Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Primárnou povinnosťou slovenských nemocníc je aj v čase pandémie ochorenia COVID-19 zabezpečiť najvyššiu odbornú, kvalitnú a dostupnú liečbu pre všetkých pacientov. A nielen tých, ktorí sa nakazili ochorením COVID-19. V poslednom období je to však problém.

Nemocnice sú nútené hľadať všetky možné riešenia, nakoľko na epidemiologickú situáciu takýchto rozmerov nebola pripravená žiadna z nich. O nedostatku personálu sa hovorí stále, avšak problémom je aj nedostatok liekov.

Nedostatok liekov sa stupňuje so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou.Foto: ilustračné, Getty images

Nejde pritom len o lieky ako ivermektín či remdesivir pre COVID pacientov, ale aj o také, ktoré potrebujú ľudia s ďalšími diagnózami. So zhoršujúcou sa koronakrízou v okolitých štátoch sa nemocnice obávajú najhoršieho.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Distribúcia liekov viazne

Zdravotnícke zariadenia v aktuálnej situácii úzko spolupracujú s Ministerstvom zdravtníctva SR, nakoľko vždy musí byť jasné, ktorý pacient s akým typom náročnosti liečby bude kam a kedy smerovaný a taktiež, ako a čím bude liečený.

„Na to slúžia odporúčania hlavných odborníkov rezortu a odporúčané diagnostické a terapeutické postupy. Pokiaľ ide o samotné liečivé prípravky, tu musíme vidieť niekoľko línií,“ vysvetľuje Martina Pavliková, hovorkyňa siete nemocníc AGEL

Distribúcia liekov podľa Pavlikovej viazne v celej Európskej únii, rovnako ako výroba a distribúcia vakcín. Nemocniční lekárnici preto musia improvizovať a vyvíjať obrovské úsilie na to, aby hospitalizovaný pacient dostal všetko, čo potrebuje.

Potvrdila to aj Jana Fedáková za siete nemocníc Svet zdravia. „S krátkodobým nedostatkom niektorých liekov s ohľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu na Slovensku sa stretávame aj v našich nemocniciach,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk.

Posledný hit

Problémom je aj medializácia vybraných liečiv. Pavliková ako príklad uvádza hydroxychlorochín, ktorý bol nedostupný na jar minulého roka. Momentálne ho však majú v rámci siete skladom. Posledným „hitom“ na koronavírusové ochorenie je kolchicín.

„V zahraničí bežia klinické skúšania s liekom s obsahom kolchicínu na liečbu COVID-19. Nevhodná propaganda sociálnych médií prispela k tomu, že momentálne kolchicín nie je dostupný ani pre pacientov s akútnym záchvatom dny,“ dopĺňa Pavliková.

Fedáková informovala, že nemocnice sú o krátkodobých výpadkoch vždy informované, podľa toho nastavujú liečbu aj pre COVID pacientov. „Na základe týchto informácií naši klinici aktualizujú liečebné schémy pre pacientov s COVID-19,“ doplnila.

Od začiatku roka 2021 sa veľa hovorí o iverkmektíne, ktorého použitie bolo schválené 28. januára. Až následne vedeli distribučné spoločnosti začať riešiť jeho dovoz zo zahraničia. Odvtedy už boli schválené lieky s obsahom ivermektínu aj od iných výrobcov.

Problém vyriešený?

Situácia s dostupnosťou sa tak odvtedy zlepšila, no Pavliková upozorňuje aj na to, že z klinického hľadiska existuje len minimum reportov o jeho terapeutickom efekte, a to skôr ojedinele. Viaceré štúdie účinky ivermektínu pri COVID pacientoch spochybnili.

„V prípade ivermektínu je nutné zvýrazniť, že neexistujú veľké klinické štúdie o účinnosti, bezpečnosti a efektívnosti tohto lieku. Rovnako favipiravir je dostupný ako mimoriadny dovoz lieku,“ tvrdí Pavliková. Napriek tomu bol tieto lieky extrémny záujem.

Medzi podobné lieky sa zaraďuje aj remdesivir, ktorí dostávajú hlavne fakultné a univerzitné nemocnice a až následne, ak je to potrebné a ak si menšie nemocnice požiadajú, tak ho po schválení infektológa obdržia.

Fedáková tiež vysvetľuje, že ak je nejakého lieku nedostatok, musia to riešiť s viacerými stranami. „Aktuálny stav vždy riešime komunikáciou s ministerstvom zdravotníctva, výrobcami, ako aj s distribútormi liekov,“ priblížila hovorkyňa.

Aj ostatní pacienti

Okrem COVID liekov podľa Pavlikovej chýbajú v dostatočnom množstve už aj bežné lieky pre kriticky chorých, ako sú napríklad rokurónium-bromid, sufentanyl, kyselina askorbová, propofol, dexametazón, niektoré antimikrobiálne látky a iné.

„Možnosti nahrádzať tieto lieky individuálnou prípravou v nemocničnej lekárni sú značne obmedzené, pretože väčšinou ide o injekčné liekové formy,“ vysvetľuje hovorkyňa siete AGEL náročnú situáciu, ktorá sa podľa nej bude ešte zhoršovať.

Situácia s nedostatkovými liekmi nielen na Slovensku, ale i v celej Európe, je veľmi vážna. Týka sa to liekov nielen na koronavírusové ochorenie, ale aj pre iné akútne či chronické ochorenia. Počty chorých v okolitých štátoch pritom stále stúpajú.

Autor: Petra Lániková

Zdroj: SITA

.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d