Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

26.11.2020

Európske dlhopisy so záporným úrokom pôjdu na dračku.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, narastá na európskom kontinente počet koronavírusom infikovaných osôb, ako aj počet zomrelých, čo vraj môže súvisieť s prestarnutou štruktúrou obyvateľstva a súčasným výskytom viacerých chorôb. Jednotlivé štáty starého kontinentu prijímajú na pozastavenie šíriacej sa choroby COVID-19 reštriktívne opatrenia. Vyhlasujú núdzové stavy, zavádzajú rôzne úrovne lockdownu s negatívnym dopadom na domácu ekonomiku. Následne sa zadlženosť štátov s narastajúcim deficitom verejných financií k HDP zvyšuje.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Foto: Shutterstock

Pre niektorých ekonómov je prekvapením, že napriek nárastu peňazí na finančných trhoch z prostredia centrálnych bank, sa inflácia nezvyšuje. Samozrejme, že ekonomické dopady pandémie v jednotlivých členských štátoch EÚ závisia od toho, ako sa u nich doteraz hospodárilo s verejnými financiami a tiež od toho, ktorý sektor národného hospodárstva sa najviac podieľa na raste HDP. Najhoršie sú na tom Španielsko, Taliansko a Francúzsko. V ich ekonomike majú najväčší podiel služby a zadlženosť verejných financií kulminuje okolo 100 percent k HDP. O niečo lepšie sú štáty ako Slovensko, ktorých ekonomika závisí predovšetkým od exportu a navyše náš deficit verejných financií bol vlani pod jedno percento HDP.

Najlepšie dopadnú krajiny s väčším podielom spracovateľského priemyslu a exportu s nízkym podielom zadlženosti, kam sa radí hlavne Nemecko. Tento stav je dôvodom, prečo spomenuté tri štáty únie sa pri oživení svojich domácich ekonomík najviac spoliehajú na grantové peniaze z fondu obnovy. Tie totiž nemusia vracať a Európska komisia ich chce získať emitovaním európskych dlhopisov za záporný úrok. Podľa všetkého na záchranu ekonomiky starého kontinentu najviac prispeje Nemecko.

V ostatných štátoch únie to vyvoláva oprávnenú diskusiu, že po odchode Británie z EÚ, si týmto Nemecko ešte viac upevní svoje postavenie v európskych štruktúrach. Bez súhlasu Nemecka by však Európska komisia nemohla v rámci fondu obnovy emitovať spoločné európske dlhopisy, ktorých úročenie je záporne. Investori na medzinárodných finančných trhoch na nich prerábajú, pretože Európska komisia im bude vracať menej peňazí, ako si od nich požičala. Avšak prerobili by ešte viac, keby zahraniční investori kupovali štátne dlhopisy Nemecka ale aj Slovenska. O tomto sme sa presvedčili pri terajšom emitovaní dlhopisov z programu SURE na záchranu zamestnanosti.

Zahraniční investori najviac zarobia na štátnych dlhopisoch spomínaných troch zadlžených ekonomík únie, pretože tie sa predávajú len s kladným úrokom. Ako sa napokon táto pomoc na záchranu všetkých členských štátov eurozóny premietne do očakávanej fiškálnej únie (tá doteraz neexistovala a malo to negatívny vplyv na stabilitu eura), si musíme počkať.

Zdaňovanie digitálnych spoločnosti. 

Dnes nás viac zaujíma, ako chce Európska komisia dohliadnuť na to, aby „lacnejšie získané peniaze“ boli napokon viac investované v prospech budúcich štrukturálnych zmien na európskom kontinente. Sem patrí aj toľko diskutované zdaňovanie amerických digitálnych firiem, ktoré ako vieme, neplatia dane tam kde zarobili obrovské zisky, ale tam kde sú dane najnižšie. Potom určite nebudú problémy nielen s financovaním projektov v rámci európskeho rozpočtu, ale ani s financovaním budúcich nákladov do digitálnej a zelenej ekonomiky. Tie však budú stáť európskych daňových poplatníkov obrovské peniaze.

Autor: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d