Výskumy, ktoré vykonávajú lekári už viac ako tridsať rokov, dokazujú, že stromy v blízkosti obytných domov udržujú zdravie ich obyvateľov.

V roku 1984 autoritatívny vedecký časopis Science porovnával výsledky pooperačnej liečby 46 pacientov, ktorí podstúpili štandardný chirurgický zákrok na odstránenie žlčových kameňov. Pacienti boli vybraní čo najpodobnejší z hľadiska veku, klinických a iných ukazovateľov, operácia a následná rehabilitačná liečba prebiehali rovnakým spôsobom. Potom ich však umiestnili na rôzne oddelenia a niektorí operovaní pacienti videli za oknami zelené stromy a niektorí kamennú stenu susednej budovy. Výsledky hovorili samy za seba: tí, ktorí za oknom videli zeleň, boli schopní opustiť nemocnicu skôr, ako tí, ktorí sa pozerali na ponurú mestskú krajinu. Ich pooperačné bolesti sa zmiernili zníženými dávkami liekov proti bolesti a hojenie prebiehalo oveľa rýchlejšie.
Mark Berman, zástupca novej vedeckej špecializácie – environmentálny neuropsychológ, na údajoch z najväčšieho mesta Kanady – Toronta, ukázal, že čím viac stromov v prostredí a v okolí vášho domova, tým nižší je výskyt chorôb srdca a krvného obehu, cukrovky a ďalších typických civilizačných chorôb. Berman zároveň nebral do úvahy ani prítomnosť lesov či parkov v susedstve, len množstvo jednotlivých stromov pozdĺž ulíc a pri domoch, ako aj ostrovčeky zelene na deliacich pásoch diaľnic, ciest a príp. ulice. Celkovo štúdia zohľadnila pol milióna mestských stromov a zdravotný stav viac ako 30-tisíc ľudí žijúcich v blízkosti alebo ďaleko od týchto zelených plôch. Záver: desať stromov navyše na obytnú oblasť „omladí“ miestneho obyvateľa o sedem rokov. Inými slovami, jeho zdravotný stav je taký, ako keby bol o sedem rokov mladší ako jeho rovesník zo susedstva bez stromov.
Podľa výskumníkov tu pôsobí niekoľko faktorov: čistenie vzduchu zelenými listami, túžba ľudí urobiť si prechádzku navyše, ak je v blízkosti zeleň, a nielen steny, betón, asfalt a estetický vplyv prírodných prvkov na človeka, jeho psychiku.
Podľa profesora Qin Li a doktora Tomoyuki Kawadu z Japonskej lekárskej fakulty v Tokiu je výskyt rakoviny nižší v zalesnených oblastiach Japonska v porovnaní s poľnohospodárskymi oblasťami a mestami. Ale aj v mestách je v zelených oblastiach menej prípadov zhubných nádorov.
Japonskí vedci dokázali, že aj krátke prechádzky v prírode posilňujú imunitný systém. Počet zabíjačských imunitných buniek (T-lymfocytov) v krvi sa zvyšuje takmer o 40 % a tento efekt pretrváva celý týždeň. Ak strávite dva dni v lese, imunitných buniek je dvakrát toľko a efekt je cítiť celý mesiac. T-lymfocyty zabíjajú bunky organizmu, ktoré sú zachytené vírusmi alebo degenerujú do rakoviny.
Ale čo presne sa deje v lese? Zrejme ide o prchavé zlúčeniny uvoľňované listami a ihličím, medzi ktorými prevládajú takzvané terpény. Predpokladá sa, že sú súčasťou systému chemickej komunikácie medzi stromami, hubami a pôdnymi mikroorganizmami, ako aj lesným hmyzom. Rovnaká skupina japonských výskumníkov robila experimenty: terpény boli dodávané do ventilačného systému hotelových izieb, kde experimentálni dobrovoľníci strávili noc. Kontrolnej skupine pokusných osôb neboli podávané terpény. Ráno a večer všetkým účastníkom experimentu odobrali krv na rozbor. U tých, ktorí v noci inhalovali terpény, sa obsah T-lymfocytov zvýšil, aj keď v o niečo menšom rozsahu ako po prechádzke v lese. V lesnom ovzduší sa okrem terpénov zrejme nachádzajú aj iné biologicky aktívne zlúčeniny. Možno takto pôsobia vzdušné ióny.
Ale ešte pred japonskými experimentmi nezávislí výskumníci opakovane dokázali, že rastlinné terpény, aspoň v tkanivovej kultúre, pôsobia proti rakovinovým bunkám. Obzvlášť aktívne sú limonén a pinény. Limonény uvoľňujú citrusové plody, levanduľa a pinény – ihličnaté stromy vrátane borovice a myrta. Najvyšší obsah pinénov v lese je pozorovaný v horúcom lete, najmä po daždi, ale sú prítomné aj v zime. Počas lesnej prechádzky sa tieto zlúčeniny dostávajú do tela nielen cez pľúca, ale aj cez kožu.
Človek sa vyvinul obklopený rastlinami, či už je to les alebo savana, a choroby sú spôsobené nielen znečistením životného prostredia alebo nervóznym súčasným životným štýlom, ale aj oddelením od rastlinného sveta, v ktorom sme sa vyvíjali.
Na základe materiálov z časopisu “Psychologie Heute” (Nemecko).
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
VIDEO: Pellegrini upratal redaktorku mainstreamu, ktorá namiesto otázok prezentovala svoje obmedzené názory: „Vaše úsudky si nechajte na písanie komentárov alebo blogov. Mňa konfrontujte otázkami a nie vašimi názormi“
VIDEO: Minister vnútra Šutaj Eštok ostáva vo funkcii, poslanci opozície ho nedokázali v parlamente odvolať
Západ opäť klame sám seba s Ukrajinou
Pôžičky americkej vlády začínajú ohrozovať globálny finančný systém
Ľavý breh Dnepra je strategická chyba! Ale čia?
CIA získala „neporušené“ UFO, ktorého existencia nemá ľudský pôvod, informuje Daily Mail. Odborník na exopolitiku Dr. Michael Salla poukazuje na skupinu Majestic-12, ktorá desaťročia prísne strážila tento druh informácií
VIDEO: Český premiér Fiala si začiatkom novembra spravil výlet do Nemecka za Nutellou a porovnával šialené ceny v českých obchodoch. Poliakom medzitým pri pohľade na účet za nákup u našich susedov spadla sánka
Úrad pre reguláciu na čele s nominantmi Matovičovo-Hegerovo-Ódorovho režimu rozhodol o dvojnásobne vyššej cene za plyn pre slovenské domácnosti na budúci rok. Sakovej ministerstvo hospodárstva zdražovanie odmieta
Aj Bratislava ide zvyšovať dane. Zvyšovať dane vie každý. Rozumne hospodáriť málokto, hnevá sa poslanec Žaťko
VIDEO: Politológ prof. Krejčí o zákulisí udalostí, ktoré predchádzali a nasledovali po 17. novembri v roku 1989, „gravitačnej sile“ Washingtonského konsenzu cez ktorý nastupujúci neoliberálni politici transformovali ekonomiku podľa želania USA a pyramíde moci
Blanár: Slovenská politika ohľadom NATO sa s príchodom novej vlády nemení
Reparácie zaplatí porazený, no Rusko to nebude
VIDEO: Poslanec Ševčík v pohľadu bývalého policajného vyšetrovateľa o dôvodoch, prečo opozícia odvoláva ministra vnútra Šutaja Eštoka a ako v polícii vyčíňali čurillovci: „Všetko to vzniklo po kauze Kovařík, keď vyplávala na povrch aj správa SIS, že je manipulované trestné konanie.
Hodges: USA by nikdy neposlali svojich vojakov do ofenzívy, do akej vrhli Ozbrojené sily Ukrajiny
Česmad nepodporuje blokádu hranice: Znepríjemňuje to životy obyvateľov na Slovensku
Nekonečné odvolávanie Šutaja Eštoka, či ako Jarjabek skritizoval Hamrana
Putin: Bez suverénnej Palestíny sa palestínsko-izraelský konflikt neskončí
Vladimir Putin: Byť Rusom je v prvom rade zodpovednosť
Vladimir Putin: Západ chce Rusko rozkúskovať a vydrancovať
Korčok predstavil svoj politický program: TOTO sú tri princípy zahranično-politického pôsobenia
zo sekcie
Čím viac stromov je v okolí vášho domova, tým nižší je výskyt chorôb srdca, krvného obehu, cukrovky a ďalších typických civilizačných chorôb
Čím viac stromov je v okolí vášho domova, tým nižší je výskyt chorôb srdca, krvného obehu, cukrovky a ďalších typických civilizačných chorôb
Čím viac stromov je v okolí vášho domova, tým nižší je výskyt chorôb srdca, krvného obehu, cukrovky a ďalších typických civilizačných chorôb