda stratil tretinu nákladnej dopravy. Situácia nie je najlepšia ani pre litovské železnice.

„Ruský návrh je pre Bielorusko z komerčného hľadiska výnosnejší,“ tvrdí Konstantin Simonov, šéf Národného fondu pre energetickú bezpečnosť. „Ruské železnice poskytli 50%-nú zľavu na prepravu ropných produktov. Samozrejme, že aj služby prekládky sa stali výhodnejšími.“

Proces spolupráce sa už začal. Prvé zásielky bieloruských ropných produktov — 3,4 tisíc ton benzínu a 3,6 ton vykurovacieho oleja — už prešli cez Usť-Lugu. Naplánovaných je len čo sa týka tranzitu 2 milióny ton nákladu v roku 2021. Do roku 2023 toto číslo dosiahne takmer 10 miliónov ton.

Spolupráca, ktorá by sa bez pomoci Západu nezačala, je prospešná aj pre Rusko. Podľa Alexandra Drozdenka, guvernéra Leningradskej oblasti, majú súčasné prístavné komplexy narastajúce zisky.

„Leningradský región sa stal ruskou námornou bránou, keď objem prekládky nákladu dosiahol 100 miliónov ton,“ hovorí politik. „Teraz sa zameriavame na zdvojnásobenie množstva.“

Treba však pochopiť, že hovoríme nielen o doprave presmerovanej z pobaltských krajín do Ruska. Zvýšenie objemu prekládky vytvára nové pracovné miesta a generuje príjmy do rozpočtu.

„Ľudia, ktorí budú pracovať v prístave, tu budú žiť aj so svojimi rodinami. To znamená výstavbu škôl, škôlok, obchodov, infraštruktúry miest a obcí v Leningradskej oblasti,“ tvrdí Vjačeslav Petrenko, zástupca generálneho riaditeľa nákladnej spoločnosti.

zdroj: news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d