Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Toto je veľká lekcia pre všetkých, ktorí študujú medzinárodnú politiku, bezpečnosť, ekonomiku, financie a sociálny vývoj.

Udalosti, ktoré sú také nepravdepodobné, že by sa nikdy nemali stať ani v histórii vesmíru, sa dejú viac ako raz za život.

Udalosti, ktoré by sa mali stať len raz za život, sa stávajú pravidelne.

To je zaujímavý objav niektorých finančných obchodníkov. A stávkami na tieto udalosti zarábajú miliardy dolárov.

Dôsledne. Ich stávky na katastrofické udalosti sa vyplácajú len vo veľkom, pretože všetci ostatní veria, že tieto udalosti sú buď nemožné alebo extrémne zriedkavé – čo nie sú. Pre každého je rozhodujúce, že tento pohľad sa neobmedzuje len na financie – je to všeobecná pravda vo svete, v ktorom žijeme.

Trhy krachujú. pandémie. Teroristické útoky. Nepokoje. Megapožiare. Superbúrky. Zdá sa, že extrémne, deštruktívne, často smrteľné udalosti sa dejú na celej planéte s väčšou frekvenciou – a väčšou škodou.

Stávajú sa náhle a široko zasahujú. Mrazivo zvráteným výsledkom ich zvyšujúcej sa frekvencie je, že takéto udalosti sa stávajú istými spôsobmi predvídateľnejšie.

Nie sú to čierne labute, ktoré sa z čista jasna zametú.

Sú to, čo Taleb nazýva šedé labute – ničivé udalosti, ktoré sú až príliš predvídateľné. Taleb tvrdil, že náš čoraz nestabilnejší svet je paradoxným výsledkom snáh ľudstva kontrolovať ho pomocou technológie, kvantitatívnych modelov a všadeprítomnej optimalizácie just-in-time, čo vedie k stále zložitejšej, ľuďmi vybudovanej, krehkej spoločnosti náchylnej na otrasy.

Extrémne udalosti „nevyhnutne pribúdajú v dôsledku zložitosti, vzájomnej závislosti medzi časťami, globalizácie a brutálnej veci nazývanej „efektívnosť“, vďaka ktorej sa ľudia teraz plavia príliš blízko vetra“.

Ako sa globalizácia rozširuje, konektivita sa zrýchľuje. Zložitosť plodí zložitosť a rýchlosť plodí rýchlosť. Sociálne siete šíria správy – a konšpiračné teórie – ako vírus.

To si vyžaduje strategické vedenie

Extrémne udalosti si vyžadujú iný druh vedenia. Nemôžeme očakávať, že sa naše plány naplnia príliš často. Môžeme očakávať, že zasiahne chaos.

Ale mnohé z typov chaosu sú predvídateľné ako typy.

 • Extrémne prejavy počasia.
 • Nestálosť cien surovín.
 • Rozpisy mien.
 • Pandémie.
 • Sankcie, ich účinky aj odpor.
 • Vlastné politické krízy ako Brexit 6. januára a dlhový strop. Počítačový vírus. Prevraty.
 • Technologické objavy a vážne narušenia.
 • Zlyhania bánk.
 • Politické zlyhania.
 • Finančné prepady.

To si vyžaduje neustále prehodnocovanie – nepretržitý vývoj scenára – prípravy – rýchlu a primeranú reakciu lídra.

Strategické vedenie je niečo, čo som študoval veľmi skoro. Bol vyvinutý v dôsledku Nixonovho šoku v roku 1971 a konca Bretton Woods so stabilnými výmennými kurzami, keď dolár opustil zlatý štandard, a ropnej krízy o dva roky neskôr v roku 1973. Meny a ropa, ktoré boli stabilné desaťročia sa zrazu stali šoky, ktoré zničili spoločnosti. Dlhodobé plánovanie jednoducho nebolo možné, nie riešenie, za aké sa považovalo. Ani strategické plánovanie nebolo dosť dobré. Bolo potrebné strategické vedenie.

Strategické líderstvo sa neskôr stalo trochu prehliadaným. Len pár ľudí ako profesor Roberto Vassolo v Argentíne sa toho držalo. Potreba strategického vedenia však nikdy nezmizla, pretože extrémne udalosti odvtedy pokračujú. V sedemdesiatych rokoch sme zažili šok z inflácie. Zažili sme extrémne výkyvy dolára.

„Volkerov šok“ sme zažili v 80. rokoch, keď Paul Volker, predseda americkej centrálnej banky, zaviedol veľmi vysoké úrokové sadzby a zastavil infláciu. Mali sme pád Berlínskeho múru. Náhle zmiznutie druhej najsilnejšej vojenskej sily sveta, Sovietskeho zväzu, ktoré vodca tejto krajiny nevidel.

Mali sme ázijskú finančnú krízu v 90. rokoch, dotcom bublinu z roku 2000, grécku eurokrízu, hypotekárnu krízu v roku 2008 a globálny kolaps, hospodársku krízu v roku 2020, otrasy v USA 6. januára, vojnu na Ukrajine, sankcie… vyvolalo prudké zvýšenie cien energií a potravín a hroziaci prízrak vojny medzi Taiwanom a západnou Čínou. Alebo čo tak jadrová vojna zahŕňajúca USA v Európe alebo východnej Ázii? Čoskoro AI zničí mnoho typov pracovných miest a vytvorí novú globálnu moc pre USA. Zoznam nepredvídaných a prevratných udalostí pokračuje.

Extrémne udalosti sú normálne.

Karsten Riise

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: