Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajine chýbajú v boji proti Rusku nielen vojaci, zbrane a munícia, ale i peniaze. Už jej nestačia tie, ktoré jej posielajú USA či EÚ, ona chce aj aktíva, ktoré má Rusko v medzinárodných bankách! Kto vie, aká je na Ukrajine korupcia, tomu je jasné, koľko z tých peňazí sa dostane na tie správne účely.

Kto naletel ukrajinským sľubom, že všetko bude v súlade so zákonom, sú aj inokedy pedantní Švajčiari.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zmrazené aktíva sa údajne použijú na reparácie

Švajčiarsko je neutrálnym štátom, ktoré sa doteraz vyhýbalo vstupovania do vojny na Ukrajine. Tomu ale je, zdá sa, koniec. Ako totiž informuje portál france24.com, švajčiarski zákonodarcovia tesnou väčšinou podporili kroky smerujúce k povoleniu použitia zmrazeného ruského štátneho majetku na financovanie vojnových reparácií na Ukrajine. O tejto otázke sa vo Švajčiarsku intenzívne diskutovalo, pretože diskrétnosť v kľúčovom bankovom sektore a tradícia neutrality krajiny sa tam vysoko cenia. Horná komora parlamentu hlasovala pomerom 21:19 za sériu vládnych návrhov, pričom traja sa zdržali hlasovania. Dolná snemovňa ich minulý rok schválila.

Od rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Švajčiarsko podporilo postihnuté obyvateľstvo približne tromi miliardami švajčiarskych frankov (3,12 miliardy eur).

Ignazio Cassis, minister zahraničných vecí Švajčiarska

Zákonodarcovia tak pripravili pôdu pre vládu, aby pracovala na medzinárodnom právnom základe pre použitie zmrazených aktív štátu-agresora na zaplatenie reparácií v napadnutých krajinách. Vo Švajčiarsku sa nachádza viac ako 8 miliárd eur v rezervách a aktívach ruskej centrálnej banky. „Fakty sú skutočne veľmi jasné,“ povedal minister zahraničných vecí Ignazio Cassis hornej komore parlamentu a dodal, že Rusko vážne porušilo medzinárodné právo, preto musí napraviť spôsobené škody. „Prebiehajú medzinárodné diskusie o kompenzačných mechanizmoch a Švajčiarsko sa zúčastňuje svojimi znalosťami, zručnosťami a celou svojou históriou v tejto oblasti,“ uviedol ďalej Ignazio Cassis.

Pred svetom sa za to vraj červenať nemusia

Bern sa teraz bude snažiť vytvoriť medzinárodný právny základ potrebný pre mechanizmus reparácií, ktorý sa má vyvinúť na globálnej úrovni. Jeho cieľom by bolo umožniť, aby zmrazené prostriedky centrálnej banky agresora alebo aktíva jeho štátnych spoločností boli legálne prevedené do napadnutého štátu. V živej diskusii v hornej komore sa objavili obavy, či to môže poškodiť imidž Švajčiarska o neutralite, a či Švajčiarsko robí dosť, keď v Európe bola vojna. Cassis tvrdil, že od rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Švajčiarsko podporilo postihnuté obyvateľstvo približne tromi miliardami švajčiarskych frankov (3,12 miliardy eur).

Nemusíme sa červenať, keď hovoríme o Ukrajine na medzinárodnej scéne.

Ignazio Cassis, minister zahraničných vecí Švajčiarska

Cieľom vlády je tiež minúť okolo 1,5 miliardy švajčiarskych frankov (1,6 miliardy eur) na Ukrajinu a región v rokoch 2025 až 2028. Švajčiarsko tiež plánuje usporiadať koncom tohto roka mierovú konferenciu. „Nemusíme sa červenať, keď hovoríme o Ukrajine na medzinárodnej scéne,“ povedal Cassis, či už na finančnom, diplomatickom alebo humanitárnom fronte. Dlhodobým postojom Švajčiarska je dobre vyzbrojená vojenská neutralita. Švajčiarsko odmieta poslať zbrane do Kyjeva alebo umožniť krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, aby ich reexportovali na Ukrajinu. Vyrovnalo sa však ekonomickým sankciám Európskej únie voči Rusku.

Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva

Ministerstvo hospodárstva v máji minulého roka uviedlo, že vo Švajčiarsku sa nachádza 7,4 miliardy švajčiarskych frankov (7,7 miliardy eur) z rezerv a aktív ruskej centrálnej banky. Švajčiarsko tiež zmrazilo 7,5 miliardy švajčiarskych frankov (7,8 miliardy eur) v ruských fondoch a aktívach, ktoré vlastnia alebo kontrolujú sankcionované osoby, spoločnosti alebo subjekty, uviedlo vtedy ministerstvo. Krajina je dlhodobo obľúbenou destináciou pre bohatých Rusov a ich aktív. Švajčiarska asociácia bankárov odhadla, že v marci 2022 mali ruskí klienti v bankách vo Švajčiarsku približne 150 miliárd švajčiarskych frankov (156 miliárd eur).

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v Moskve si predvolalo švajčiarskeho veľvyslanca a tiež vydalo vyhlásenie, v ktorom odsúdilo túto krádež, ako hrubé porušenie medzinárodného práva. Akékoľvek zasahovanie do ruského štátneho majetku pod zámienkou nejakého podivného „reparatívneho mechanizmu“, nemôže byť považované za nič iné, ako za krádež na štátnej úrovni. Zdá sa teda, že po tenkom ľade sa rozhodli ísť aj vo Švajčiarsku. Ako dopadne doteraz neutrálne Švajčiarsko? Pri ruskom bohatstve a peniazoch, ktoré majú jeho oligarchovia vo švajčiarskych bankách sa môže stať, že ich presunú inde a ich miliardám môžu tamojší bankári iba zamávať so slzami v očiach.

ZDROJ: france24.com / Ereport

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d