Antonio Guterres poukázal na to, že „toto je najvyšší počet ľudí, ktorí čelia katastrofálnemu hladu“, aký bol kedy zaznamenaný.
Najmenej 1 100 000 ľudí v pásme Gazy vyčerpalo svoje zásoby potravín a sú na pokraji katastrofálneho hladomoru, uviedol generálny tajomník OSN Antonio Guterres.
“Viac ako polovica všetkých Palestínčanov v Gaze, 1,1 milióna ľudí, úplne vyčerpala svoje zásoby potravín a čelí katastrofálnemu hladu. Podľa správ Palestínčania v Gaze znášajú strašnú úroveň hladu a utrpenia,” povedal. “Vyzývam izraelské úrady, aby zabezpečili úplný a neobmedzený prístup pre humanitárny tovar v celej Gaze a aby medzinárodné spoločenstvo plne podporilo naše humanitárne úsilie,” zdôraznil.
Šéf OSN upozornil, že “ide o najvyšší počet ľudí, ktorí čelia katastrofálnemu hladu”, aký bol kedy zaznamenaný. “Ide o katastrofu spôsobenú výlučne človekom a správa [OSN] jasne uvádza, že ju možno zastaviť. Dnešná správa je ukážkou A o potrebe okamžitého humanitárneho prímeria,” povedal Guterres.
Napätie na Blízkom východe opäť vzplanulo 7. októbra 2023, keď militanti z radikálneho palestínskeho hnutia Hamas so sídlom v pásme Gazy uskutočnili prekvapivý útok na izraelské územie z Gazy, pričom zabili obyvateľov izraelských pohraničných osád a prevzali 240 rukojemníkov vrátane žien, detí a seniorov. Hamas svoj útok označil za reakciu na agresívne akcie izraelských úradov proti mešite Al-Aksá na Chrámovej hore v jeruzalemskom Starom meste. V reakcii na to Izrael vyhlásil úplnú blokádu pásma Gazy, kde pred krízou žilo 2,3 milióna Palestínčanov, a podniká letecké útoky na Gazu, ako aj na niektoré časti Libanonu a Sýrie. Zrážky boli hlásené aj na Západnom brehu Jordánu.
Po 7. októbri Izrael prestal zásobovať pásmo Gazy vodou, potravinami, palivom a elektrinou a zároveň podnikol masívne letecké útoky. Pozemné jednotky potom vstúpili do husto osídleného pobrežného pásu. Odvtedy Izrael brzdil dodávky humanitárnej pomoci. Takmer dva milióny ľudí boli nútené utiecť na juh. Teraz však hrozí aj veľký útok Izraela na hraniciach s Egyptom.
Podľa palestínskych údajov bolo od 7. októbra v Gaze zabitých viac ako 31 490 ľudí a desaťtisíce zranených. Číslo by však mohlo byť oveľa vyššie, keďže mnoho mŕtvych ľudí stále leží pod troskami a nie je možné sa k nim dostať. Podľa miestnych správ väčšinu zabitých tvorili ženy a deti.
V Gaze v dôsledku izraelských operácií zomrelo 13 tisíc detí
Izrael usmrtil v Gaze od 7. októbra viac ako 13 000 detí. “Takú mieru detských úmrtí sme nevideli prakticky v žiadnom inom konflikte na svete,” uviedla v nedeľu na CBS News predstaviteľka Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) Catherine Russellová. “Tisíce ďalších bolo zranených alebo nevieme, kde sú,” povedala.
Mnoho detí v palestínskej enkláve podľa jej slov trpí silnou podvýživou. “Bola som na nemocničných oddeleniach pre deti s ťažkou anémiou a podvýživou a na celom oddelení je absolútne ticho. Pretože deti, bábätká… nemajú ani silu plakať,” dodala Catherine Russellová. Predstaviteľka UNICEF zdôraznila, že prepravu humanitárnej pomoci kamiónmi do pásma Gazy ovplyvňujú byrokratické prekážky.
Podľa Agentúry OSN pre pomoc a prácu pre palestínskych utečencov (UNRWA) je teraz každé tretie dieťa do dvoch rokov v severnej Gaze akútne podvyživené. Agentúra tiež varovala, že v obkľúčenej enkláve, ktorá už viac ako päť mesiacov čelí neúnavnému izraelskému bombardovaniu, hrozí hladomor.
V sobotu belgický premiér Alexander De Croo označil izraelské akcie proti Pásme Gaza za „taktiku hladovania“ a označil ju za „neprijateľnú“. “Izrael musí naliehavo zaistiť humanitárny prístup do Gazy vo väčšej miere,” zdôraznil.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu zopakoval svoju hrozbu pozemných útokov na Rafah, mesto hraničiace s Egyptom, kde sa uchýlilo viac ako milión Palestínčanov.
ZDROJ: TASS
„Ak padne Irán, sme ďalší“? Čo hovoria ruskí experti a politici o amerických útokoch
Trump vyhlásil, že Irán a Izrael sa dohodli na prímerí
NATO zvýši výdavky na obranu, potvrdil Rutte a za najväčšiu hrozbu označil Rusko. Fico: Slovensko má iné priority
Putin označil americké údery na iránske jadrové zariadenia za neopodstatnenú a nevyprovokovanú agresiu a avizoval ochotu pomôcť Iránu a jeho obyvateľom.
Dag Daniš: Zrada diplomacie.
Maďarsko a Slovensko zablokovali prijatie 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku
Chirurgický zásah Iskandera: Sanatórium premenené na popol, výcvik skončil navždy
Irán bude pokračovať v mierovom jadrovom programe a dodrží zmluvu NPT z roku 1968. Izrael nie.
Henry Kissinger: „Ak nepočujete vojnové bubny, musíte byť hluchý“
Prečo nemáme rovnaký meter na Rusko, USA či na Izrael?! Pýta sa nielen Chmelár, ale aj mnohí Slováci
Trumpova nová šou: neviditeľné bombardéry zhodili bomby na Irán, ale stopy po úderoch sú neviditeľné
Evropský parlament chce trestat nenávistné projevy. „V EU se zase zbláznili. Takto začíná cenzura,“ prohlásil šéf české senátní ústavněprávní komise Zdeněk Hraba
VIDEO: Satelitné snímky firmy Maxar po útokoch amerických bombardérov na iránske jadrové zariadenia ukazujú, že protibunkrové bomby zlyhali a explodovali na povrchu skalného masívu rovnako ako pred rokmi v Afganistane pri úderoch na jaskynný komplex Tora Bora.
„Hra sa neskončila, prekvapenia budú pokračovať.
VIDEO: „Formuje sa multipolárny svet, v ktorom je medzinárodný dialóg založený na vzájomnom porozumení v hľadaní riešení aj v tých najnáročnejších podmienkach.
Irán spustil nový raketový útok na Izrael. Kuvajt vyhlásil výnimočný stav – obáva sa útoku na americké základne
Trump opäť dráždi Teherán: Zmena režimu je možná
USA pod paľbou kritiky: Severná Kórea odsúdila zásah v Iráne
Hrozí Európe imigračná katastrofa?
Viktorín sa pýta: Kam sa stratili všetci mierotvorcovia?
zo sekcie
OSN: Viac ako 1,1 milióna obyvateľov Gazy je na pokraji katastrofálneho hladomoru, sionisti zavraždili v Gaze už 13 tisíc detí
OSN: Viac ako 1,1 milióna obyvateľov Gazy je na pokraji katastrofálneho hladomoru, sionisti zavraždili v Gaze už 13 tisíc detí
OSN: Viac ako 1,1 milióna obyvateľov Gazy je na pokraji katastrofálneho hladomoru, sionisti zavraždili v Gaze už 13 tisíc detí