Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Najlepšia je prvá jarná úroda, hneď ako sa objaví v apríli – máji prvá žihľava. Jarná žihľava je vitamínom pre vaše zuby, ďasná a celý organizmus. Počas kvitnutia (žihľava kvitne niekoľko dní!) prebieha druhý zber žihľavy. A tretí – keď sa objavujú na žihľave semená, ale stále ešte zelené. Stojí za to zbierať listy spolu s kvetmi a semenami.

Sušiť je potrebné všetko na tmavom mieste. Pomelieme v mlynčeku na kávu. Pre ľahké mletie musíte najskôr odstrániť všetky stonky, dokonca aj malé, pretože obsahujú silné vlákna. Aby ste predišli kazom a zápalom ďasien, stačí použiť takýto žihľavový zubný prášok raz za jeden až dva týždne.

Ak nie ste príliš leniví, môžete pridať aj mleté ​​korene žihľavy. Dodajú kompozícii žltý odtieň a ešte príjemnejšiu chuť. Zubný prášok zo žihľavy je dobrý pri krvácaní ďasien vďaka jedinečným hemostatickým a protizápalovým vlastnostiam žihľavy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Môžete si jednoducho vyrobiť vlastný zubný prášok aj z iných rastlín. Tu sú niektoré bylinky vhodné na zubný prášok:

Žihľava, kardamón, koriander, klinčeky, kurkuma, škorica, zázvor, kôprové semienko, osika kôra, brezová kôra (neutrálna chuť, berieme viac ako 50 % ako ľahkú zložku), kôra z granátového jablka (príjemná kyslo-trpká chuť, navyše, veľmi užitočné vlastnosti ), rebríček, čierne korenie, harmanček, tymian, echinacea, šalvia, bobkový list.

Najprv je potrebné všetko dôkladne vysušiť. Potom pomlieť na mlynčeku na kávu čo najjemnejšie. Starostlivo pomletý prach z akejkoľvek bylinky vám dokonale vyčistí zuby. Aby výsledná zmes získala ušľachtilú chuť, odporúča sa pridať do výslednej zmesi niektoré aromatické bylinky, ako je stévia, mäta a schizandra.

Vyberte si ľubovoľné rastliny a vytvorte zmes, ktorá chutí. Skúste experimentovať a získajte nielen príjemnú a voňavú, ale aj pre vaše ďasná a zuby užitočnú zmes, prírodný zubný prášok.

Malé odporúčanie pre výber bylín na zubný prášok: Každý si môže vybrať individuálnu zmes bylín podľa indikácií vlastných chorôb alebo na ich prevenciu. Všetko v človeku je prepojené. Choroby akýchkoľvek orgánov ovplyvňujú zuby. Existuje taká metóda diagnostiky. Prečo si teda neumyť zuby práve tou bylinkou, ktorá dokáže liečiť choré orgány?

A ešte niekoľko odporúčaní.

Roztok na bielenie a oplachovanie. Môžete vykonať bielenie a oplachovanie roztokom kuchynskej soli a sódy bikarbóny. Celá procedúra by mala prinášať predovšetkým radosť. Jedlá sóda takmer okamžite normalizuje kyslosť. Pre informáciu: jedlá sóda s peroxidom zmierňuje najpokročilejšie ochorenia ďasien už v dvoch až troch aplikáciách.

Spomeňme si, ako si čistili zuby naši predkovia, keď moderné zubné kefky ešte neboli vynájdené. Opýtajte sa starších ľudí a povedia úžasné veci:

Ukázalo sa, že zuby boli v lete čistené čerstvými bylinkami a v zime suchými. Len si odtrhli steblo trávy, ktoré sa im páčilo, a čistili si zuby. Predstavte si, že naši predkovia mali na každý deň novú „zubnú pastu“. Zuby a ďasná dostali plnú sadu vitamínov, mikroelementov od samotnej matky prírody.

Zuby si môžete čistiť aj tvrdým ovocím a zeleninou (jablko, hruška, mrkva, petržlen). Naši starí rodičia si čistili zuby jednoduchým dreveným popolom, dreveným uhlím, strúčikom cesnaku, kamennou soľou (môžete použiť morskú), hlinou, rozdrvenými vaječnými škrupinami alebo, kriedou a nasekanými bylinkami. Akú bohatú a zdravú stravu mali naši predkovia! A zuby boli neporušené! Žuvanie živice z ihličnatých stromov, to bola najobľúbenejšia zábava deti v detstve, rovnako aj žuvanie medu v plástoch vám zuby vyčistí rovnako dobre…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d