Slovanské Noviny

14. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

26.11.2020

V okamihu, keď niekto povie „vakcína“, jedinou prijateľnou reakciou je vyskočiť na rovné nohy a dať sa do pozoru pri spievaní Ódy na radosť. 

Typ vakcíny vyvíjanej proti vírusu Covid-19 sa nikdy predtým – okrem eboly – nepoužíval. Pokusy boli mimoriadne rýchle a zahŕňali testovanie iba malého počtu dobrovoľníkov. Čo by sa mohlo pokaziť? Kladie si otázku britský lekár Malcolm Kendrick.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Odkedy vyšli prvé pozitívne výsledky vakcín, veľa ľudí sa ma pýta, či si myslím, že by ich mal brať každý. Z nejakého dôvodu veľa ľudí dôveruje môjmu úsudku o takýchto veciach,“ zamýšľa sa Kendrick a pokračuje:

Všimol som si, že Daily Mail nedávno uskutočnil prieskum, v ktorom sa ukázalo, že tri štvrtiny Britov by súhlasilo s podaním vakcíny – hoci 40 percent si prialo, aby si ju najskôr zobrali politici, aby dokázali, že je to bezpečné. Úprimne povedané, je mi ľúto akejkoľvek vakcíny vpichnutej určitým politikom, pretože si nie som istý, či by prežila. 

Má vôbec väčšina čitateľov Daily Mail právo byť tak nadšená očkovaním? Musím priznať, že tento článok píšem opatrne, pretože som si plne vedomý toho, že sebemenší náznak kritiky vakcíny, akejkoľvek vakcíny, je riskantný.

V okamihu, keď niekto povie „vakcína“, jedinou prijateľnou reakciou je vyskočiť na rovné nohy a dať sa do pozoru pri spievaní Ódy na radosť. Nasledovalo by pätnásť minút nadšeného tlieskania. Ak tak neurobíte, znamená to, že ste vyradený a budete zastrelený za trestný čin premýšľania. Doubleplusgood, naozaj.

Prvá vec, ktorú tu chcem povedať, je, že typ vakcíny vyvíjaný proti Covid-19 nebol nikdy predtým použitý. Okrem eboly. Niektorí ľudia majú pocit, že by sa v skutočnosti nemali nazývať vakcínami, pretože sú úplne odlišné od všetkého, čo tu bolo predtým.

Doteraz očkovanie znamenalo injekčné podanie mŕtveho vírusu (alebo baktérií) alebo oslabeného vírusu, ktorý sa môže iba slabo replikovať alebo podobne. Akonáhle sa dostane do tela, imunitný systém spozoruje tento „mimozemský“ materiál a vytvorí proti nemu odpoveď, ktorú si, dúfajme, bude pamätať roky a roky.

Keď sa nabudúce objaví nebezpečný vírus, telo použije imunitnú pamäť na to, aby vírus (alebo baktérie) vymazalo vysokou rýchlosťou a nedalo mu tak šancu na poškodenie. Vôbec prvá „vakcína“ fungovala pomocou vírusu kravských kiahní na imunizáciu proti kiahňam.

Bolo zistené, že dojičky, ktoré boli nakazené kravskými kiahňami, čo je u ľudí relatívne ľahké ochorenie, potom ovčie kiahne nedostali. Bol to Edward Jenner, ktorý sa pýtal ako alebo prečo sa to stalo. V roku 1796 prvýkrát infikoval ľudí, aby zistil, či budú chránení.

Jeho prvým dobrovoľníkom bol mladý chlapec, ktorého „imunizovali“ voskovaním kravských kiahní. Forma výskumu, ktorá by sa dnes radšej ani nezverejnila. Mladý chlapec našťastie prežil a narodilo sa očkovanie. Všetko odvtedy predstavuje variáciu na túto tému, kedy sa pomocou menej nebezpečnej „veci“ vytvorila ochrana pred škodlivou infekciou. Doteraz.

Teraz máme vec, ktorá sa nazýva messengerová RNA vakcína (mRNA). RNA je v skutočnosti jediný reťazec DNA – dvojitá špirála, ktorá leží v našich bunkách a tvorí náš genetický kód. Mnoho vírusov je tvorených jedným vláknom RNA obklopených proteínovou sférou. Vstúpia do bunky, prevezmú replikačné systémy, urobia zo seba tisíce kópií a potom z bunky odídu. Niekedy bunku zabijú, niekedy vystupujú miernejšie. Covid19 (Sars-Cov2) je RNA vírus.

Vedci sa rozhodli namiesto pokusu o vytvorenie oslabeného vírusu, ktorý môže trvať roky, alebo jeho rozbitia na kúsky, použiť proti sebe RNA Sars-Cov2. Za týmto účelom izolovali časť RNA, ktorá kóduje hrot proteínu – čo je časť vírusu, ktorú vírus používa ako „kľúč“ na vstup do buniek.

Potom vypracovali spôsob, ako vložiť túto malú časť RNA, messenger RNA, do bunky, kde preberá časť mechanizmov replikácie proteínov, ktoré sa nachádzajú vo všetkých bunkách. Z mechanizmu urobia 3D tlačiareň, ktorá chrlí kópie bielkoviny s hrotmi.

Tieto špičkové proteíny potom opúšťajú bunku. Imunitný systém ich stretne, rozpozná ich ako „mimozemšťanov“ a zaútočí. Pritom sa vytvárajú protilátky a imunitný pamäťový systém naštartuje činnosť. Ak sa neskôr do tela dostane vírus Sars-Cov2, imunitný systém vystrelí a zaútočí na spomenutý „hrotový“ proteín. Dúfajme len, že zabije celý vírus. To sú všetko určite veľmi šikovné veci. Čo by sa, ako sa hovorí, mohlo pokaziť?

Prvá vec, ktorú treba povedať, je, že pri niečom takomto novom skutočne nevieme. Môže sa stať, že je to absolútne stopercentne bezpečné. Hovoria nám, že žiadna z mRNA sa nemôže dostať do jadra bunky, kde by sa mohla zabudovať do DNA. Dúfajme. Môže to spustiť imunitnú kaskádu? Dúfajme, že nie.

Viem, že vedci budú veľmi, veľmi pozorne skúmať nové bezpečnostné problémy, ktoré by sa mohli objaviť. Časové osi sú tu však veľmi krátke. Výroba bezpečných a účinných vakcín zvyčajne trvá mnoho rokov. Dnes sa to deje skutočne za niekoľko týždňov.

Okrem toho, budeme mať tiež veľmi málo informácií o takých veciach, ako je to, či vakcína skutočne redukuje závažné infekcie alebo smrť, ako to uviedol profesor Haseltine v nedávnom článku: „Tieto vakcínové protokoly nezdôrazňujú najdôležitejšie dôsledky COVID-19, o ktorých prevenciu sa ľudia najviac zaujímajú: celková infekcia, hospitalizácia a smrť.“ Profesor Haseltine tiež tvrdí, že všetky pokusy boli „navrhnuté tak, aby uspeli“.

Realita je taká, že sa rútime do neznáma. Existujú veľmi dobré dôvody pre tento zhon, ale odporúčam opatrnosť. Mali by vakcínu brať všetci? Pravdepodobne hlavne tí, u ktorých je najvyššie riziko vážnej infekcie a úmrtia. Tí, kde je potenciálny prínos vysoký. Pokiaľ ide o kohokoľvek zdravého, do šesťdesiatky by som počkal.

Malcolm Kendrick, lekár a autor, ktorý pracuje ako praktický lekár v National Health Service v Anglicku. Jeho kniha s názvom „Doktorské údaje – Ako vyriešiť lekárske rady od lekárskych nezmyslov“ TU

Zdroj: rt.com
Preklad: hlavnydennik.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.