Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Británia sa správa ako imperiálny, zlodejský koristník a ešte drzo odkazuje Grécku, že ulúpené Elginove mramory budú aj naďalej súčasťou výstavy Britského múzea.

Premiér Sunak dokonca zrušil schôdzu, na ktorej chcel jeho grécky náprotivok Mitsotakis žiadať vrátiť umelecké diela jeho krajine. Elginove mramory sú zbierka starogréckej sochárskej výzdoby z piateho storočia pred naším letopočtom.

Britský premiér Rishi Sunak zrušil stretnutie, na ktorom grécky premiér Kyriakos Mitsotakis plánoval žiadať vrátenie tzv. Elginových mramorov. Grécka strana vyjadrila sklamanie. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky stanice BBC.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Premiéri sa mali stretnúť v utorok v Londýne. „Premiér (Mitsotakis) je sklamaný, že premiér Sunak zrušil ich bilaterálne stretnutie,“ uviedol zdroj z prostredia gréckej vlády. Downing Street v spojitosti náhlym zrušením uviedla, že vzťahy medzi Britániou a Gréckom sú veľmi dôležité.

Elginove mramory sú zbierka starogréckej sochárskej výzdoby z piateho storočia pred naším letopočtom. Boli súčasťou chrámu Parthenón v Aténach i ďalších budov. Z Grécka ich dal začiatkom 19. storočia odviezť lord Elgin, ktorý bol v tom čase veľvyslancom Británie v Osmanskej ríši, a dnes sú súčasťou zbierky Britského múzea v Londýne.

Atény sa už dlho usilujú dosiahnuť ich návrat do Grécka a Mitsotakis v nedávnom rozhovore uviedol, že o to bude žiadať počas stretnutia so Sunakom. Držať časť niektorých umeleckých diel v Londýne a časť v Aténach prirovnal k rozseknutiu obrazu Mona Lisa na polovicu.

Riaditeľ Britského múzea George Osborne v minulosti uviedol, že hľadá spôsoby, ako vystaviť Elginove mramory v Grécku – možno formou dohody, na základe ktorej by časť diel poslali do Atén.

Sunakov hovorca však uviedol, že Británia svoj postoj zmeniť neplánuje a sochy zostanú v Britskom múzeu. Britská vláda takisto neplánuje zmeniť príslušný zákon z roku 1963, ktorý zakazuje odstránenie predmetov zo zbierky Britského múzea.

Mitsotakis a Sunak mali podľa hovorcu gréckeho premiéra hovoriť aj o konflikte medzi Izraelom a hnutím Hamas, ruskej invázii na Ukrajinu, klimatickej zmene či spoločných výzvach ako migrácia. Úrad britského premiéra namiesto toho ponúkol gréckej strane stretnutie s podpredsedom britskej vlády Oliverom Dowdenom, čo grécky premiér odmietol.

Opozičná Labouristická strana uviedla, že ak Sunak plánované stretnutie zrušil z dôvodu sporu o Elginove mramory, tak potvrdil, že nie je schopný poskytnúť krajine dostatočné vedenie v oblasti hospodárstva. Downing Street uviedla, že Sunak by na stretnutí odmietol žiadosť Grécka o návrat týchto artefaktov.

Zdroj: cas.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d