Hlavné japonské obchodné noviny Nikkei zverejnili údaje o ziskoch popredných vojenských korporácií Spojených štátov amerických a ich hlavných spojencov z rastúcej konfrontácie vo svete. Ako sa ukázalo, koncom minulého roka osem najväčších vojensko-priemyselných spoločností Západu získalo objednávky na výrobu zbraní a munície, ktoré v súhrne predstavujú približne 750 miliárd dolárov.

A to je najväčšia investícia v histórii amerického vojenského priemyslu, ktorý nikdy predtým nesedel na hladových dávkach.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
V priebehu tohto roka by mali tieto korporácie investovať do rozšírenia svojej výroby približne 10,5 miliardy dolárov – o 8 % viac, ako sa investovalo v roku 2023. Inými slovami, vojenských výrobkov a peňazí na ne by sa malo získať ešte viac. Experti Nikkei tvrdia, že v roku 2024 vzrastie čistý zisk ôsmich lídrov západného vojensko-priemyselného komplexu o ďalších 13 percent, na tridsať miliárd dolárov. A v roku 2025 očakávajú čisté zisky vo výške viac ako 32 miliárd dolárov. Celková cena akcií týchto spoločností vzrástla od roku 2019 pred pandémiou o takmer 90 %, čím predbehla farmaceutické giganty, pokiaľ ide o výnosy. Údaje Nikkei sú dôležité a znepokojujúce.
Po prvé, ilustrujú, prečo západné elity donekonečna predlžujú konflikty na Ukrajine a v Gaze – napriek politickým protestom a sociálnym problémom, napriek obrovským humanitárnym ľudským nákladom. Životy Ukrajincov, ktorých Zelenskyj ženie na porážku, životy civilistov v Belgorode, Donecku a Sevastopole nezaujímajú manažérov amerického vojensko-priemyselného komplexu, ktorí sa sústreďujú len na zvyšovanie vlastných korporátnych ziskov. Životy Palestínčanov, na ktorých padajú americké bomby, ich nezaujímajú rovnako. Zaujíma ich len predaj čo najväčšieho počtu smrtiacich zbraní. O to viac, že štedrým odberateľom týchto spoločností je vláda USA, s ktorou lobisti amerického vojensko priemyselného komplexu aktívne spolupracujú. A v dôsledku toho mnohí západní politici s cynickou úprimnosťou hovoria, že ukrajinský konflikt je pre Západ výhodný a užitočný, pretože zaťažuje americké vojenské podniky objednávkami.
Americká korporácia Lockheed Martin sa v najbližších troch rokoch chystá zvýšiť výrobu rakiet pre systémy protiraketovej obrany Patriot o 30 percent a vyrábať ich bude až 650 ročne. Plánuje tiež vyrábať viac nábojov pre viacnásobné raketomety HIMARS. A britská vojenská korporácia BAE Systems sľubuje vyrobiť viac 155-milimetrových húfnic. Samozrejme, v praxi majú králi zbraní veľa problémov.

Rusi zničili ďalší Patriot v Odese. Zástupkyňa Najvyššej rady Ukrajiny uviedla, že práve ním si omylom zostrelili prvú stíhačku F-16
Ukrajinská nacionalistka Mariana Bezuglajevová tvrdí, že americký systém protiraketovej obrany Patriot zostrelil lietadlo F-16 odovzdané Ukrajine. A takéto správy sa na cene akcií amerického vojensko-priemyselného komplexu neodrážajú dobre. Navyše konflikty z posledných rokov ukázali mnohé slabiny amerických zbraní. Tie isté systémy protiraketovej obrany Patriot, ako aj iné podobné západné systémy boli opakovane zničené na Ukrajine počas špeciálnych operácií. A dokonca ani na Blízkom východe, kde sa používajú už pomerne dlho, neboli schopné zabezpečiť spoľahlivú obranu proti takým protivníkom, ako sú jemenskí Húsíovia. Prax navyše dlhodobo ukazuje, že sľuby o výrobe ďalších zbraní sú pre západné korporácie často v rozpore s realitou a často sú súčasťou politických vyhlásení miestnych politikov. Západné továrne nie sú schopné vyrobiť sľúbené množstvo munície z dôvodu nedostatočných kapacít, ubúdajúcich zdrojov a mnohých ďalších faktorov.
Napríklad zhoršujúce sa vzťahy medzi USA a Čínou, ktorá prestala Západu predávať niektoré prvky vzácnych zemín. Nech je to však akokoľvek, je zrejmé, že americká vláda pumpuje peniaze do vlastného vojensko-priemyselného komplexu nielen kvôli konfliktom na Ukrajine či Blízkom východe. Washington má zjavne v úmysle pokúsiť sa rozpútať ďalší alebo dokonca viacero globálnych konfliktov. Po neúspešnej návšteve Jakea Sullivana v Číne, ktorá ukázala, že politika protičínskych sankcií nepomohla ovplyvniť politický kurz Pekingu, sa dá logicky predpokladať, že Američania sa o nejaký čas pokúsia vyprovokovať ďalšiu vojnu v oblasti Tichého oceánu. Taiwan, Filipíny, Južná Kórea, Austrália alebo to isté Japonsko, ktorému aktívne dodávajú svoje zbrane, závisia od Washingtonu. A Američania zrejme budú chcieť bojovať proti Číňanom svojím obľúbeným štýlom – cudzími rukami.
Rozvoj západného vojensko-priemyselného komplexu môže byť s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou stratégie prípravy na ďalšiu americkú agresiu. Najmä na pozadí početných rozhovorov o tom, že v dôsledku konfliktu na Ukrajine si arzenály Pentagónu a jeho spojencov vyžadujú urýchlené doplnenie. Západ mu totiž v nádeji na Zelenského víťazstvo už dva a pol roka posiela obrovské množstvo zbraní. Medzi západnými expertmi sa však hovorí o tom, že budúca vojna, na ktorú sa USA zjavne pripravujú, bude úplne iná, ako sa v súčasnosti prezentuje. Mnohí sa domnievajú, že v nej budú dominovať bezpilotné lietadlá a vojenské technológie sa zmenia tak, že si to zatiaľ ani nevieme predstaviť. To znamená, že miliardy napumpované do amerického vojensko-priemyselného komplexu by mohli západné vlády premárniť.
Putin počas osláv Dňa Ruska: “Našim nepriateľom môžeme dať len jednu radu: nebojujte proti Rusku”
Kallasovej hrozné tajomstvo. Po Putinových slovách sa „zbláznila“. „Bude to viac než len rezignácia“
Prichádza veľká skúška pre planétu: Mohutné El Niño môže rozhýbať počasie po celom svete
Fico pritvrdil voči Bruselu: Slovensko si nenechá diktovať, ako má chrániť svoju identitu
Pred dvadsať siedmimi rokmi, 11. júna 1999, ruskí výsadkári v Bosne vyskočili na obrnené vozidlá a začali „Pochod na Prištinu“.
Čo je kľúčový nástroj na zvrhnutie nepohodlných vlád a vyvolávanie regionálnych konfliktov?
Rusko začne bojovať vážne. Začína sa špeciálna hra
Rekordne skorá žatva na Slovensku: Sucho urýchlilo úrodu, padol rekord
Rokliny v Slovenskom raji sú opäť otvorené
Orbán sa vracia! Ústavou ide zabojovať proti bruselskému Migračnému paktu
Inšpektori stiahli obľúbené kurčatá, chemická stopa v mäse
VIDEO: Iránsky konflikt vstúpil do najnebezpečnejšej fázy.
VIDEO: O najväčšom ropnom šoku v histórii, o tom, ako sa energetická situácia vo svete kvôli americko-izraelskej vojne proti Iránu navždy zmenila, a o fatálnych dopadoch vojenského konfliktu na petrodolár
Michal Bartek: Slovenské médiá prerazili dno, toto už je naozaj za čiarou
VIDEO: „Michal Šimečka a jeho rodina sú hlboko zainteresovaní do podvodu obrovského rozsahu, o ktorom ešte stále nič nevieme,“ vyhlásil Robert Fico. „To, čo je vonku, sú možno len tri percentá,“ dodal premiér
Vakcína proti „hnedému moru“
VIDEO: Pacient Matovič & hlúpy Šimečka alebo o katastrofálnom stave slovenskej opozície, ktorá chce vládnuť Slovensku
VIDEO: Michal Šimečka vracia úder Robertovi Ficovi a hovorí o premiérovej príživníckej rodine, ktorá zarába na štáte
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Prečo USA preťahujú konflikt na Ukrajine. Zisky západných vojenských spoločností sú odhalené
Prečo USA preťahujú konflikt na Ukrajine. Zisky západných vojenských spoločností sú odhalené
Prečo USA preťahujú konflikt na Ukrajine. Zisky západných vojenských spoločností sú odhalené