Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kampaň Petra Pellegriniho financuje strana Hlas-SD v plnom súlade so zákonom. Zdôraznila to hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková v reakcii na hodnotenie transparentnosti kampaní, ktoré vo štvrtok zverejnilo Transparency International Slovensko (TIS).

„Toto hodnotenie vnímame ako názor jednej mimovládnej organizácie a v kontexte vrcholiacej prezidentskej kampane a obdobných výrokov politických konkurentov,“ dodala Medveď Macíková.

Informovala, že na transparentnom účte Pellegriniho postupne pribúdajú výdavky presne tak, ako dodávatelia vystavujú faktúry za už dodané služby. V súvislosti s financovaním stranou pripomenula, že Hlas-SD „ako skutočná politická strana s takmer 3000 členmi vrátane viacerých ministrov, poslancov a funkcionárov, nemá problém uhradiť z členského či darov aj vyššiu sumu“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uistila, že Hlas-SD dodrží všetky zákonné náležitosti a svoje financovanie vrátane darcov zverejní v príslušnej výročnej správe, overenej audítorom. „Sme pripravení ísť v niektorých oblastiach aj nad rámec zákonných povinností,“ dodala.

TIS vo štvrtok zverejnilo transparentnosť kampaní prezidentských kandidátov, ktorí týždeň pred voľbami vynaložili na kampaň minimálne 20.000 eur

V rámci hodnotenia Transparency skúmalo kvalitu vykazovania kampaní na povinných transparentných účtoch, spôsob financovania kampane, dodržiavanie základných zákonných náležitostí, ako aj to, či je zabezpečená minimálna informovanosť voličov o kandidátovi.

Za najmenej transparentnú kampaň v rámci uvedených hodnotiacich kritérií označilo Transparency kampaň lídra Hlasu.

HODNOTENIE KAMPANÍ: MDLÝ PREZIDENTSKÝ SÚBOJ TRPÍ AJ OKLIEŠTENOU TRANSPARENTNOSŤOU, uviedla Trancparency

Z jedenástich kandidátov, ktorí sa v roku 2024 usilujú získať post Prezidenta SR a do súboja aj citeľnejšie investujú, vedú transparentnú kampaň podľa TIS iba traja.

„Okrem Ivana Korčoka (skóre 90%) dokáže verejnosť získať podrobnejší prehľad ešte o kampani Štefan Harabina (73%) a Krisztiána Forróa (70%),“ píšu.

„S hodnotením „kampaň s výhradami“ skončili Ján Kubiš (skóre 45%) a Andrej Danko (43%), netransparentnú kampaň vedie Peter Pellegrini (30%). Zvyšní kandidáti platenú kampaň vôbec nemajú (Igor Matovič, Milan Náhlik, Patrik Dubovský), alebo ju pre jej nízku intenzitu (do päť tisíc eur) nebolo možné adekvátne zhodnotiť a porovnať (Marián Kotleba, Robert Švec),“ dodáva TIS.

„Na Pellegriniho účte značnú časť výdavkov na kampaň vôbec nevidieť. Aj to čo vykazuje, platí najmä cez hromadné a slabo popísané agentúrne platby, a kampaň tak verejnosť nedokáže takmer vôbec posúdiť. Netransparentná je aj na príjmovej strane, keď si zablokoval transparentný účet a dary zbiera iba cez neverejný účet strany. Tá na rozdiel od minulosti teraz proaktívne nezverejňuje svojich darcov ani na webe, podrobnosti financovania prezidentskej kampane sa tak verejnosť zrejme dozvie až z výročnej správy Hlasu vyše rok po voľbách,“ uvádza TIS.

„Kampaň je pritom dosiaľ mdlá aj nasadením, čo dobre vidno aj na výdavkoch. Desať dní pred voľbami investovali kandidáti do presviedčania voličov podľa ich transparentných účtov dovedna iba trištvrte milióna eur. Pre porovnanie, v roku 2019 boli o tomto čase výdavky trojnásobne vyššie (celkovo 2,5 milióna eur,“ dodáva TIS.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d