Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

OSN: Viac ako 1,1 milióna obyvateľov Gazy je na pokraji katastrofálneho hladomoru, sionisti zavraždili v Gaze už 13 tisíc detí

Antonio Guterres poukázal na to, že „toto je najvyšší počet ľudí, ktorí čelia katastrofálnemu hladu“, aký bol kedy zaznamenaný.

Najmenej 1 100 000 ľudí v pásme Gazy vyčerpalo svoje zásoby potravín a sú na pokraji katastrofálneho hladomoru, uviedol generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Viac ako polovica všetkých Palestínčanov v Gaze, 1,1 milióna ľudí, úplne vyčerpala svoje zásoby potravín a čelí katastrofálnemu hladu. Podľa správ Palestínčania v Gaze znášajú strašnú úroveň hladu a utrpenia,” povedal. “Vyzývam izraelské úrady, aby zabezpečili úplný a neobmedzený prístup pre humanitárny tovar v celej Gaze a aby medzinárodné spoločenstvo plne podporilo naše humanitárne úsilie,” zdôraznil.

Šéf OSN upozornil, že “ide o najvyšší počet ľudí, ktorí čelia katastrofálnemu hladu”, aký bol kedy zaznamenaný. “Ide o katastrofu spôsobenú výlučne človekom a správa [OSN] jasne uvádza, že ju možno zastaviť. Dnešná správa je ukážkou A o potrebe okamžitého humanitárneho prímeria,” povedal Guterres.

Napätie na Blízkom východe opäť vzplanulo 7. októbra 2023, keď militanti z radikálneho palestínskeho hnutia Hamas so sídlom v pásme Gazy uskutočnili prekvapivý útok na izraelské územie z Gazy, pričom zabili obyvateľov izraelských pohraničných osád a prevzali 240 rukojemníkov vrátane žien, detí a seniorov. Hamas svoj útok označil za reakciu na agresívne akcie izraelských úradov proti mešite Al-Aksá na Chrámovej hore v jeruzalemskom Starom meste. V reakcii na to Izrael vyhlásil úplnú blokádu pásma Gazy, kde pred krízou žilo 2,3 milióna Palestínčanov, a podniká letecké útoky na Gazu, ako aj na niektoré časti Libanonu a Sýrie. Zrážky boli hlásené aj na Západnom brehu Jordánu.

Po 7. októbri Izrael prestal zásobovať pásmo Gazy vodou, potravinami, palivom a elektrinou a zároveň podnikol masívne letecké útoky. Pozemné jednotky potom vstúpili do husto osídleného pobrežného pásu. Odvtedy Izrael brzdil dodávky humanitárnej pomoci. Takmer dva milióny ľudí boli nútené utiecť na juh. Teraz však hrozí aj veľký útok Izraela na hraniciach s Egyptom.

Podľa palestínskych údajov bolo od 7. októbra v Gaze zabitých viac ako 31 490 ľudí a desaťtisíce zranených. Číslo by však mohlo byť oveľa vyššie, keďže mnoho mŕtvych ľudí stále leží pod troskami a nie je možné sa k nim dostať. Podľa miestnych správ väčšinu zabitých tvorili ženy a deti.

V Gaze v dôsledku izraelských operácií zomrelo 13 tisíc detí

Izrael usmrtil v Gaze od 7. októbra viac ako 13 000 detí. “Takú mieru detských úmrtí sme nevideli prakticky v žiadnom inom konflikte na svete,” uviedla v nedeľu na CBS News predstaviteľka Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) Catherine Russellová. “Tisíce ďalších bolo zranených alebo nevieme, kde sú,” povedala.

Mnoho detí v palestínskej enkláve podľa jej slov trpí silnou podvýživou. “Bola som na nemocničných oddeleniach pre deti s ťažkou anémiou a podvýživou a na celom oddelení je absolútne ticho. Pretože deti, bábätká… nemajú ani silu plakať,” dodala Catherine Russellová. Predstaviteľka UNICEF zdôraznila, že prepravu humanitárnej pomoci kamiónmi do pásma Gazy ovplyvňujú byrokratické prekážky.

Podľa Agentúry OSN pre pomoc a prácu pre palestínskych utečencov (UNRWA) je teraz každé tretie dieťa do dvoch rokov v severnej Gaze akútne podvyživené. Agentúra tiež varovala, že v obkľúčenej enkláve, ktorá už viac ako päť mesiacov čelí neúnavnému izraelskému bombardovaniu, hrozí hladomor.

V sobotu belgický premiér Alexander De Croo označil izraelské akcie proti Pásme Gaza za „taktiku hladovania“ a označil ju za „neprijateľnú“. “Izrael musí naliehavo zaistiť humanitárny prístup do Gazy vo väčšej miere,” zdôraznil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu zopakoval svoju hrozbu pozemných útokov na Rafah, mesto hraničiace s Egyptom, kde sa uchýlilo viac ako milión Palestínčanov.

ZDROJ: TASS

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d