Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak by sa po prečítaní nadpisu tohto článku chceli progresívci a liberáli ohradiť, prečo autor hovorí o Demagog.sk ako o liberálnej organizácii, v texte je vysvetlené, čo ho k tomu oprávňuje.

Spoločnosť Meta tesne pred prezidentskými a európskymi voľbami rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami na Slovensku. V preklade to znamená, že sa chystá viac cenzúry nesprávnych názorov a viac propagandy v prospech správnych názorov. Pod správnymi sa samozrejme rozumie progresívne a liberálne, pod nesprávnymi všetko ostatné. Meta je majiteľom sociálnych sietí Facebook, Instagram a chatovej aplikácie WhatsApp. Novým partnerom Mety na Slovensku bude organizácia Demagog.sk.

Pozri, kto to hovorí

V prípade Demagog.sk ide o slovenskú, liberálne orientovanú organizáciu, ktorá sa však tvári nanajvýš nestranne a objektívne, čo aj na svojom webe zdôrazňuje. Spoluzakladal ju súčasný župan BBSK Ondrej Lunter. Na webovej stránke organizácie sa tiež píše, že Demagog.SK je projektom Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) a pracovníci Inštitútu priamo pôsobia aj v Demagog.sk. SGI je veľmi vplyvná mimovládna organizácia s viac ako 20-ročnou históriou. Financovaná je aj z grantov Americkej ambasády a Nadácie otvorenej spoločnosti, ktorú zakladal George Soroš.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zaujímavé sú aj ďalšie informácie o SGI. V správnej rade sedí napríklad Tomáš Bella, novinár a spoluzakladateľ Denníka N. Ďalej istá Zora Paulíniová, ktorá spolupracuje s mimovládkou PDCS. O nej premiér Fico nedávno hovoril ako o veľmi dôležitej pri organizácií protivládnych protestov z roku 2018. Členmi valného zhromaždenia SGI sú aj bývalá šéfka mimovládky TIS Emília Sičáková Beblavá, manželka bývalého politika Miroslava Beblavého. Ten bol spolu s Michalom Trubanom lídrom na kandidátke PS/Spolu vo voľbách 2020. Aj on je spoločne s ďalšími zaujímavými osobami členom valného zhromaždenia SGI, hoci len čestným.

Ak by sa po prečítaní nadpisu tohto článku chceli progresívci a liberáli ohradiť, prečo autor hovorí o Demagog.sk ako o liberálnej organizácii, práve sme si vysvetlili, čo ho k tomu oprávňuje.

Overovanie presnosti obsahu? Tak určite!

Demagog.sk v tlačovom vyhlásení v súvislosti s jeho novou aktivitou píše, že bude zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina a ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu na Slovensku. Presnosť obsahu? Tak určite.

Organizácia ďalej vysvetľuje: „Keď fact-checker (pozn. overovateľ faktov) vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta (Facebook, Instagram) ho vo Feede zobrazí nižšie, tým sa zastaví šírenie dezinformácií a zníži sa počet ľudí, ktorí príspevok uvidia.

Stránkam a účtom, ktoré opakovane zdieľajú nepravdivé príspevky, sa tiež zníži dosah a odstráni sa ich možnosť zarábať a inzerovať. A keď je príspevok označený ako nepravdivý, upozorníme ľudí, ktorí ho vidia alebo sa ho pokúsia zdieľať, že bol označený ako nepravdivý. Fact-checkeri neodstraňujú účty ani stránky z Facebooku alebo Instagramu.“

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ povedal Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie,“ hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Demagog.sk začne overovať fakty na Facebooku a Instagrame v marci tohto roka.

Overovatelia faktov nie sú nestranní!

A teraz k tomu, čo sa to vlastne v skutočnosti deje. Pretože tu v žiadnom prípade nejde o nestranné a objektívne overovanie faktov. Na túto tému priniesol výborné články portál Štandard.

V rozsiahlej analýze „Lovci hoaxov na Slovensku nie sú apolitickí, ale spojení s progresívcami. Existujú pravidlá, ktoré to zakazujú“ napríklad píše:

„Zrejme najvypuklejším a najčerstvejším príkladom je David Púchovský, ktorý roky šéfoval policajnej komunikácii na sociálnych sieťach, čo zahŕňalo aj kontroverznú stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR. Po nástupe vlády Roberta Fica v tejto pozícii skončil a stal sa asistentom poslanca Progresívneho Slovenska (PS) Jaroslava Spišiaka. Paralelne s pôsobením u bývalého policajného prezidenta o pár týždňov spustil projekt Hoaxy a podvody odznova, tentoraz vo forme občianskeho združenia.

Púchovský však nie je jediný overovateľ faktov, ktorý sa vzápätí ocitol v službách tejto opozičnej strany. Oficiálny fact-checking na slovenskom Facebooku má na starosti pôvodom francúzska tlačová agentúra Agence France-Presse (AFP). Novinár Matúš Krčmárik, ktorý v nej donedávna pôsobil, sa v januári stal asistentom poslanca Tomáša Valáška (PS), oficiálnu zmluvu má v súčasnosti s poslankyňou Natáliou Nash (PS).“

V druhom článku „Overovatelia faktov nie sú nestranní, ale výrazne inklinujú k ľavici, zistila štúdia“ sa hovorí napríklad aj nasledovné:

„Problém zaujatosti overovateľov faktov však presahuje hranice Slovenska. Dokazuje to minuloročná štúdia uverejnená v recenzovanom časopise Harvard Kennedy School Misinformation Review, ktorý založilo Shorensteinovo centrum pre médiá, politiku a verejné veci v USA.

Jej autori totiž na vzorke 150 overovateľov faktov z rôznych krajín a profesijných oblastí zistili, že sa v osobnom politickom presvedčení výrazne nakláňajú doľava. Konkrétne: 21 z nich sa označilo za veľmi ľavicových, 62 za skôr ľavicových, 43 za stredoľavých, 15 za centristických, 7 za stredopravých, 0 za skôr pravicových a 0 za veľmi pravicových.“

A toto všetko platí rovnako aj o novej aktivite mimovládky SGI, ktorá ovláda organizáciu Demagog.sk. Žiadne nestranné overovanie faktov sa nekoná. Deje sa presný opak. Zatvárajú sa ústa s nesprávnym názorov a propagujú sa tie správne. Dostatočne progresívne a liberálne.

Ako sa to prejavuje

Doplňujúce informácie:

Demagog.sk funguje od roku 2010. Pôvodne kontroloval pravdivosť výrokov politikov v politických diskusiách, vlani sa k tomu pridalo aj overovanie obsahu na sociálnych sieťach.

  • Meta neumožňuje overovať pravdivosť vyjadrení politikov, odôvodňuje to ochranou slobody slova. No fact-checkeri môžu overovať nepravdivé príspevky z iných zdrojov, ktoré zdieľajú aj politici.
  • Samotná sociálna sieť nerobí fact-checking. Využíva na to nezávislé organizácie, ktoré sú certifikovanými členmi združenia International Fact-Checking Network (IFCN). Demagog.sk získal certifikáciu vlani v júni.
  • Keď fact-checkeri vyhodnotia, že nejaký obsah je nepravdivý, sociálna sieť obmedzí jeho šírenie, a to napríklad tým, že ho posunie nižšie vo feede, aby ho videlo menej ľudí.
  • Nepravdivé príspevky sú prekryté upozornením. Ak sa ich ľudia pokúsia zdieľať, dostanú varovanie.
  • Používatelia, ktorí nepravdivý príspevok zdieľali ešte pred fact-checkingom, dostanú notifikáciu, že šírili nepravdu.
  • Stránky, skupiny a profily, ktoré opakovanie zdieľajú nepravdivý obsah, môžu byť penalizované.

Demagog.sk je treťou organizáciou, ktorá na Slovensku robí oficiálny fact-checking pre Metu. Od roku 2020 u nás overuje fakty novinár Robert Barca z medzinárodnej agentúry AFP. Vlani sa k nemu pridal Matúš Krčmárik, no po pár mesiacoch skončil a v januári 2024 sa stal asistentom poslanca Tomáša Valáška (PS). Agentúra tak má na fact-checking vyhradeného opäť len jedného človeka. Tento rok vydala 11 článkov.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d