Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na Slovensku máme o riešeniach vojny na Ukrajine rôznorodú diskusiu, s pestrým spektrom názorov. Tie hraničia od vojny do posledného Ukrajinca, až po vyslanie vojakov NATO, ktorých nasadenie by mohlo spôsobiť eskaláciu konfliktu do globálnych rozmerov. Keď sa vôbec niekto odváži ísť diskutovať o ukončení vojny, mierové riešenia sa buď hneď zatracujú, alebo sa im cynicky vysmievajú. Príkladom boli aj vyjadrenia poslanca Dubéciho z PS, ktorý ako jediné “mierové” riešenie vidí, že sa Rusi, ktorí majú momentálne výhodnejšiu rokovaciu pozíciu, sami od seba stiahnu. Predstava by to bola pekná, ale v reálnom živote bohužiaľ nerealizovateľná. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD) pred pár dňami v rádiu InfoVojna vysvetlil, v čom by mohla spočívať slovenská pomoc Ukrajine.

Kaliňák konštatuje, ako funguje súčasná opozícia, ale aj fakt, že postup sankcií voči Rusku nefunguje. Ten sme mali mnohokrát možnosť nahradiť rokovaniami o mieri. Poukázal tiež na fakt, že Slovensko už aj v minulosti dokázalo aj v rámci NATO jednať suverénne. Vysvetlil tiež, že v čom má problém nie len so zmluvou DCA, ale aj s mnohými ďalšími, pre SR nevýhodnými zmluvami. Nechápe tiež, ako je možné, že proti SR ide aj prezidentka.

Od lžiam k zamysleniu sa

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kaliňák rekapituluje, ako fungujú odporcovia vlády a tiež mierového riešenia situácie na Ukrajine. Tí, keď Robert Fico pred časom prišiel s nasadením vojakov na Ukrajine, najskôr vládu obviňovali, že si vymýšľa, neskôr, po Macronových vyjadreniach tvrdili, že preháňa a keď bolo jasné, že Fico mal pravdu, sú dokonca schopní prijať myšlienku vyslania slovenských vojakov na Ukrajinu.

Niečo tu asi nefunguje

„Dva roky opatrení, dva roky sankcií a dva roky dodávania zbraní a všetkého možného a potom kolegovia na stretnutí NATO skonštatujú, že Rusko je silnejšie. Tak potom platí tá stará otázka z Pelíškov, kde soudruzi udělali chybu,“konštatuje Kaliňák s tým, že ideálnych príležitostí na vyrokovanie mieru bolo niekoľko, no premárnili sme ich.

Je fanúšikom NATO

Aj samotný minister je za členstvo Slovenska v NATO, no to podľa neho neznamená, že čo povie vedenie, my musíme automaticky a bez diskusie prijať.

„Dostatočne veľakrát sme ukázali osobitné postavenie, keď sme napríklad stiahli vojakov z Iraku a naopak, sme si mysleli, že je správne, aby sme s Al-Kaidou bojovali v Afganistane,“pripomína Kaliňák dôkazy našej suverénnej politiky z minulosti.

Zmluva s DCA

„Čo mi vadí, a vadilo mi to od začiatku je, že v niektorých bodoch tejto zmluvy jednoducho nemáme rovnovážne postavenie. Pre mňa je partnerská zmluva vtedy, keď ju máme vyrovnanú,“ vracia sa minister obrany k stretnutiu s americkým ministrom obrany po tom, ako bola naša zmluva s USA podrobená analýze. Z jeho pohľadu bol bez akýchkoľvek rokovaní podpísaný prvý návrh, ktorý americká strana poslala.

Iná zmluva, nevýhodne podpísaná

Kaliňák hovorí, že okrem personálu sa na ministerstve obrany nedá zmluvne o nič oprieť, všetky zmluvy boli podpísané pre SR maximálne nevýhodne. Ako príklad uvádza firmu, v ktorej aktuálne pracuje vtedajší štátny tajomník Majer. Zmluva s ňou je podpísaná tak, že firme sa oplatí nedodržiavať dodacie lehoty.

„Naď s Majerom si proti vypovedaniu zmluvy urobili poistku. Prvé auto dostaneme o tri roky, teda možno začiatkom roka 2027. Ale my sme už zaplatili polovičku ceny. 650 miliónov je tam,“ dokresľuje Kaliňák situáciu.

Summa summarum…

„Oni tri a pol roka likvidovali, čo sa dá a my sme povinní napĺňať to, čo sme nie len hovorili, ale to, čo vlastne dnes realizujeme. Budú používať všetky nástroje na to, aby nás zastrašili, hovoria o tých eurofondoch,“ pripomína minister s tým, že za to horlí aj prezidentka vo Financial Times.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d