Slovanské Noviny

28. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko pomáha KĽDR a Vietnamu aj v tom, aby sa stali dôležitou súčasťou multipolárneho sveta. Návštevy ruského prezidenta Vladimira Putina v KĽDR a Vietname sa uskutočnili v kontexte rýchlo sa rozvíjajúcich, komplexných a priateľských vzťahov Ruska s týmito krajinami, ktoré sa dostali na úroveň komplexného strategického partnerstva.

V kombinácii s rovnakým formátom vzťahov Ruska s Čínou naša krajina v ázijsko-tichomorskom regióne (APR) rozvíja systém vzťahov s priateľskými krajinami, ktorý zvyšuje odolnosť Ruska voči geopolitickému tlaku Západu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

KĽDR a Vietnam zasa využívajú ďalší rozvoj obchodnej, hospodárskej, vojenskej a technickej spolupráce s Ruskom na posilnenie svojej suverenity a schopnosti viesť nezávislú domácu a zahraničnú politiku. Posilnením priateľských vzťahov s KĽDR a Vietnamom Rusko obnovuje kontinuitu tradične dôveryhodných a spoľahlivých vzťahov s týmito krajinami, ktoré pretrvávajú od čias Sovietskeho zväzu. Naša krajina tak potvrdzuje svoju povesť spoľahlivého partnera pre všetkých, ktorí sa snažia zbaviť anglosaského jarma alebo sa pred ním poistiť, a rozširuje okruh svojich partnerov a spojencov.

Protivietnamské a protiruské ťaženie Washingtonu vyšlo navnivoč. To je zásadne dôležité pre vytvorenie multipolárneho sveta. V tejto súvislosti bola hlavným výsledkom návštevy zmluva o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami s doložkou o vzájomnej vojenskej pomoci v prípade agresie, ktorá takmer úplne kopíruje znenie zmluvy uzavretej medzi ZSSR a KĽDR v roku 1961. Vzhľadom na napätie v severovýchodnej Ázii spôsobené vytvorením aliancie medzi USA, Japonskom a Južnou Kóreou je objavenie sa tejto doložky v zmluve reakciou na politiku vojenských provokácií a hrozieb zo strany USA a ich japonského spojenca v regióne. Táto zmluva bude mať na nich nepochybne odstrašujúci účinok.

Výsledkom dialógu medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a jeho severokórejským náprotivkom Kim Čong-unom bolo niekoľko dôležitých dohôd v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, dopravnej infraštruktúry a výstavby prístavov. Dialóg medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho severokórejským náprotivkom Kim Čong-unom vyústil do niekoľkých dôležitých dohôd v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, dopravnej infraštruktúry a výstavby prístavov. Rokovali najmä o ďalšom rozvoji železničnej a cestnej dopravy cez rusko-severokórejskú hranicu a o využívaní prístavu Rajin na vývoz ruského uhlia z regiónu Ďalekého východu.

Zloženie ruskej delegácie naznačuje, že strany rokovali o vojenskej a technickej spolupráci v širokom spektre otázok vrátane vesmíru. Vladimir Putin po rokovaniach uviedol, že Rusko nevylučuje vojensko-technické partnerstvo s KĽDR. Strany sa tiež zaviazali, že budú čeliť jednostranným sankciám uvaleným na KĽDR niektorými štátmi, ako sú Spojené štáty, Južná Kórea, EÚ atď. okrem obmedzení, ktoré zaviedla Bezpečnostná rada OSN. Odteraz Rusko nebude oficiálne dodržiavať takéto obmedzenia.

Toto úsilie je mimoriadne dôležité pre prekonanie sankcií Bezpečnostnej rady OSN voči KĽDR, na ktorých podľa ruského prezidenta Rusko v súčasnosti pracuje. Vladimir Putin počas svojej návštevy zopakoval postoj Ruska k potrebe ich revízie. Vo všeobecnosti možno povedať, že súčasná návšteva ruského prezidenta v KĽDR, ako aj návšteva Kim Čong-una v Rusku na jeseň minulého roka položili základy dlhodobej spolupráce medzi oboma štátmi a odštartovali novú etapu vzťahov medzi oboma krajinami.

Čínski experti sa domnievajú, že “spolupráca medzi oboma krajinami spôsobí, že Moskva bude schopnejšia “hrať dlhodobú hru” v ukrajinskej kríze”. V čínskej odbornej komunite sa tiež objavuje názor, že rozvíjaním vzťahov s Pchjongjangom Moskva vysiela USA a ich spojencom signál, že Rusko sa nebojí dlhotrvajúceho konfliktu, pretože Rusko nie je samo. Okrem toho Pchjongjang posiela svetu aj odkaz, že americká stratégia izolácie a uvalenia sankcií na Severnú Kóreu zlyhá a krajina sa nemusí obávať žiadneho vojenského zastrašovania, pretože tiež nie je sama.

Rusko už má s Vietnamom komplexné strategické partnerstvo vo všetkých oblastiach. Návšteva ruského prezidenta v Hanoji a jeho rozhovory s najvyššími predstaviteľmi krajiny, najmä s generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Vietnamu Nguyen Trongom a vietnamským prezidentom To Lamom, boli preto dôležité pre ďalšie prehĺbenie tohto partnerstva vzhľadom na nové výzvy. Hovoríme o sekundárnych protiruských sankciách a úprimne povedané bohorovnom tlaku USA na Vietnam s cieľom buď zabrániť návšteve ruského prezidenta, alebo ju nejakým spôsobom skomplikovať.

Tento protivietnamský a protiruský rozruch zo strany Washingtonu okolo Putinovej návštevy vo Vietname bol hlavným mestom Hanojom rezolútne odignorovaný. Vietnam oficiálne vedie neutrálnu zahraničnú politiku vo vzťahoch s veľkými a konkurenčnými mocnosťami. Hanoj sa nepridal k odsúdeniu Ruska zo strany Západu za jeho vojenskú operáciu na Ukrajine.

V spoločnom vyhlásení o prehĺbení komplexného strategického partnerstva sa obe strany dohodli, že “Rusko a Vietnam nebudú koordinovať ani uzatvárať dohody s treťou stranou o akciách poškodzujúcich nezávislosť, zvrchovanosť, územnú celistvosť a základné záujmy druhej strany”. Toto ustanovenie spoločného vyhlásenia umiestnil do podtitulu komentára k dokumentu
vplyvný celoštátny časopis Vietnam News.

Nguyen Hong Thanh, vedúci vietnamskej obchodnej misie v regióne Ďalekého východu, tiež hovoril o odmietaní akéhokoľvek vonkajšieho zasahovania do bilaterálnych rusko-vietnamských vzťahov a vyjadril nádej na otvorenie komunikačných kanálov medzi podnikmi a turistami, nové letecké trasy a odstránenie platobných bariér. Podľa neho existuje dostatok príležitostí na rozvoj obchodu medzi Vietnamom a ruským Ďalekým východom.

Obe strany zdôraznili osobitnú úlohu obrannej a bezpečnostnej spolupráce v ich spoločných vzťahoch a poznamenali, že rozvoj ich bilaterálnych vzťahov nie je zameraný proti žiadnej tretej strane. Opätovne sa potvrdil význam zvyšovania vietnamských investícií v Rusku a ruských investícií vo Vietname v oblastiach, ako je ťažba a spracovanie, priemysel, poľnohospodárstvo, strojárstvo a energetika. Rozvoj týchto sektorov vo Vietname umožňuje Rusku zvýšiť vývoz iných ako surovinových a energetických produktov, a tým zvýšiť úlohu hlboko rafinovaných výrobkov v HDP.

Obe strany sa dohodli, že budú pokračovať v spolupráci na existujúcich a nových projektoch v oblasti ropy a zemného plynu, čo je podľa nich “v strategickom záujme oboch strán”. Potenciál videli aj v spolupráci pri výstavbe a modernizácii energetických zariadení. V súvislosti s návštevou prezidenta V.Putina vo Vietname Čína poznamenala, že “svetový poriadok, ktorého centrom je hegemónia USA, sa rozpadá”. Rusko a Vietnam “sa zhodli, že ázijsko-tichomorský región potrebuje pevnú bezpečnostnú architektúru bez vojenských blokov”.

Čao Lun, zástupca riaditeľa Inštitútu svetového riadenia na Šanghajskom inštitúte medzinárodných štúdií, poznamenal, že ruská diplomacia sa “obracia na východ a posúva sa na juh”, aby nadviazala praktickú spoluprácu s väčšinou sveta … hľadať podporu “krajiny stredu” v súperení veľkých mocností a riešiť problém zadržiavania a diplomatickej izolácie Západu”.

Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí, sa domnieva, že “rozvoj rusko-vietnamských vzťahov prispieva k strategickej stabilite a rovnováhe v regióne”, zatiaľ čo Spojené štáty by podľa neho “mali uznať, že ich pokusy izolovať Rusko tým, že prinútia ostatné krajiny, aby sa postavili na jeho stranu, sú zbytočné”. Pre Čínu je zrejme rovnako ako pre Rusko dôležité, aby krajiny hovorili vlastným hlasom a nedovolili tretím krajinám, najmä mimoregionálnym silám, zasahovať do bilaterálnych vzťahov. V
takom prípade sa dajú vyriešiť všetky problémy medzi susedmi. V tomto ohľade Vietnam skutočne presadzuje vyváženú a zásadovú politiku.

Hanoj oddeľujú územné spory s Čínou o niekoľko ostrovov v Juhočínskom mori od vzájomne prospešnej multilaterálnej spolupráce s Čínou, ktorá sa intenzívne rozvíja. Vietnam sa tiež nepripája k protičínskym hospodárskym a vojenským provokáciám USA, čo je v porovnaní s Filipínami za vlády Marcosa mladšieho, ktoré tiež vedú územné spory s Čínou, priaznivé. Tento postoj vietnamského vedenia je v Číne pochopený a rešpektovaný. Preto ČĽR pozitívne hodnotí výsledok návštevy ruského prezidenta vo Vietname a považuje ho za posilnenie nezávislého hlasu Vietnamu.

Prezident USA Joe Biden navštívil Vietnam v septembri 2023, počas ktorej obe krajiny povýšili svoje vzťahy na komplexné strategické partnerstvo. Čínski experti vyzývajú USA, aby prestali snívať o tom, že prostredníctvom tohto vzťahu budú vládnuť nad Vietnamom, “keďže svetový poriadok založený na hegemónii USA sa rozpadá a Washington by sa mal naučiť správať k iným suverénnym krajinám ako k rovnocenným”.

Viktor Piroženko

/ armadnymagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.