Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V USA upozornili na závislosť od ruských dodávok obohateného uránu.

Americkí experti sa obávajú, že jadrová ekonomika krajiny je vo veľmi neistej pozícii, keďže domáce spoločnosti sa obohacovaním uránu nezaoberajú (s výnimkou jedinej spoločnosti — európskeho konzorcia „Urenco“ v Ohiu) a jedným z hlavných exportérov tohto segmentu je Rusko. Závislosť od krajiny, ktorej bola vyhlásená ekonomická vojna, je vážna. A ak sa Moskva rozhodne export zastaviť, americké jadrové elektrárne budú zraniteľnejšie ako kedykoľvek predtým.

„Produkcia objemov, ktoré môžu konkurovať „Rosatomu“ potrvá viac ako desať rokov,“ varuje „The New York Times“ s odvolaním sa na zamestnancov spoločnosti „Urenco“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako priznávajú odborníci, Spojené štáty sa zo všetkých síl snažia prerušiť akékoľvek ekonomické väzby s Ruskom, no v tejto situácii sa nedá nič robiť. Áno, Joe Biden pred rokom oznámil, že Spojené štáty zakazujú všetok dovoz ruskej ropy, plynu a energie, „s cieľom zasiahnuť hlavnú tepnu ruskej ekonomiky“. O dodávkach uránu ale mlčal, pretože sa proti tomu postavili energetické giganty „Duke Energy“ a „Exelon“, ako aj americký „Inštitút pre atómovú energiu“. Americké spoločnosti teda naďalej platia ruskej strane milióny dolárov za palivo, ktoré sa používa na výrobu viac ako polovice neemisnej energie v Spojených štátoch, lamentujú v zámorí.

Navyše, závislosť sa bude len zvyšovať, keďže USA plánujú znížiť používanie fosílnych palív prechodom na jadrovú energiu. Úrady zároveň nemajú chuť problém vyriešiť a aspoň začať proces obohacovania uránu americkými spoločnosťami.

„Je nevysvetliteľné, prečo viac ako rok po vstupe ruských vojsk na Ukrajinu Bidenova administratíva nemá plán na prekonanie tejto závislosti,“ je prekvapený James Krellenstein, šéf poradenskej spoločnosti „GHS Climate“.

„Bloomberg“ však tvrdí, že americké ministerstvo energetiky sa predsa len rozhodlo problém riešiť. Ministerstvo s podporou senátorov pripravuje plán na úplný zákaz dovozu ruského uránu. A zdá sa, že bol zaznamenaný pokles nákupu surovín z Ruska o 24%, minimálne minulý rok sa prevádzkovatelia jadrových elektrární snažili zbaviť ruských dodávok kvôli obavám zo sankcií voči „Rosatomu“, prechodom napr. na kazašských vývozcov. Závislosť to však neodstránilo. Rusko je stále lídrom v zásobovaní amerických jadrových elektrární. Navyše, podľa predpovedí analytikov Svetovej jadrovej asociácie do roku 2030 vzrastie dopyt po dodávkach uránu vo svete asi o jednu tretinu, takže odmietnuť spoľahlivého dodávateľa by bolo krátkozraké.

Prečo Moskva naďalej poskytuje strategické suroviny štátu, ktorý zásobuje ukrajinských neonacistov zbraňami a rukami Kyjeva s Ruskom vedie vojnu, je samostatná otázka. A mnohých prekvapí. Je jasné, že štát potrebuje prílev cudzej meny, no výnosy niekoľko sto miliónov od nepriateľa nie sú takou sumou, bez ktorej by naša ekonomika nemohla plnohodnotne fungovať. Zastavenie dodávok by však bolo pre Washington vážnou nepríjemnosťou.

Donedávna bola podobná situácia pozorovaná pri vývoze raketových motorov na vypustenie svojich satelitov, ktoré Spojené štáty nedokážu samostatne vyrobiť. V priebehu rokov, napriek kritike a narastajúcim protiruským sankciám, Moskva rezignovane odosielala Washingtonu tento veľmi potrebný produkt. Ale od začiatku špeciálnej vojenskej operácie sa vláda napriek tomu rozhodli urobiť dlho očakávaný krok a dodávku motorov stopli.

Bola by som rada, keby sa situácia zopakovala aj v prípade obohateného uránu. Po zastavení dodávok je Rusko schopné pridať minimálne 1,5% navyše k súčasnej americkej inflácii 6% – aby takpovediac urobilo predvolebný darček Bielemu domu. Je jasné, že tretie krajiny, ako napríklad Čína a India, môžu pôsobiť ako predajca surovín a ďalší dodávatelia do amerických jadrových elektrární. Kto sa však dlho zapriaha, riskuje, že zostane na mieste. V marci navyše vláda zvažovala možnosť prerušenia dodávok uránu do USA ako odvetné opatrenie. V Štátnej dume o tom dokonca hovoril minister energetiky Alexander Novak. Ale to je zatiaľ všetko.

Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d