Slovanské Noviny

21. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Švajčiarsko pred proruským obratom.

Tamojšia ľudová strana ohlásila radikálnu zmenu v politike krajiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ďaľší na rade?

Vyzerá to tak, že ďalšia európska krajina sa chystá zmierniť svoj protiruský postoj. „Švajčiarska ľudová strana nemá v žiadnom prípade záujem o konfrontáciu s Ruskom, jej cieľom je urobiť Švajčiarsko opäť veľkým,“ píšu komentátori. Nie je to tak dávno, čo Švajčiarsko skutočne opustilo svoju neutralitu, aby podporilo Ukrajinu. Teraz sa môže tento proces obrátiť.

Voľby

Záväzok k celokontinentálnemu trendu smerom k pravici potvrdila ďalšia európska krajina. Väčšinu kresiel v Národnej rade získa pravicová konzervatívna Švajčiarska ľudová strana. Tá zvíťazila v prvom kole parlamentných volieb 22. októbra.

Zelení vybuchli

Senzáciou týchto volieb bolo zlyhanie environmentálnych politických síl. Strana zelených získala menej ako 10 % – stratila päť kresiel a v parlamente má už len 23 kresiel. Vážnu porážku utrpeli aj Zelení liberáli. Naznačuje, že nálada švajčiarskych voličov sa od roku 2019 výrazne zmenila. Predchádzajúce voľby výstižne nazvali „ženské a klimatické“, s odkazom na vtedajšie ľavicové trendy. Teraz sme svedkami vážnej pomsty pravicových síl – akéhosi opakovania volieb z roku 2015, keď SVP triumfálne vyhrala, uvádza sa v článku.

Čo dnes viedlo Švajčiarsku ľudovú stranu k víťazstvu? Ide, samozrejme, o starú vernú stávku na hlavný tromf roku 2015 – migráciu. Vplyv na výsledky mali aj nedávne udalosti na Blízkom východe. „Teraz sa ľudia viac zaujímajú o bezpečnosť a opäť sa stali konzervatívnejšími,“ povedal pre Reuters politický analytik Michael Hermann .

Povzbudenie pre Rusko

Je tu však ešte jeden aspekt, ktorý je pre Rusko mimoriadne dôležitý. Švajčiarska ľudová strana vyzýva na prísnu neutralitu Švajčiarska, je proti vstupu krajiny do EÚ a NATO a kritizuje aj sankcie voči Rusku a dodávky zbraní do Kyjeva. Predstavitelia SVP sa netaja negatívnym postojom k Ukrajine všeobecne a Vladimírovi Zelenskému zvlášť. Je to dôležité najmä vzhľadom na skutočnosť, že Švajčiarsko nedávno de facto opustilo svoj štatút neutrálneho štátu. Nečlenská krajina EÚ zdieľala všetky protiruské posolstvá prichádzajúce z Bruselu.

Podpora Ukrajine

Švajčiarsko dôsledne podporuje protiruskú líniu a v niektorých prípadoch dokonca aktívnejšie ako iné západné krajiny. Po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine Švajčiarsko podporilo sankcie EÚ voči Rusku, zaviedlo strop na ceny ropy z Ruska a vízové ​​obmedzenia pre Rusov. 28. februára 2022 boli zablokované ruské aktíva v hodnote 6,7 miliardy švajčiarskych frankov a 15 nehnuteľností. Avšak, Švajčiarsko odmietlo previesť tieto aktíva na Ukrajinu a uvalilo aj embargo na dodávky zbraní Ukrajine. To vyvolalo nesúhlasné vyjadrenia lídrov európskych krajín, najmä estónskeho prezidenta Toomasa Ilvesa.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.