Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

sunshine and sunrays in the woods

Konečne prišla jar a po zamračenej zime nás všetkých čaká slnečné počasie. Vieme, ako slnko ovplyvňuje našu náladu, ale ukázalo sa, že slnečné lúče sú pre zdravie človeka oveľa dôležitejšie, ako si väčšina ľudí myslí, pritom helioterapia – liečenie slnečným svetlom je dostupné bezplatne každému.

sunshine and sunrays in the woods

Mozog

Vedci z University of Cambridge ustanovili priamu súvislosť medzi vystavením sa slnku a funkciou mozgu. Podľa ich výskumov slnečné žiarenie stimuluje rast nervových buniek v hipokampe. Slnečné svetlo má pozitívny vplyv na sietnicu oka, zlepšuje fungovanie hypofýzy, hypotalamu, epifýzy.

V Európe a USA poskytujú niektoré kliniky pre ľudí s vývojovými a pamäťovými problémami takzvanú solárnu terapiu, ktorá už teraz vykazuje dobré výsledky v boji proti Alzheimerovej chorobe a iným ochoreniam mozgu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bolesť

V pittsburskej nemocnici lekári merajú hladinu prirodzeného svetla v miestnostiach, kde sa pacienti zotavujú z ťažkých operácií chrbtice. Na ich prekvapenie lekári zistili, že ich pacienti premiestnení na slnečnejšie oddelenia vykazujú väčšiu toleranciu k bolesti a ich stav si vyžaduje menej liekov.

Baktérie

Nemeckí vojaci po prvej svetovej vojne vedeli o objavoch, ktoré v roku 1903 urobil laureát Nobelovej ceny Niels Finsen. Na dezinfekciu a hojenie rán používali slnečné svetlo. Skutočnosť, že slnečné svetlo môže zabíjať mikróby, zistili dvaja vedci Downs a Blunt už v roku 1877 náhodou – slnečné svetlo zasiahlo skúmavky s baktériami a tie uhynuli. Slnečné svetlo sa používa na liečbu infekčných chorôb (tonzilitída, pneumónia, lepra, tuberkulóza).

Imunita

Vystavenie sa slnečnému žiareniu zvyšuje počet lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za imunitu a hrajú dôležitú úlohu pri ochrane pred infekciou. Slnečné svetlo aktivuje imunitný systém.

Depresia

Denné slnečné svetlo nám poskytuje približne 100 000 luxov. A umelé osvetlenie v kancelárii aj doma je v rozmedzí iba približne 150 – 600 luxov. To znamená stokrát menej. Nedostatok svetla spôsobuje apatiu a depresie.

Krv

Slnečné svetlo sa používa na liečbu žltačky u novorodencov, ku ktorej dochádza v dôsledku nekompatibility krvi pre faktor Rh (ak je matka negatívna a otec pozitívny). Štúdia zistila, že vystavenie dieťaťa slnečnému žiareniu znižuje množstvo bilirubínu v krvi – toxického pigmentu, ktorý je dramaticky zvýšený pri žltačke – a umožňuje deťom regulovať ich imunitné mechanizmy. Väčšina detí so žltačkou je dnes liečená ultrafialovými lúčmi, čím sa zabráni riziku výmenných transfúzií.

Slnečné svetlo znižuje hladinu cukru v krvi spolu s fyzickým cvičením stimuláciou beta buniek pankreasu, čo zvyšuje produkciu inzulínu a produkciu enzýmu glukogénsyntetázy, ktorý využíva glukózu v krvi a ukladá ju v pečeni ako glukogén.

Vitamín D udržuje optimálnu hladinu vápnika v krvi, vďaka čomu je zabezpečený optimálny prenos nervových impulzov

Krvný tlak

Vedci z Edinburgu zistili, že slnečné svetlo stimuluje produkciu oxidu dusnatého, ktorý pomáha znižovať krvný tlak.

Kosti

Keď je telo vystavené slnečnému žiareniu, produkuje vitamín D, ktorý je rozhodujúci pre (nielen) zdravie kostí. Vitamín D pomáha nášmu organizmu regulovať hladinu vápniku a fosfátov, živín, ktoré udržiavajú kosti, zuby a svaly zdravé a má aj priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Ak navyše organizmus dostane dostatok vitamínu D, riziko vzniku osteoporózy a diabetes mellitus významne klesá.

Nedostatok vitamínu D mimochodom zvyšuje riziko vzniku syndrómu polycystických vaječníkov u žien a znižuje kvantitatívne a kvalitatívne vlastnosti spermií u mužov.

Koža

Slnečné svetlo pomáha pri určitých kožných problémoch, ako je akné, psoriáza, ekzémy a plesňové ochorenia kože. V jednej štúdii bola svetelná terapia schopná znížiť psoriázu o 84 % len za 4 týždne.

Kyslík

Slnečné svetlo zvyšuje obsah kyslíka v krvi človeka a zvyšuje jeho prísun do tkanív, čo je veľmi podobné účinku fyzického cvičenia. Slnko má tiež veľký vplyv na vytrvalosť a vývoj svalov.

Rast detí

Mnohé národy poznajú túto skutočnosť už viac ako storočie. Potvrdzujú to výskumy – množstvo slnečného žiarenia v prvých mesiacoch života dieťaťa ovplyvňuje to, aké vysoké bude. Samozrejme to nie je zďaleka jediný dôvod, ale spojenie stále existuje.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d