Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Moderný sedemdňový týždeň nebol vždy – v dávnych dobách bolo všetko inak.

Starí Kelti a Slovania mali 9-dňový týždenný cyklus. Sedemdňový variant sa rozšíril neskôr a pochádzal pravdepodobne z Babylonu. V Biblii je príbeh o sedemdňovom stvorení sveta rovnaký ako z mezopotámskeho mytologického zdôvodnenia týždňa.

Pred krstom Ruska domorodí obyvatelia – Slovania – používali svoj starý špeciálny systém chronológie. Ako už bolo spomenuté vyššie, v predkresťanských časoch mala väčšina slovanských kmeňov týždeň 9 dní, a nie 7 dní, ako v modernom svete. Staroveké legendy Slovanov hovoria, že okolo Midgard-zeme sa otáčali tri mesiace. Dve vlastné a jedna priťahovaná z mŕtvej planéty Dei (teraz je to pás asteroidov). Vlastný mesiac Mesiac je náš moderný mesiac, ale vtedy mal periódu rotácie okolo Zeme 40 dní. Priťahovaný mesiac Závoj s dobou rotácie 13 dní. A malý vlastný mesiac Lelja s dobou rotácie 9 dní. Samotná planéta Zem urobila úplnú revolúciu okolo Slnka za 360 dní (to znamená, že starý kruhový objazd bol rovný 360 dňom). Odtiaľ máme predstavu, že každý úplný kruh sa rovná 360 stupňom. V starovekom kruhovom objazde bolo 9 mesiacov (podľa názvu veľkého mesiaca) a každý mesiac sa rovnal 40 dňom (v súlade s rotačným obdobím mesiaca 9 * 40 = 360). Týždeň sa rovnal 9 dňom podľa doby rotácie mesiaca Leli (našich zosnulých si stále pripomíname 9. a 40. deň). Potom došlo k planetárnym katastrofám a planéta Zem striedavo strácala dva svoje mesiace – Lelju a Fatu. V dôsledku týchto katastrof získala Midgard-Zem sklon rotačnej osi a zmenila rýchlosť svojej rotácie, preto sa kruhový objazd zvýšil na 365 dní a zostávajúci Mesiac sa začal otáčať s periódou 28 dní. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Starodávna slovanská chronológia bola spojená s rotáciou vesmírnych objektov, ktoré v tom čase existovali. Rok (alebo Leto) u Slovanov nepozostával z 12, ako je teraz zvykom, ale len z 9 mesiacov. Po kolapse mesiacov boli vykonané úpravy a slovanský kalendár sa stal plným alebo nepárnym mesiacom (každý mal 41 dní) a neúplným (párnym) – každý 40 dní (takže sa kruh zväčšil na 365 dní a kruh zostal 360 stupňov), týždeň zostal 9 dní.

Názvy dní v staroslovanskom predkresťanskom kalendári a ich význam :

  1. pondelok. Deň, ktorý prišiel po týždni – „po týždni“. U Slovanov bol vždy po sviatku pracovný deň.
  2. utorok. Druhý deň v týždni. V tento deň pracovali aj Slovania.
  3. Triteinik. Tretí deň je už tradične oddychový, ale aj „rýchlovybíjací“.
  4. štvrtok. Pracovný deň.
  5. piatok. Piaty a prostredný deň slovanského týždňa. V piatok sa už tradične dalo pracovať, no tvrdej práci sa v tento deň neprialo.
  6. Šesť. Šiesty deň v týždni bol pre Slovana „voľným“.
  7. Sedem alebo týždeň. Na 7. deň si Slovania zvyčajne zariadili odpočinok od každodenných starostí.
  8. okt. Ôsmy alebo „ôsmy“ deň slovanského týždňa. V tento deň sa ľudia snažili všetko dokončiť.
  9. Týždeň. Už samotný názov napovedá, že 9. deň Slovania nič nerobili, ale oddychovali a zabávali sa. V tento deň sa chodilo na návštevy, konali sa hostiny a slávili sa svadobné obrady.

Po príchode kresťanstva do Slovanských národov začala cirkev presadzovať reformy takmer vo všetkých sférach života. To platí aj pre kalendár.

Výskumníci sa domnievajú, že slovanský 9-dňový týždeň sa zmenil na „moderný“ 7-dňový týždeň na základe skutočnosti, že Lelja zomrela a už neovplyvňovala pozemské udalosti. Druhým dôvodom bolo, že takto bolo jednoduchšie vypočítať rôzne udalosti.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d