Slovanské Noviny

11. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po trinástich rokoch čakania sa Bulharsko a Rumunsko čiastočne pripoja k schengenskému priestoru voľného pohybu. Ich občanom sa otvorí cestovanie leteckou a námornou dopravou bez hraničných kontrol, na pozemných hraniciach však kontroly zostanú v platnosti.

Úplné pripojenie oboch krajín k Schengenu zablokovalo Rakúsko v obavách pred prílevom žiadateľov o azyl. Čiastočný vstup do Schengenu je pre Bulharsko a Rumunsko „dôležitým míľnikom“, uviedol analytik zahraničnej politiky Stefan Popescu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Symbolizuje to „otázku dôstojnosti a príslušnosti k Európskej únii. Každý Rumun, ktorý musel ísť v jazdnom pruhu oddelene od ostatných európskych občanov, cítil, že sa s ním zaobchádza inak”. Podľa rumunskej vlády sa schengenské pravidlá budú vzťahovať na štyri námorné prístavy a 17 letísk, z nich najväčšie je letisko Otopeni pri Bukurešti.

Všade tam sa posilnia pracovníci od pohraničnej polície až po imigračných úradníkov, aby „odhalili tých, ktorí chcú využiť výhody na to, aby opustili Rumunsko nelegálne,“ uviedla vláda.

Na hraniciach s Maďarskom dnes čakajú autodopravcovia podľa odborov zvyčajne 8 až 16 hodín, na bulharských 20 až 30 hodín s maximom tri dni. Bulharské podniky sú z toho pobúrené.

„Len tri percentá bulharského tovaru sa prepravujú letecky a po mori, zvyšných 97 percent po súši,“ povedal Vasil Velev, prezident Bulharskej asociácie priemyslu. „Takže sme na troch percentách v Schengene a nevieme, kedy tam budeme s ostatnými 97 percentami,“ povedal novinárom.

Bulharsko a Rumunsko dúfajú, že sa do Schengenu úplne integrujú do konca roka, ale pozícia Rakúska sa zatiaľ veľmi nezmenila. Tzv. schengenský priestor sa otvoril 14. júna 1985, keď bola v luxemburskej obci Schengen podpísaná Schengenská dohoda. Zakladajúcich päť európskych štátov sa vtedy dohodlo na bezcolnej únii.

Dnes môže vďaka nemu na ploche viac ako štyri milióny štvorcových kilometrov takmer 420 miliónov ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach. Po pristúpení Bulharska a Rumunska bude mať 29 členov – 25 z 27 členských štátov EÚ, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

ZDROJ: SITA

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.