Slovanské Noviny

10. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návšteva Kim Čong-una v Rusku ďaleko presahuje akúkoľvek návštevu bežného štátneho príslušníka. Dvaja vodcovia Putin a Kim strávia spolu deň, vrátane niekoľkých hodín, obaja s delegáciami, ktoré majú vojenskú zložku, a len oni dvaja. 

Kim navštívi ruský východný kozmodróm, čo naznačuje nadchádzajúcu spoluprácu Ruska so Severnou Kóreou v oblasti technológie balistických rakiet a „satelitov“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kim navštívi aj ruskú tichomorskú flotilu. Kim bude lietať po Rusku a navštevovať továrne, vrátane vojenských. A Kim navštívi ruskú univerzitu. Budú tiež diskutovať o poľnohospodárstve, spoločnej logistike (nepochybný znak prichádzajúcej masívnej spolupráce) a cestovnom ruchu – otváranie novej úrovne vyššieho vzdelávania a masívne zvýšenie príjmov pre Severnú Kóreu.

Severná Kórea sa dostáva na úplne novú úroveň. Potravinová bezpečnosť. Nové pracovné miesta. Energia. Ešte väčšia armáda. Balistické rakety, ktoré môžu zasiahnuť kontinentálne USA (CONUS). Modernizovaná flotila a ponorky. Lepšie vzdelanie. A vyššia životná úroveň a sociálna spokojnosť s vládou.

Ruská tlačová agentúra TASS dokonca otvorene odkazuje na USA, ktoré práve vytvorili vojenskú alianciu s Japonskom a Južnou Kóreou v Camp Davide. To otvorene naznačuje, že stretnutie Putina s Kimom má podobný charakter, vojenské spojenectvo, aj keď nie formálne.

Prezident [Putin] tiež naznačil, že Moskva a Pchjongjang majú široké vyhliadky na rozvoj vojensko-technickej spolupráce (MTC).

Strategická zmena hry s globálnymi dôsledkami

Všetko, čoho sa USA kedy báli, že sa Severná Kórea môže stať, sa napĺňa. A USA za to môžu ďakovať len sebe. Americký prezident Biden a neoconi sa často chválili, že Rusko „prehralo“ začlenením Fínska do NATO.

No, os Rusko – Severná Kórea sa v tomto viac ako zdvojnásobuje. Koniec koncov, Fínsko nemá jadrové zbrane – ale Severná Kórea áno. Celá americká hra okolo Japonska, Južnej Kórey a v neposlednom rade Taiwanu bola teraz zasiahnutá veľkým jadrovým torpédom.

Potenciál spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou je obrovský a obaja lídri majú zjavne veľké strategické plány. Podrobnosti o týchto plánoch si však obe krajiny nechávajú pre seba. Vzťah medzi Ruskom a Severnou Kóreou je strategický a dlhodobý od roku 1945, pretože stavia na spoločných záujmoch. Rusko (a Čína) potrebuje Severnú Kóreu ako hrádzu proti USA na východe. A Severná Kórea na svojej strane potrebuje prístup k energii, potravinám, nerastným zdrojom, technológiám a vojenskému know-how, ktorých má Rusko dostatok.

Okrem toho Rusko so svojou situáciou plnej zamestnanosti potrebuje prístup k vzdelanej, cenovo dostupnej a dôveryhodnej severokórejskej pracovnej sile – tak pre priemyselnú výrobu, ako aj pre rekonštrukciu v nových ruských regiónoch. Obe krajiny majú dostatok ľudských a materiálnych zdrojov, ktoré môžu zaplatiť výmenou za to, čo má tá druhá.

Severná Kórea má priemyselnú históriu. Industrializácia Kórey pred rokom 1945 začala na severe, kde sa nachádza baníctvo, vodná energia atď. Severná Kórea má tiež dobre vzdelanú populáciu a stabilnú spoločnosť. Severná Kórea pomôže vyvinúť obrovský tlak na USA a Severná Kórea sa môže stať nízkonákladovou továrňou a stavebnou veľmocou pre Rusko, ktorému chýba pracovná sila, no na oplátku má veľa energie, technológií a pokročilých zbraní. A všetka logistika so Severnou Kóreou je po súši bez stredných krajín, čo bráni akémukoľvek zasahovaniu USA.

Prospešný dlhodobý vzťah medzi týmito dvoma krajinami sa teraz, aj keď nie otvorene deklaruje, povyšuje na de facto spojenectvo. Po skončení prvej studenej vojny v roku 1989 Rusko zmiernilo svoju podporu Severnej Kórei, aby získalo výhody so Západom a vyhlo sa sankciám. To USA nikdy neocenili a teraz je tomu koniec.

Rusko už nemá dôvod obmedzovať svoje vzťahy so Severnou Kóreou a spolupráca poskakuje na novú úroveň.

Čína s rastúcim napätím s USA má záujem na tom, aby sa to stalo. Posilní strategického partnera Číny Rusko a vojensky zatlačí na USA, keďže napätie v súvislosti s Taiwanom narastá – a Čínu nemožno ani obviňovať zo strany USA.

Nepochybným znakom toho, že USA tento vývoj medzi Ruskom a Severnou Kóreou nemôžu prežiť, je falošná historka amerických médií, že Severná Kórea mala „hacknúť“ ruské IT. Na tento americký príbeh sa nemá pozerať ako na nič iné ako na americký psy-op (psychologická operácia), ktorá má dať do kalicha kvapku zloby, ale nemá žiadnu dôveryhodnosť. Od Severnej Kórey by bolo samozrejme hlúpe (a zbytočné) „hacknúť“ čokoľvek Rusko.

Tešte sa na novú VEĽKÚ Severnú Kóreu.

Karsten Riise

Ilustračné foto: Karsten Riise je Master of Science (Econ) z Copenhagen Business School a má vysokoškolské vzdelanie v odbore španielska kultúra a jazyky na Kodanskej univerzite. Je bývalým hlavným finančným riaditeľom (CFO) Mercedes-Benz v Dánsku a Švédsku. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.