Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vyslanec Európskej únie pre sankcie 23. októbra uviedol, že režim sankcií bloku voči ruskej rope zostane v platnosti dlhodobo, možno päť alebo desať rokov. Napriek triumfálnemu vyhláseniu čelí recesii ekonomika EÚ, a nie ruská, ktorá neustále rastie, hoci čelí sankciám uvaleným Západom.

„Pripravte sa na päť až desať rokov,“ povedal David O’Sullivan , osobitný medzinárodný vyslanec pre implementáciu sankcií EÚ, na podujatí Atlantickej rady. O’Sullivan dodal, že nevidí žiadne bezprostredné zrušenie týchto sankcií žiadnym zmysluplným spôsobom, aj keby došlo k zastaveniu nepriateľských akcií, pretože by bolo potrebné prekonať iné problémy.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

V reakcii na komentáre O’Sullivana Dmitrij Peskov , tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie, uviedol, že Rusko je pripravené čeliť sankciám Západu počas obdobia, ktoré uviedol vyslanec EÚ.

Rusko žije v sankčnom režime pomerne dlho, desaťročia a my sme sa mu dostatočne prispôsobili, takže také časové horizonty ako päť až desať rokov nás nedesia povedal Peskov.

Najhoršie dôsledky západných sankcií voči Rusku už pocítili a euroázijská krajina už skonštruovala mechanizmy na prekonanie západných ekonomických útokov. V skutočnosti je Rusko aj so západnými sankciami čoraz bližšie k tomu, aby v raste HDP prekonalo USA a EÚ.

Moskva uviedla, že sankcie posilnili jej domácu ekonomiku a priemyselnú výrobu a väčšina pozorovateľov teraz uznáva, že sankcie boli obchádzané a nepodarilo sa im odradiť Rusko od ukončenia vojenskej operácie proti Ukrajine.

Podľa prepočtov centrálnej banky Ruskej federácie úroveň zahraničného dlhu Ruska v pomere k HDP na konci druhého štvrťroka tohto roka prvýkrát klesla pod 15 %. Zahraničný dlh Ruska sa v posledných rokoch v skutočnosti neprestal znižovať.

Na konci roka 2020 to bolo 31 %; v roku 2021 to bolo 26,2 %; a na konci minulého roka to bolo len 16,6 %. V prvom štvrťroku 2023 mierne klesla na 15,45 %. V druhom kvartáli tohto roka sa ukazovateľ tiež znížil na 14,96 %. V peňažnom vyjadrení bol ruský vonkajší verejný a podnikový dlh na konci júna 2023 343,4 miliardy USD, čo je približne 29,9 bilióna rubľov.

Centrálna banka zverejnila aj údaje o zahraničnom dlhu na obyvateľa na konci druhého štvrťroka: toto číslo kleslo o 4 % na 2,3 miliardy USD. To je najlepšia úroveň od roku 2006, keď to bolo 2,2 miliardy dolárov. Ruská ekonomika zároveň vzrastie v roku 2023 o 2,3 % oproti všetkým prognózam západných analytikov, čo je spôsobené rastom reálnych miezd.

Podľa predbežných údajov prieskumu nákupných manažérov, ktorý uskutočnila spoločnosť S&P Global, sa medzitým ekonomické spomalenie v eurozóne v októbri zhoršilo.

„Sezónne upravený index HCOB Flash Eurozone Composite Output Index založený na približne 85 % zvyčajných odpovedí prieskumu klesol zo 47,2 v septembri na 46,5 v októbri, čo signalizuje piaty mesiac po sebe klesajúcej obchodnej aktivity a najprudší pokles od novembra 2020,“ uviedla tlačová správa S&P z 24. októbra.

Bez započítania mesiacov pandémie zaznamenala obchodná aktivita v eurozóne najväčší pokles od marca 2013.

Za hlavného ekonóma Hamburg Commercial Bank (HCOB), Dr. Cyrus de la Rubi:

V eurozóne sa veci menia od zlého k horšiemu. Výroba je v prepade šestnásť mesiacov, služby tri a oba hlavné indexy PMI zaznamenali ďalší zásah. Okrem toho všetky subindexy, až na pár výnimiek, veľmi konzistentne smerujú nadol…

…Celkovo to poukazuje na ďalší nevýrazný štvrťrok. Nenechali by sme sa zaskočiť, keby sme v druhej polovici tohto roka v eurozóne videli miernu recesiu s dvoma kvartálmi negatívneho rastu.

Namiesto toho, aby sa EÚ snažila o odstránenie sankcií, bude ich nielen zachovávať na mnoho ďalších rokov, ale zavedie aj nový balík sankcií, 12. od spustenia špeciálnej vojenskej operácie Ruska proti Ukrajine vo februári 2022. Tento balík sankcií by mohol zahŕňať zákaz ruských diamantov – ďalší zásah proti schopnosti Moskvy obísť sankcie a kótovanie spoločností v tretích krajinách, ktoré Moskve v tom pomáhajú.

Rovnako ako predchádzajúcich 11 sankčných balíčkov, ani toto zjavne neodradí Rusko od dokončenia jeho misie proti Ukrajine. Skôr to bude mať väčší vplyv na EÚ, keďže ich vlastné ekonomiky budú bojovať, zatiaľ čo Rusko pokračuje v nadväzovaní obchodných vzťahov s nezápadnými partnermi, čím chráni ekonomiku pred útokmi Západu.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: