Slovanské Noviny

7. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

V nedávnom videu komik a politický komentátor Russell Brand skúma možný vplyv akvizície Twitteru Elona Muska na slobodu prejavu, demokraciu a globálny poriadok.

Debaty o nedávnej akvizícii Twitteru Elona Muska zúrili medzi zástancami slobody prejavu, ktorí oslavujú tento krok, a neoliberálnymi demokratmi, ktorí sa obávajú jediného miliardára ovládajúceho platformu, tvrdí komik a politický komentátor Russell Brand.

Brand vo svojom najnovšom videu kladie otázky o Muskových plánoch pre Twitter, na ktoré sa nepýta ani jedna strana debaty. Brand tvrdí, že

mediálne prostredie sa zmenilo. Dnes je mnoho novinárov a mediálnych osobností čoraz viac proti slobode prejavu.

Cituje novinára Matta Taibbiho, ktorý na Substack napísal:

„Médiá na celom svete sa otvorene sťažujú, že sa im nepáči Muskov krok, pretože sa boja, že bude menej cenzurovať ľudí. Profesionálny novinár, ktorý bol proti slobode prejavu, bol ešte nedávno považovaný za logickú nemožnosť“.

Brand vysvetľuje, že

nové médiá umožnili viacerým okrajových hlasov vstúpiť do hlavného prúdu, čo podnietilo vládne a korporátne médiá, aby hľadali väčšiu kontrolu nad týmito priestormi a ospravedlnili cenzúru ako nevyhnutný prostriedok na ochranu verejnej bezpečnosti.

Bezpečnosť a pohodlie, tak nás nakoniec navždy uväznia,“ povedal Brand.

Miliardári na čele autoritárskej štruktúry

Keďže monopolné technologické spoločnosti ovládajú sociálne médiá, už majú právomoc kontrolovať reč. Ako povedal Taibbi: „Autoritárska štruktúra už existuje, len s rôznymi miliardármi na čele.“

Vytvorí Muskovo prevzatie Twitteru zmenu, v ktorú dúfajú obhajcovia slobody prejavu? – pýta sa Brand.

Brand, citujúc článok v Common Dreams, poukazuje na to, že na rozdiel od svojho verejného obrazu darebáckej postavy, Musk, podobne ako iní miliardári, dostáva financie od autoritárskych štátov a svoje bohatstvo si vybudoval prostredníctvom značných vládnych dotácií.

Brand sa pýta, či to, čím sa Musk líši od ostatných technologických miliardárov, je jeho ideologická vízia.

Naznačujúc, že ​​Muskova vízia multiplanetárnej existencie ľudstva je podobná ruskej vízii „multipolárneho sveta“, Brand sa pýta, či je táto vízia v rozpore s ambíciami USA pokračovať v globálnej hegemónii.

Kultúrna vojna

Vyjadruje obavy z Muskovho „dlhodobého“ projektu kolonizácie vesmíru, citujúc investigatívneho novinára Davea Troya, ktorý napísal: „Tento mandát sa najčastejšie používa na potlačenie výziev na zlepšenie podmienok a zmiernenie utrpenia medzi žijúcimi tu na zemi.

Longtermizmus“ je tiež založený na myšlienke, že niekoľko „múdrejších“ myslí by malo viesť ľudstvo, čo je v rozpore so základným princípom demokracie.

„Možno, že Muskova akvizícia Twitteru nie je len o kultúrnej vojne a slobode prejavu a o tom, kto čo môže povedať,“ povedal Brand.

„Možno to narúša globálne geopolitické príbehy, dlhodobé úsilie Spojených štátov amerických stať sa jedinou mocnosťou na svete.“

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: