Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Prechod USA z „darcu krvi“ na „upíra“. Rastúca geopolitická konkurencia USA s Ruskom a Čínou znamená koniec svetového poriadku po studenej vojne, povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken  na Škole pokročilých medzinárodných štúdií Univerzity Johna Hopkinsa.

To, čo teraz zažívame, je viac než len skúška poriadku po studenej vojne. Tomu je koniec,“ poznamenal.

“Dekády relatívnej geopolitickej stability ustúpili silnejúcej konkurencii s autoritárskymi mocnosťami, revizionistickými mocnosťami.”

Zdá sa, že toto vyhlásenie je výkrikom „novej studenej vojny“. Keďže poriadok po studenej vojne sa chýli ku koncu, aký nový svetový poriadok chcú USA?

Rôzne znaky naznačujú, že USA chcú veľkú mocenskú súťaž a táborovú konfrontáciu, aby si udržali svoju globálnu hegemóniu, a to aj na úkor záujmov iných krajín vrátane spojencov a partnerských krajín .

Realita je však taká, že veľká mocenská konkurencia ide proti trendu doby a nedokáže vyriešiť vlastné problémy USA a výzvy, ktorým čelí svet. Len to ďalej rozdelí svet a povedie svet k tomu, aby skĺzol k nebezpečnejšiemu okraju útesu.

Čo sa týka Blinkenových poznámok, je potrebné zvážiť dva hlavné body.

Po prvé, Blinken vytváral vo svete pocit krízy. Základným odkazom spojencom USA a iným krajinám je, že existujú vyzývatelia, najmä Čína a Rusko, ktorí chcú zmeniť existujúci poriadok.

Po druhé, Blinkenove poznámky tiež odrážajú pocit úzkosti v USA. USA sa pokúšajú spomaliť vzostup Číny prostredníctvom strategickej súťaže, pričom dúfajú, že si udržia svoju hegemóniu bez toho, aby ohrozili svoje vlastné záujmy. Zdá sa však, že USA nemajú jasné riešenie tejto dilemy.

Čína je jedným z príjemcov existujúceho systému a nesnaží sa tento poriadok spochybniť alebo rozvrátiť.

USA však vnímajú akúkoľvek legitímnu požiadavku Číny, dokonca aj tú, ktorá odzrkadľuje primerané požiadavky väčšiny rozvojových krajín, ako výzvu a zle mienenú sabotáž.

Xin Qiang, zástupca riaditeľa Centra amerických štúdií Univerzity Fudan, je presvedčený, že iracionálny zásah USA proti Číne len podráždi Čínu a ďalšie rozvojové krajiny.

Mnohé rozvojové krajiny zdieľajú s Čínou spoločné požiadavky, ale USA sú proti všetkému, čo Čína navrhuje, a majú v úmysle uškrtiť jej legitímne právo na rozvoj. To v konečnom dôsledku povedie k zničeniu existujúceho medzinárodného poriadku a bude kontraproduktívne voči cieľom USA.

USA veria, že zadržaním Číny získajú výhodu. Bez ohľadu na to, aké škody spôsobujú Číne, obráti sa to aj proti USA a dokonca aj vo svete.

USA teraz vnímajú Čínu ako konkurenta a vyzývateľa, ktorý oponuje a bráni všetkému, čo môže byť prospešné pre Čínu, bez ohľadu na jej vplyv na USA. Tento prístup nielenže nedokáže udržať hegemóniu USA, ale tiež ju odvádza ďalej od správneho smeru.

Dnes sú USA zapletené do simultánnych konfrontácií s Čínou a Ruskom. USA sa musia dôkladne zamyslieť, pretože bude ťažšie zapojiť sa do „novej studenej vojny“ v porovnaní s predchádzajúcou.

V 70. rokoch 20. storočia tvoril americký HDP takmer jednu tretinu celosvetového celku, no teraz je to už len jedna štvrtina.

Jeho dvoma hlavnými protivníkmi sú jadrová veľmoc Rusko a ekonomická veľmoc Čína. Aby USA porazili Rusko, musia v konečnom dôsledku zlikvidovať svoje jadrové odstrašenie, čo by bolo vzrušujúcim dobrodružstvom.

Pokiaľ ide o Čínu, USA sa pokúšajú potlačiť jej rozvoj zavedením neobmedzených technologických obmedzení, ale nie sú schopné úplne sa ekonomicky oddeliť od Číny. Pre USA a ich hlavných spojencov je Čína buď ich najväčším samostatným obchodným partnerom, alebo jedným z najväčších.

Dnes sú USA bezohľadným strategickým agresorom, ktorý sa pokúša spojiť svoje relatívne slabšie sily so svojimi spojencami a viesť novú studenú vojnu

Treba poznamenať, že sila amerických spojencov výrazne klesla a jednota „Západu“ je ochromená kvôli prechodu USA z „darcu krvi“ na „upíra“.

Súčasná generácia amerických elít sa arogantne snaží zopakovať víťazstvo studenej vojny, no nikdy sa im to nepodarí. Namiesto toho bude USA čeliť inému koncu.

Pôvodný zdroj tohto článku je Global Times

globaltimes/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: