Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Podľa Mareka Paru sa v minulosti potvrdilo, že pre Lipšica zákon neplatí a funguje to tak aj v prípade Matoviča a jeho Oľano. Pripomenul, že Kolíková ako ministerka dopustila, aby bol vo väzbe zabitý advokát Krivočenko.

Prominentný advokát Marek Para bol hosťom v Bez cenzúry. S Fedorom Flašíkom sa rozprávali o rušení špeciálnej prokuratúry, o jej zneužívaní Danielom Lipšicom, ale aj o pripravovanom približovaní sa európskym štandardom v trestnom práve.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Lipšic spolitizoval všetko, čo sa dalo

Marek Para v úvode povedal, že nerozumie hystérii ohľadne rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). „Stala sa z toho politická téma,“ tvrdí a za jeden z dôvodov tejto politizácie považuje kontroverzné pôsobenie Daniela Lipšica na poste špeciálneho prokurátora. „Snažia sa z odbornej témy urobiť politickú tému, ale v dôsledku zrušenia ÚŠP k žiadnym zásadným zmenám v určitých kauzách nedôjde,“ dodal.

V súvislosti s opozičnými protivládnymi protestami Para tvrdí, že ide o legitímny nástroj politického zápasu. „Druhá vec je, že Lipšic a jeho prokurátori sa do verejnej diskusie zapájajú falošnými argumentami,“ uviedol. Podľa jeho názoru nie je možné tvrdiť, že po zrušení ÚŠP klesne objasniteľnosť prípadov. Argumentuje, že prokurátori krajských a okresných prokuratúr sú kvalitní a majú dostatočnú spôsobilosť.

Kolíková dopustila zabitie

Para vysvetlil aj spôsob fungovania Lipšicovej skupinky na ÚŠP. „Oni často zakladali účelové kvalifikácie alebo nadkvalifikovali si skutok, aby to mali vo svojej právomoci. Robili to hlavne kvôli tomu, aby mohli nadužívať a zneužívať väzbu a vysokými trestnými sadzbami donútiť určité osoby vypovedať čokoľvek, voči vopred vytipovaným osobám,“ uviedol.

Ako príklad porušovania práv Para uviedol Tibora Gašpara, v ktorého prípade porušenie jeho práv skonštatoval samotný ústavný súd. „Zoberte si Máriu Kolíkovú. Ona ako ministerka dopustila, aby bol vo väzbe zabitý advokát Krivočenko. Ona je symbolom tohto systému porušovania ľudských práv,“ dodal ďalej.

Podľa Paru by si aj sám Lipšic mal nastaviť zrkadlo. „V prieskume vyšlo, že Lipšicovi nedôveruje 57 percent a teda aj ÚŠP pod jeho vedením. Ak sa ÚŠP zruší a zaradí sa pod generálnu prokuratúru, dôjde tak k ozdravnému procesu. Denne sa stretávam s tým, že tá zmena je žiadaná,“ skonštatoval.

Tresty ako v stredoveku

V prípade zmien trestného práva a znižovania trestov Para uviedol, že diskusia o extrémne prísnych trestoch na Slovensku prebieha dlhodobo. „Často som bol konfrontovaný so situáciou, že pri prvopáchateľovi majetkovej kriminality hrozil vyšší trest ako za vraždu. To je absurdné a keď som to povedal v Rakúsku, tak tomu neverili,“ uviedol príklad. Doplnil, že aj na súdnom dvore EÚ prebieha viacero konaní, ktoré hovoria, že tresty musia byť primerané k trestnému činu.

Čo sa týka inštitútu ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti je Para presvedčený, že ho ÚŠP, napríklad v prípade ochrany členov skupiny takzvaných čurillovcov, zneužil. „Tento inštitút je reálne potrebný, ale kvôli konaniu ÚŠP bude do budúcna problém s tým, ako nastaviť ochranu oznamovateľov, aby inštitút plnil svoj účel. Lebo oni ho úplne zneužili,“ skonštatoval.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d