Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Generálny tajomník OSN Guterres kritizoval brutálne výdavky Západu na zbrojenie namiesto riešenia problémov s hladom, potravinovou bezpečnosťou, opatreniami v oblasti klímy a udržateľného rozvoja

Senát amerického Kongresu schválil, desiatky miliárd dolárov na financovanie konfliktov vo svete: Vojny Ukrajiny proti Rusku a Izraelu proti Palestíne aj na podnecovanie konfliktu s Čínou cez vojenskú podporu Taiwanu.

Urobil tak napriek tomu, že Spojené štáty sú na našej planéte najzadlženejšou krajinou, ktorej národný dlh predstavuje aktuálne takmer 34,3 biliónov dolárov. Nemecký kancelár Olaf Scholz medzitým vyzval ešte viac zvýšiť výrobu zbraní v Európe.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyjadril poľutovanie nad tým, že niektoré vlády kladú dôraz na nákup zbraní namiesto opatrení zameraných na boj proti globálnemu otepľovaniu a hladu.

„Je znepokojujúce, že vlády vynakladajú veľké finančné prostriedky na zbrojenie, zatiaľ čo rozpočet na potravinovú bezpečnosť, opatrenia v oblasti klímy a širší udržateľný rozvoj je obmedzený,“ povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o súvislostiach medzi potravinovou, klimatickou a konfliktnou krízou.

„Môžeme prelomiť smrtiace prepojenie hladu, klimatického chaosu a konfliktov, a potlačiť hrozbu, ktorú predstavujú pre medzinárodný mier a bezpečnosť,“ uviedol a vyzval OSN, aby narábala s politikou, ktorá rieši všetky tri problémy „súčasne“.

Guterres tiež upozornil, že bez opatrení sa „situácia zhorší“. „Konflikty sa množia. Klimatická kríza sa bude stupňovať, pretože emisie sa naďalej zvyšujú. A akútna potravinová neistota sa z roka na rok zvyšuje,“ vyhlásil generálny tajomník.

Šéf OSN pre klímu Simon Stiell zdôraznil prepojenie medzi týmito tromi problémami a Bezpečnostnej rade povedal, že spolu sú „zničujúce“.

„Národná bezpečnosť neexistuje bez potravinovej bezpečnosti. A potravinová bezpečnosť nebude existovať bez posilnených opatrení na zastavenie klimatickej zmeny,“ uviedol.

„Ak bude otepľovanie pokračovať, produkcia potravín sa v mnohých krajinách zníži. V iných sa zvýši len málo. Je pravdepodobný nedostatok potravín, prudký nárast cien a hlad. Bez opatrení v oblasti klímy je to takmer isté,“ zdôraznil Stiell.

Na demonštráciu prepojenia medzi globálnym otepľovaním, poľnohospodárstvom a konfliktmi niekoľko rečníkov poukázalo na spory o využívanie pôdy v západnej a strednej Afrike medzi kočovnými pastiermi, ktorí sa niekedy presúvajú z krajiny do krajiny, a usadlými poľnohospodármi.

„Klimatická zmena a environmentálne aj bezpečnostné tlaky upravili tieto migračné trasy,“ varovala zástupkyňa generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Beth Bechdolová a pripomenula situáciu v krajinách ako Burkina Faso, Mali a Niger.

„To viedlo k neustálemu zvyšovaniu napätia medzi poľnohospodárskymi a pastierskymi komunitami, ktoré často súvisí s rastúcou konkurenciou o už aj tak vzácne prírodné zdroje ako voda a pôda, alebo so škodami na úrode na poliach,“ zakončila.

Senát amerického Kongresu schválil, desiatky miliárd dolárov na financovanie konfliktov vo svete: Vojny Ukrajiny proti Rusku a Izraelu proti Palestíne aj na podnecovanie konfliktu s Čínou cez vojenskú podporu Taiwanu. Urobil tak napriek tomu, že Spojené štáty sú na našej planéte najzadlženejšou krajinou, ktorej národný dlh predstavuje aktuálne takmer 34,3 biliónov dolárov.

Európa musí rýchlo a masívne zvýšiť výrobu zbraní. Vyhlásil to v pondelok nemecký kancelár Olaf Scholz. Európske krajiny musia podľa neho spojiť svoje objednávky a finančnú podporu, aby vojensko-priemyselný komplex mohol mať v nadchádzajúcich desaťročiach zákazky.

Zdroj: topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d