Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Situáciu na fronte podľa Kremľa nezmenia ani schválené miliardy dolárov vojenskej pomoci Zelenského režimu. Rusko naopak naďalej posilňuje svoje pozície, jeho vojaci získali strategické územie pri meste Časiv Jar na východe Ukrajiny. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Budanov očakáva najbližšie týždne zhoršenie situácie na frontovej línii.

Americké jadrové zbrane sú na základe misie Zdieľanie jadrových zbraní vyslané od novembra 2009 do Belgicka, Nemecka, Talianska a Holandska. Poľsko avizovalo pripravenosť umožniť rozmiestnenie amerických jadrových zbraní na svojom území aj v júni 2023, keď vtedajší poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že v reakcii na rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má Poľsko záujem o rozmiestnenie amerických jadrových zbraní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Poľsko je pripravené a ochotné umožniť spojencom zo Severoatlantickej aliancie rozmiestniť jadrové zbrane na svojom území, povedal poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre poľský portál Fakt. V rozhovore, ktorý zverejnili v pondelok, Duda poukázal na to, že Rusko už podobné kroky urobilo a vlani presunulo taktické jadrové zbrane do Bieloruska. Informuje o tom web Kyiv Independent.

„Ak sa naši spojenci v rámci zdieľania jadrových zbraní rozhodnú rozmiestniť ich aj na našom území s cieľom posilniť bezpečnosť východného krídla NATO, sme na to pripravení,“ povedal poľský prezident.

„Sme členom Severoatlantickej aliancie a v tomto smere máme aj záväzky, jednoducho realizujeme spoločnú politiku,“ dodal.

Doplnil, že Poľsko je spojencom v Severoatlantickej aliancie a v tomto smere má aj záväzky. „To znamená, že jednoducho realizujeme spoločnú politiku,“ objasnil Duda podľa agentúry AFP.

Uviedol, že otázka rozmiestnenia amerických jadrových zbraní v Poľsku „je už nejaký čas témou poľsko-amerických rokovaní“.

Ruské ministerstvo obrany prijme všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti Ruska v prípade rozmiestnenia jadrových zbraní na poľskom území. Na brífingu v Moskve to v reakcii na slová poľského prezidenta Andrzeja Duduv v pondelok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zdieľanie jadrových zbraní je súčasť politiky jadrového odstrašenia, ktorá členským krajinám aliancie NATO bez jadrových zbraní poskytuje jadrové hlavice na použitie.

Poľsko avizovalo pripravenosť umožniť rozmiestnenie amerických jadrových zbraní na svojom území aj v júni 2023, keď vtedajší poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že v reakcii na rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má Poľsko záujem o rozmiestnenie amerických jadrových zbraní.

Morawiecki vtedy vyzval všetky členské štáty NATO, aby sa zúčastnili na programe zdieľania jadrových zbraní. Dodal, že konečné rozhodnutie síce bude závisieť od USA a partnerov v NATO, ale v mene Poľska deklaroval, že chce „konať rýchlejšie“.

Americké jadrové zbrane sú na základe misie Zdieľanie jadrových zbraní vyslané od novembra 2009 do Belgicka, Nemecka, Talianska a Holandska.

Poľsko požiadalo o zaradenie do programu 30. júna 2023.

Šéf NATO a britský premiér navštívia Poľsko v utorok

Britský premiér Rishi Sunak a generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg navštívia v utorok Poľsko, oznámil v pondelok poľský premiér Donald Tusk. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Tusk priblížil, že v utorok je naplánované krátke stretnutie s britskými vojakmi v Poľsku. Následné rokovania v jeho sídle budú zamerané predovšetkým na bezpečnosť. „Je to ďalší krok v mojej misii posilniť pozíciu Poľska v súvislosti s bezpečnostnou politikou,“ povedal Tusk.

„Som odhodlaný lepšie koordinovať spoluprácu s našimi spojencami, predovšetkým s tými, s ktorými spolupracujeme na praktickej úrovní – s Britmi a Škandinávcami a krajinami nášho regiónu,“ uviedol Tusk.

Dodal, že takáto spolupráca je očividná pri projektoch, ako je iniciatíva európskeho systému protiraketovej obrany, ktorá si vyžaduje veľa práce vzhľadom aj na niekedy protichodné záujmy rôznych krajín. Podľa Tuska je však dnes Poľsko krajinou v Európe, ktorú je počuť.

Nový balík pomoci pre Ukrajinu nezmení situáciu na fronte, odkazuje Kremeľ

Rusko tvrdí, že nový balík americkej vojenskej pomoci Ukrajine nezmení situáciu na frontových líniách, kde má Rusko prevahu. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

„Ruské ozbrojené sily zlepšujú svoje pozície na fronte… Pridelené peniaze a zbrane, ktoré budú dodané, túto dynamiku nezmenia,“ vyhlásil v pondelok pred novinármi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa jeho názoru americká pomoc povedie len „k novým obetiam na ukrajinskej strane. Zahynie viac Ukrajincov, Ukrajina utrpí väčšie straty“.

Peskov komentoval návrh zákona o balíku pomoci pre Ukrajinu vo výške takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur), ktorý v sobotu schválila americká Snemovňa reprezentantov.

Návrh týkajúci sa Ukrajiny a ďalších štátov v jej okolí zahŕňa okrem iného 23 miliárd dolárov na doplnenie zásob zbraní a vybavenia, ako aj takmer 14 miliárd dolárov na Iniciatívu za bezpečnostnú pomoc Ukrajine, v ktorej rámci Pentagón nakupuje pokročilé nové zbraňové systémy pre ukrajinskú armádu priamo od amerických dodávateľov pre rezort obrany.

Návrh je teraz v Senáte, kde je jeho schválenie v najbližších dňoch takmer isté. Prezident USA Joe Biden prisľúbil, že ho okamžite podpíše, uviedla cez víkend agentúra AP.

AFP dodala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu naliehal na Washington, aby tento zákon čo najrýchlejšie uviedol do života a pokračoval v dodávkach zbraní pre ukrajinskú armádu.

Zelenskyj uviedol, že prioritami sú teraz rakety s dlhým doletom a systémy protivzdušnej obrany. „Myslím si, že táto podpora skutočne posilní ozbrojené sily Ukrajiny a budeme mať šancu na víťazstvo,“ povedal Zelenskyj.

Rusko vo svojej reakcii tvrdí, že skutočným príjemcom balíka pomoci pre Ukrajinu bude americký vojensko-priemyselný komplex.

Na otázku, ako na hlasovanie Snemovne reprezentantov reagoval prezident Vladimir Putin, Peskov uviedol, že takýto výsledok hlasovania sa očakával.

Kyjev očakáva, že situácia na frontovej línii sa zhorší

Situácia na frontovej línii na Ukrajine sa v nasledujúcich týždňoch bude pravdepodobne neustále zhoršovať. Tvrdí to šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov v pondelňajšom rozhovore pre ukrajinskú verziu stanice BBC. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Vyjadril sa tak v čase, keď sa ukrajinské sily snažia zadržať ruské jednotky, ktoré v posledných mesiacoch získali isté územia a očakáva sa, že čoskoro ešte zintenzívnia svoju ofenzívu.

„Myslíme si, že nás v blízkej budúcnosti čaká pomerne náročná situácia,“ povedal Budanov. „Nebude však katastrofická, a to si musíme uvedomiť. Armagedon nenastane, ako teraz mnohí hovoria,“ uviedol ďalej. „Od polovice mája však budú problémy. Hovorím najmä o fronte… V polovici mája, začiatkom júna to bude náročné obdobie,“ dodal.

Rusko cez víkend informovalo, že jeho sily získali územie pri východnom meste Časiv Jar na východe Ukrajiny. Kyjev sa obáva, že ak toto mesto ležiace na strategickej vyvýšenine padne, tak sa Rusku otvorí cesta k ďalším dôležitým mestám v Donbase.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chcú ruské sily Časiv Jar dobyť do 9. mája, keď si Kremeľ pripomína víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Kyjev sa už pritom celé mesiace sťažuje na nedostatok munície. Situácia v tomto smere by sa však mala v nasledovných týždňoch zlepšiť, keďže celý americký Kongres už končene odobril balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 61 miliárd dolárov.


Zdroj: 24hod.sk / pluska.sk / topky.sk / bleskovky.sk (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d