Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Úroveň používania štátneho jazyka v médiách je doslova katastrofa, a to vrátane médií verejnej služby (RTVS). 

Slovenský rozhlas napríklad bežne informuje, kde si môžete najlepšie „zabajkovať“… Alebo ako mi dnes trhala uši Gubkovej krkolomná otázka (redundancia) o dosahovaní „najvyššieho píku“ v relácii „Hosť rádia Slovensko“.

Prehrešky voči štátnemu jazyku a jeho spisovnej úrovni má na starosti v prvom rade Ministerstvo kultúry SR a v médiách Rada pre mediálne služby (predtým Rada pre vysielanie a retransmisiu).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rade bolo podľa ostatnej Šiestej správy o stave používania štátneho jazyka na území Slovenskej republiky doručených 19 sťažností na nespisovné používanie štátneho jazyka v médiách, z toho 18 rada zmietla zo stola a len jeden podnet prijala.

No aj tu je to skôr na smiech, lebo pokuta pre RTVS za program Ahoj Slovensko (za použitie anglicizmov a nespisovných tvarov) bola len 200 eur… Pritom za nesplnenie zákonnej povinnosti hrozí vysielateľovi televíznej programovej služby pokuta v rozsahu od 165 až do výšky 6 638 eur.

Úbohý alibizmus

A aký je dozor rady v praxi? Rada apeluje na prevažne zahraničných a milionárskych vysielateľov elektronických médií, aby nepodceňovali jazykovú úroveň vo vysielaní!

Čistý alibizmus „jetrebizmu“, aby jej venovali „náležitú pozornosť“. Už vidím ako sa títo prevažne cudzokrajní majitelia trápia nad čistotou spisovnej slovenčiny v ich médiách.

A čo médium verejnej služby – RTVS?

„Dvojbodka“ prijala jazykového pedagóga, hoci vedenie by ho skôr malo využiť pri prijímaní redaktorov a moderátorov, lebo tie sykavky a ďalšie rečové vady sa len ťažko odstraňujú, keď už sedíte pred kameru alebo za mikrofónom. RTVS má pritom zamestnaných aj dvoch jazykových redaktorov, no ale budú dohovárať kolegom a miestnym „hviezdičkám“?

Ak vás zaujíma, aké odporúčania smerovali vo veci správneho používania štátneho jazyka v médiu verejnej služby, tak opäť len všeobecný formalizmus za zahmleným sklom: „pokračovať v realizácii odporúčaní, týkajúcich sa zvyšovania jazykovej úrovne vo vysielaní…“

Ak by ste si dali námahu a pozreli si predchádzajúce správy, ktorá sa na rokovanie vlády prekladajú každé dva roky, tak by ste pochopili, že vám na ich vypracovanie vystačí jednoduchá kompetencia „ctrl C“ a „ctrl V“.

Kedysi bol Slovenský rozhlas výkladnou skriňou spisovnej a ľubozvučnej slovenčiny. Dnes? Kto má uši a počúva hlavný okruh SRo Slovensko 1, tak nepotrebuje už žiadne slová. V tomto prípade platí opak: že stačí raz počuť a ste v obraze ako sto razy čítať o tom ako sa to nedá počúvať…

Sme predsa ešte Slovenská republika, či nie?

Rafael Rafaj

O autorovi: Rafael Rafaj (Mgr.) je novinár, vyštudoval Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vlastenec, autor, publicista, šéfredaktor, analytik, mediálny a komunikačný poradca, lektor. Ako poslanec pôsobil šesť rokov vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá. Zaoberá sa mediálnou a komunikačnou politikou a slobodou slova a prejavu.

Ilustračné foto: SKsprávy

facebook/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d