Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Lipšica & spol. zo zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry prerozdelili na jednotlivé oddelenia v rámci Generálnej prokuratúry.

„Takmer 10 rokov som robil závažnú ekonomickú trestnú činnosť a nakoniec budem rozhodovať o tom, či má niekto dostať citrón k čaju,“ sťažuje sa prokurátor Repa, ktorý ide na referát väzenstva.

Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne dňa 20. marca 2024. Jeho doterajší šéf Daniel Lipšic bude radovým prokurátorom oddelenia legislatívy. Prokurátori Ondrej Repa, Michal Šúrek či Ladislav Masár budú pracovať na referáte väzenstva. Ďalší požiadali o preloženie na krajskú prokuratúru.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si v pondelok prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Informoval o tom špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého zaradili na legislatívny odbor GP SR.

„Dekréty už boli pridelené, ešte jeden kolega, ktorý pojednáva v Banskej Bystrici, ten dekrét nemá, lebo si ho musí prevziať osobne, zrejme zajtra (19. 3.) ráno na Generálnej prokuratúre SR,“ povedal Lipšic.

Celý proces priradenia prokurátorov špeciálnej prokuratúry na nové posty bol podľa Daniela Lipšica nekorektný a neslušný. Svoj názor tlmočil už v piatok aj priamo Marošovi Žilinkovi. Upozorňuje, že jedni z najlepších prokurátorov skončia po rozhodnutí generálneho prokurátora mimo trestného práva.

„Ich odborný a ľudský potenciál bude takto využitý. To nepotrebuje žiaden komentár, každý si urobí názor sám,“ reagoval Lipšic na otázku, čo si myslí o zaradení ostatných kolegov.

Priblížil, že napríklad prokurátori Ondrej Repa, Michal Šúrek či Ladislav Masár idú na referát väzenstva. „Berieme to na vedomie, každý si na to môže urobiť svoj názor. Aj na zaradenie, ale aj na spôsob, akým to bolo vykonané,“ podotkol Lipšic s tým, že prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš požiadali o preloženie na krajskú prokuratúru.

„Ak by tie zoznamy boli robené niekde inde ako na generálnej prokuratúre, nevyzerali by inak,“ dodal špeciálny prokurátor.

„Zatiaľ im nebolo vyhovené, čo je racionálne nepochopiteľné, pretože príslušnosť ÚŠP prechádza na krajské prokuratúry. Vedenie prokuratúry by malo mať záujem, aby čo najviac ľudí prešlo na krajské prokuratúry, ktoré budú mať našu agendu okrem vecí, ktoré sú rozpojednávané,“ dodal špeciálny prokurátor.

Ako doplnil, na GP SR vznikne aj oddelenie závažnej kriminality. Jeho súčasťou má byť osem prokurátorov, z nich šesť z končiacej špeciálnej prokuratúry. „Tým, že vzniká prvostupňové oddelenie, ukazuje sa ako nepravdivý ten argument, že je problém, ak má najvyšší stupeň prokuratúry prvostupňové veci,“ podotkol.

Prípady po podaní obžaloby by mali zostať súčasným prokurátorom ÚŠP. V zásade celá agenda prípravného konania prejde na krajské prokuratúry. Zákon však umožňuje, aby prípady, ktoré ešte nie sú v súdnom konaní, zostali na výnimku súčasným prokurátorom. „Čakali sme, že to bude systémovo riešené,“ dodal.

Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne 20. marca. V súčasnosti sú odtiaľ expedované spisy na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Administratíva na tom podľa Lipšica pracuje denne až do nočných hodín.

Lipšic na sociálnej sieti zverejnil fotografiu spisov k prípadom, ktoré by s ním mali prejsť na generálnu prokuratúru.

Maroš Žilinka reaguje na kritiku, že o zaradení prokurátorov špeciálnej prokuratúry rozhodol až dnes. Bráni sa, že rozhodol hneď v prvý pracovný deň po nadobudnutí účinnosti príslušných ustanovení zákona, čo bolo 15. marca.

Okrem toho tvrdí, že najskôr musel vyriešiť zaradenie asistentov prokurátorov, štátnych a iných zamestnancov, pretože tí museli bezodkladne uzatvoriť dohody o zmene štátno-zamestnaneckého pomeru.

Ondrej Repa hovorí, že na presunoch prokurátorov je „evidentne niečo osobné“, aj keď Maroš Žilinka tvrdil opak. „Nechcem dehonestovať prácu žiadneho prokurátora, ale takmer 10 rokov som robil závažnú ekonomickú trestnú činnosť, rôzne karuselové podvody, a nakoniec budem rozhodovať o tom, či má niekto dostať citrón k čaju,“ komentuje zaradenie na referát väzenstva.

Prokurátor Michal Šúrek po premiestnení na referát väzenstva Generálnej prokuratúry dúfa, že mu nechajú doterajšie prípady, ako sľuboval Maroš Žilinka. Šúrek dozoruje aj spolitizovanú trestnú kauzu Očistec, v ktorej podozrivá skupina vyšetrovateľov v NAKA a prokurátor ÚŠP obvinili a obžalovali policajného exprezidenta Tibora Gašpara, nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a ďalších ľudí.

Podozrivá zločinecká skupina na NAKA a ÚŠP, jej politizovanie polície, prokuratúry a zneužívanie OČTK na boj proti politickým a názorovým oponentom

Právnik doc. JUDr. Branislav Fábry z Právnickej fakulty UK v Bratislave už na sklonku roka 2020 vo svojom článku s názvom „Akcia Očistec ako politicko-mediálny proces?“ konštatoval, že trestnými konaniami v rámci akcie Očistec sa dovršuje trend likvidácie princípov právneho štátu v Slovenskej republika.

Predseda Smeru-SSD Robert Fico koncom októbra roku 2022 zverejnil šokujúce nahrávky z kauzy Očistec. Svedok na nich hovorí, ako sa mu profesionálny kajúcnik Peter Petrov alias Tiger povedal, že spolitizované kauzy a trestné konania proti opozícii, ktorých je súčasťou, sú následkom šialeného plánu chystaného Matovičom, Lipšicom a spol.

Obhajca viacerých obvinených v kauze Očistec JUDr. Ľubomír Hlbočan v rozhovore s Mimi Šramovou koncom roka 2022 objasnil verejnosti súvislosti ohľadne bezprecedentného podkopávania právneho štátu, ako jeden z advokátov zainteresovaný do problematiky politických procesov, na ktorých sa podieľa úzka skupina vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov Lipšicovho ÚŠP a sudcov ŠTS.

Bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite a exriaditeľ policajnej inšpekcie – policajný generál v.v. a súčasný poslanec za SNS Ivan Ševčík v septembri roku 2023 zverejnil šokujúce podanie vtedajšej vyšetrovateľky ÚIS Diany Santusovej, ktoré poukazuje na praktiky skupiny okolo vyšetovatľov Čurillu a spol. Policajný exprezident Peter Kovařík v roku 2021 prerušil zákrok voči dvojici kajúcnikov – členov zločinckej skupiny takáčovci. Santusová a jej tím ich podozrievali z toho, že ich manipulovali policajti NAKA z tímu Očistec.

Advokát Hlbočan vo svojom najnovšom rozhovore hovoril o druhej zdokonalenej vlne matovičovsko-lipšicovskej verzii politického revanšizmu, vytváraní kajúcnikov na politickú objednávku zneužívaním kolúznej väzby a psychologickým nátlakom, prenasledovaní odporcov režimu a potrebe rušiť Lipšicov Úrad špeciálnej prokuratúry.

Zdroj: pluska.sk / dennikn.sk (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d