Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Toto je veľká lekcia pre všetkých, ktorí študujú medzinárodnú politiku, bezpečnosť, ekonomiku, financie a sociálny vývoj.

Udalosti, ktoré sú také nepravdepodobné, že by sa nikdy nemali stať ani v histórii vesmíru, sa dejú viac ako raz za život.

Udalosti, ktoré by sa mali stať len raz za život, sa stávajú pravidelne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

To je zaujímavý objav niektorých finančných obchodníkov. A stávkami na tieto udalosti zarábajú miliardy dolárov.

Dôsledne. Ich stávky na katastrofické udalosti sa vyplácajú len vo veľkom, pretože všetci ostatní veria, že tieto udalosti sú buď nemožné alebo extrémne zriedkavé – čo nie sú. Pre každého je rozhodujúce, že tento pohľad sa neobmedzuje len na financie – je to všeobecná pravda vo svete, v ktorom žijeme.

Trhy krachujú. pandémie. Teroristické útoky. Nepokoje. Megapožiare. Superbúrky. Zdá sa, že extrémne, deštruktívne, často smrteľné udalosti sa dejú na celej planéte s väčšou frekvenciou – a väčšou škodou.

Stávajú sa náhle a široko zasahujú. Mrazivo zvráteným výsledkom ich zvyšujúcej sa frekvencie je, že takéto udalosti sa stávajú istými spôsobmi predvídateľnejšie.

Nie sú to čierne labute, ktoré sa z čista jasna zametú.

Sú to, čo Taleb nazýva šedé labute – ničivé udalosti, ktoré sú až príliš predvídateľné. Taleb tvrdil, že náš čoraz nestabilnejší svet je paradoxným výsledkom snáh ľudstva kontrolovať ho pomocou technológie, kvantitatívnych modelov a všadeprítomnej optimalizácie just-in-time, čo vedie k stále zložitejšej, ľuďmi vybudovanej, krehkej spoločnosti náchylnej na otrasy.

Extrémne udalosti „nevyhnutne pribúdajú v dôsledku zložitosti, vzájomnej závislosti medzi časťami, globalizácie a brutálnej veci nazývanej „efektívnosť“, vďaka ktorej sa ľudia teraz plavia príliš blízko vetra“.

Ako sa globalizácia rozširuje, konektivita sa zrýchľuje. Zložitosť plodí zložitosť a rýchlosť plodí rýchlosť. Sociálne siete šíria správy – a konšpiračné teórie – ako vírus.

To si vyžaduje strategické vedenie

Extrémne udalosti si vyžadujú iný druh vedenia. Nemôžeme očakávať, že sa naše plány naplnia príliš často. Môžeme očakávať, že zasiahne chaos.

Ale mnohé z typov chaosu sú predvídateľné ako typy.

  • Extrémne prejavy počasia.
  • Nestálosť cien surovín.
  • Rozpisy mien.
  • Pandémie.
  • Sankcie, ich účinky aj odpor.
  • Vlastné politické krízy ako Brexit 6. januára a dlhový strop. Počítačový vírus. Prevraty.
  • Technologické objavy a vážne narušenia.
  • Zlyhania bánk.
  • Politické zlyhania.
  • Finančné prepady.

To si vyžaduje neustále prehodnocovanie – nepretržitý vývoj scenára – prípravy – rýchlu a primeranú reakciu lídra.

Strategické vedenie je niečo, čo som študoval veľmi skoro. Bol vyvinutý v dôsledku Nixonovho šoku v roku 1971 a konca Bretton Woods so stabilnými výmennými kurzami, keď dolár opustil zlatý štandard, a ropnej krízy o dva roky neskôr v roku 1973. Meny a ropa, ktoré boli stabilné desaťročia sa zrazu stali šoky, ktoré zničili spoločnosti. Dlhodobé plánovanie jednoducho nebolo možné, nie riešenie, za aké sa považovalo. Ani strategické plánovanie nebolo dosť dobré. Bolo potrebné strategické vedenie.

Strategické líderstvo sa neskôr stalo trochu prehliadaným. Len pár ľudí ako profesor Roberto Vassolo v Argentíne sa toho držalo. Potreba strategického vedenia však nikdy nezmizla, pretože extrémne udalosti odvtedy pokračujú. V sedemdesiatych rokoch sme zažili šok z inflácie. Zažili sme extrémne výkyvy dolára.

„Volkerov šok“ sme zažili v 80. rokoch, keď Paul Volker, predseda americkej centrálnej banky, zaviedol veľmi vysoké úrokové sadzby a zastavil infláciu. Mali sme pád Berlínskeho múru. Náhle zmiznutie druhej najsilnejšej vojenskej sily sveta, Sovietskeho zväzu, ktoré vodca tejto krajiny nevidel.

Mali sme ázijskú finančnú krízu v 90. rokoch, dotcom bublinu z roku 2000, grécku eurokrízu, hypotekárnu krízu v roku 2008 a globálny kolaps, hospodársku krízu v roku 2020, otrasy v USA 6. januára, vojnu na Ukrajine, sankcie… vyvolalo prudké zvýšenie cien energií a potravín a hroziaci prízrak vojny medzi Taiwanom a západnou Čínou. Alebo čo tak jadrová vojna zahŕňajúca USA v Európe alebo východnej Ázii? Čoskoro AI zničí mnoho typov pracovných miest a vytvorí novú globálnu moc pre USA. Zoznam nepredvídaných a prevratných udalostí pokračuje.

Extrémne udalosti sú normálne.

Karsten Riise

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d