Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Lineárne generátory sú novým zdrojom čistej energie. Nedochádza v nich k žiadnemu spaľovaniu a dokážu fungovať na vodík 

Novo vznikajúci projekt americkej spoločnosti Mainspring Energy predstavuje nový spôsob výroby čistej elektrickej energie, ktorá môže byť poháňaná vodíkom.

Dva generátory bzučiace na preplnenom parkovisku v Silicon Valley oplývajú technológiou na výrobu čistej energie, ktorá je takou novinkou, že o jej existencii väčšina potenciálnych zákazníkov ani nevie. Pre Adama Simpsona a jeho startup Mainspring Energy je to príležitosť i kliatba zároveň, píše agentúra Bloomberg.

Vnútri generátorov sa síce nachádza palivo, ale nedochádza v nich k spaľovaniu. Generátory znejú ako motory, no nie sú nimi. Mainspring svoj vynález nazval lineárny generátor a sám A. Simpson musí často vysvetľovať, na akom princípe funguje.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šéf startupu spúšťa osvetu

Väčšina technológií, ktoré sú lídrami prechodu na čistú energiu – solárne panely, veterné turbíny, batérie a palivové články – sú k dispozícii už desaťročia, hoci do povedomia zákazníkov sa začínajú dostávať až teraz. Firmy ich už poznajú a ochotne montujú na strechy či vedľa budov.

V prípade lineárnych generátorov Mainspring to však neplatí. Startup ich svetu predstavil iba v roku 2020 a nevie o nikom ďalšom, kto by túto technológiu predával. „Ide o úplne nový druh výroby energie, o ktorom zákazníci nevedia. Vôbec netušia, že majú taký nástroj k dispozícii,“ vysvetlil A. Simpson, ktorý je v tomto smere pripravený robiť osvetu.

Mainspringu sa podarilo presvedčiť niektoré významné mená energetického sveta, aby dali jeho generátorom šancu. Najväčší výrobca obnoviteľnej energie na svete NextEra uzavrel so Simpsonovou firmou v roku 2021 zmluvu v hodnote 150 miliónov dolárov na kúpu a montáž generátorov, ako aj na financovanie nákupov pre iných zákazníkov. Aj pre NextEru bola táto technológia v tom čase úplnou novinkou.

Pre elektrické kamióny

Jesse Jenkins z Princetonskej univerzity vidí v lineárnom generátore hneď niekoľko potenciálnych využití. Podľa neho by dokázal nahradiť núdzové elektrárne, ktoré sa spúšťajú len vtedy, keď dopyt po elektrine na sieti prudko vzrastie.

Takisto by sa mohol začať používať na nabíjanie elektrických kamiónov, ktoré si budú vyžadovať oveľa viac energie než typické elektrické vozidlá.

Lineárne generátory momentálne poháňa zemný plyn, bioplyn – ktorý vedia vyrábať skládky či mliekarenské farmy – alebo zmes plynu a vodíka. V roku 2024 do predaja vstúpia modely schopné fungovať na akékoľvek z týchto palív, ako aj na amoniak. Pri zmene paliva si dokonca nebudú vyžadovať žiadnu hardvérovú zmenu.

Generátory počas chodu na zemného plynu produkujú oxid uhličitý, no pri používaní vodíka je ich jediným vedľajším produktom voda. Keďže v nich nedochádza k spaľovaniu, do ovzdušia nevypúšťajú takmer žiadne oxidy dusíka.

Funguje bezchybne

Spoločnosť Lineage Logistics, ktorá sa špecializuje na skladovanie potravín v chlade, sa rozhodla vyskúšať generátor Mainspringu v jednom zo svojich skladov v juhokalifornskom meste Colton. Lineage prevádzkuje viac než 400 zariadení a vo svojich klimatizovaných skladoch si nemôže dovoliť žiadny výpadok energie. V súčasnosti využíva lineárne generátory na zemný plyn, no firma už uvažuje o prechode na bioplyn a neskôr vodík.

Podľa vedúceho manažéra spoločnosti Lineage pre energetickú analýzu Jesseho Tootella nová technológia funguje bezchybne. „Splnila všetky technické parametre, ktoré nás zaujímajú,“ nešetril chválou.

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d