Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Na čele vlády na Slovensku stojí politik Fico, známy svojou proruskou rétorikou.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu na čele s lídrom Smeru – sociálna demokracia Robertom Ficom, známym proruskou rétorikou. Novým predsedom Národnej rady sa stal líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini, informuje denník Kommersant.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Čo očakávali?

V polovici októbra priniesla agentúra RIA novosti článok, v ktorom sa zaoberala možným vývojom na Slovenku. „Fico už varoval, že sa svojich protiukrajinských názorov nevzdá, ani napriek vyhrážkam a vydieraniu zo strany Európskej únie. Takto reagoval na to, že Smer sa chystajú vylúčiť zo Strany európskych socialistov v Európskom parlamente. Fico je presvedčený, že Kyjev nemá v dohľadnej dobe šancu na vstup do EÚ. Tí, ktorí tvrdia opak, podľa neho, dávajú Ukrajincom falošné nádeje.

Ako to videl na Ukrajine?

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitro Kuleba sa ponáhľal upokojiť verejnosť: nová Slovenská vláda môže spôsobiť problémy, ale nebudú prekážať vstupu do EÚ a NATO. Je si istý, že na Západe neexistujú žiadne sily, ktoré by mohli zastaviť európsku integráciu Kyjeva.

Perspektívy Slovenska

Ako napísala RIA.Novosti, „takmer vytvorená koalícia sa nedá nazvať silnou. Slabým článkom je „Hlas-SD“. Pred dvoma rokmi sa táto strana odtrhla od Smeru, pretože nechcela byť spájaná s Ficom. A ak Smer počas predvolebnej kampane vyzýval, aby nepodporoval „fašistickú“ Ukrajinu, tak „Hlas“ zopakoval naratív Brusel-Washington.

Názor experta – rozpadnú sa

Docent Ruskej štátnej univerzity humanitných vied, špecialista na Slovensko Vadim Truchačov verí, že Fico nebude môcť robiť politiku, ktorú by chcela Moskva. Veď euroatlantické strany dostali spolu 47 percent, proruské strany – 34, centristi – 17. Smer bude musieť robiť kompromisy. A koalícia sa zrejme do šiestich mesiacov rozpadne. „Fico mal šťastie, že v tejto fáze sa ukázalo, že „Progresívne Slovensko“ nie je schopné sa dohodnúť a Európska únia vyvíjala príliš veľký tlak. Keby „Hlas“ vstúpil do aliancie s liberálmi, voliči by to nepochopili“, argumentuje Truchačov.

Môžu byť spokojní…

Napriek tomu, s prihliadnutím na politické sily, ktoré teraz pôsobia v Bratislave, všetko pre Rusko vychádza optimálne. Minimálne môžeme rátať s tým, že Slovensko nielenže prestane dodávať zbrane kyjevskému režimu (z ktorých už takmer žiadne nezostali), ale preruší aj tranzit z krajín NATO, ako to urobili v Maďarsku. „V tejto situácii sa nedalo vymyslieť nič lepšie. Ale v prezidentských voľbách o šesť mesiacov sa proeurópska opozícia pokúsi pomstiť.

Iný názor

Denis Denisov, analytik Finančnej univerzity, si nemyslí, že sa koalícia rýchlo rozpadne. „Hoci je Slovensko malá krajina, vždy sa snažili brániť suverenitu. Odchádzajúca vláda to neurobila. A preto prehrali voľby. Fico a jeho spojenci nechcú opakovať svoje chyby,“ hovorí Denisov. Slovenská vláda však nemusí mať dostatok politickej vôle a ekonomických zdrojov na konfrontáciu s Európskou úniou, dodáva expert. Bratislava zrejme využije svoj postoj k Ukrajine ako nástroj na vyjednávanie s Bruselom.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d