Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Veľké supermarkety zakazujú platby v hotovosti alebo kartou a prijímajú platby iba prostredníctvom digitálneho ID a technológie rozpoznávania tváre.

Spoločnosť Mastercard nedávno spustila program pre maloobchodníkov, ktorý ponúka biometrické spôsoby platby, ako je rozpoznávanie tváre a skenovanie odtlačkov prstov. Pri pokladni budú používatelia nútení overiť svoju platbu tým, že ukážu svoju tvár alebo dlaň, namiesto toho, aby im bolo umožnené platiť kartou alebo v hotovosti.

Program sa už pilotne spustil v piatich obchodoch s potravinami St Marche v Sao Paule v Brazílii, pričom ďalšie testy sú naplánované aj pre Áziu a Blízky východ. Spoločnosť Mastercard tvrdí, že ju plánuje globálne uviesť na trh koncom tohto roka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Platobná spoločnosť chce tento program zaviesť po celom svete pre malých a veľkých predajcov. Ajay Bhalla, prezident pre kybernetické a spravodajské služby v spoločnosti Mastercard, povedal: „Spôsob, akým platíme, musí držať krok so spôsobom, akým žijeme, pracujeme a podnikáme, a ponúka spotrebiteľom možnosť výberu s najvyššou úrovňou zabezpečenia.

„Naším cieľom v rámci tohto nového programu je urobiť z nakupovania skvelý zážitok pre spotrebiteľov aj obchodníkov a poskytnúť to najlepšie z bezpečnosti a pohodlia“.

Podľa jeho vyjadrenia údajne všetky výskumy, ktoré urobili, povedali, že „spotrebitelia milujú biometriu.“

Robila Mastercard svoj prieskum trhu iba v Číne? Určite to tak znie…

Súčasná rotácia, ktorá sa používa na ospravedlnenie používania biometrického platobného systému a prinútenia verejnosti žiť v dystopickej bezhotovostnej spoločnosti, je taká, že „povedie k kratším radom, bude hygienickejšia ako klepanie na špendlík a bude menej náchylná na podvody“.

Hovorca spoločnosti Mastercard povedal: „Už žiadne tápanie po telefóne alebo hľadanie peňaženky, keď máte plné ruky práce – ďalšia generácia osobných platieb bude potrebovať iba rýchly úsmev alebo mávnutie rukou. Dôveryhodná technológia, ktorá používa vašu tvár alebo odtlačok prsta na odomknutie telefónu, môže byť teraz použitá na to, aby pomohla spotrebiteľom urýchliť proces platby. S novým programom biometrických pokladní od Mastercard budete potrebovať iba seba.“

Čo sa stane, ak napríklad je niekto chorý a požiada niekoho z priateľov alebo rodiny, aby mu nakúpili cez jeho kartu projekt nerieši.

Mastercard citovala štúdiu, ktorá tvrdí, že 74 % svetovej populácie má „pozitívny postoj“ k biometrii. Toto číslo je však veľmi diskutabilné, ale uvedomuje si 74 % z nich nebezpečenstvo implementácie tohto druhu technológie na ich sledovanie a totálnu kontrolu?

Zneužite údajov a hacky

Faktom je, že všetky systémy digitálneho ID a zhromažďovania údajov sú náchylné na narušenie bezpečnosti. Narušenie Equifax napríklad ohrozilo neuveriteľných 145,5 milióna čísel sociálneho zabezpečenia. Kvôli potenciálu kybernetických útokov by sa hacky v budúcnosti mohli ešte zväčšiť a ohroziť celé systémy.

Vzostup umelej inteligencie tiež znamená, že pri zhromažďovaní údajov zo systémov Digital ID sa budujú algoritmy, ktoré môžu mať veľký vplyv na ľudí. Tieto systémy však, rovnako ako samotné údaje, nie sú transparentné v prevádzke, ani jasné, kto alebo čo ich vytvára a na aké účely.

V budúcnosti sa môže stať, že ľudia zistia, že už nemajú spotrebiteľské možnosti, ako sú napríklad lacné bankové pôžičky, kvôli rozhodnutiam algoritmov, ktorých fungovanie nie je pre verejnosť transparentné.

Jediný spôsob, ako zastaviť implementáciu tohto drakonického systému, je vždy platiť v hotovosti, zatiaľ čo používanie tejto novej technológie zostáva voliteľné.

Zroj:expose-news.com/sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d