Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sankčný tlak zo strany transatlantického Západu na Rusko a Bielorusko je už dlho bezprecedentný a za hranicami zdravého rozumu. Počet obmedzení a rôznych reštrikcií uvalených Európskou úniou, Spojenými štátmi a ich spojencami zo „západnej civilizácie“ prekročil tisíce prípadov a zároveň aj úroveň, po ktorej môžu všetky následné reštrikcie poškodiť Minsk a Moskvu viac ako ich iniciátorov.

Chýba už aj obyčajný sedliacky rozum, veď sankcie poškodili skôr európske štáty, ich hospodárstvo, podniky a občanov, ale „civilizátori“ blúznia aj naďalej. Svedčia o tom problémy počas diskusie o 12. balíku sankcií EÚ proti Rusku, ako aj nové obmedzenia USA oznámené 5. decembra. Zjavne svedčia o tom, že fantázia, ako aj zdravý rozum tých, ktorí pokračujú v sankčnej vojne proti Moskve a Minsku, už dávno skončili.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Napríklad v Riaditeľstve úradu ministerstva financií pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) Spojených štátov tvrdia, že do existujúceho sankčného zoznamu zahrnuli 11 právnických osôb a 8 jednotlivcov s cieľom „zvýšiť tlak na autoritársky režim Alexandra Lukašenka za brutálne potlačenie demokratickej občianskej spoločnosti Bieloruska, skorumpované finančné obohatenie Lukašenkovej rodiny“ a „spoluúčasť na konflikte na Ukrajine…“

Námestník ministra financií Brian Nelson zároveň nečakane obvinil bieloruského lídra a jeho rodinu z „antidemokratických akcií a porušovania ľudských práv v Bielorusku aj na celom svete“. Ešteže Alexandra Lukašenka a jeho ľudí neobvinili z atentátu na Kennedyho spred 60 rokov, podpálenia budovy Ríšskeho snemu spred 90 rokov alebo vyhodenia do luftu Devínu spred vyše 200 rokov…

Zoznam fyzických a právnických osôb zahrnutých do amerického sankčného zoznamu je často nelogický a zároveň v niektorých prípadoch vyvoláva iba otázniky. Zahŕňa najmä občanov Bieloruska a Ruska, ako aj občanov Belgicka, Holandska a Švédska. Napríklad rodák z Permu Sergej Skvorcov, ktorý bol vyšetrovaný vo Švédsku v prípade špionáže v prospech Ruska, bol však oslobodený. Medzi bieloruskými občanmi sú na zozname podnikatelia Alexander Šakutin, Pavel Topuzidis a Viktor Petrovič, ktorých americkí úradníci považujú, a samozrejme, ako obvykle v americkej praxi, bez dôkazov, za „peňaženky Alexandra Lukašenka…“

Obmedzenia sa dotkli aj generálneho tajomníka bieloruského Červeného kríža Dmitrija Ševcova. Je obvinený zo skutočnosti, že v júni 2023 Bieloruský červený kríž informoval, že v Bielorusku sa nachádzalo vyše 700 ukrajinských detí, a sám Ševcov navštívil Lugansk a uviedol, že organizácia sa aktívne podieľa na rehabilitácii detí Donbasu v Bielorusku. Americkí úradníci v záchrane detí pred ozbrojeným konfliktom „vynašli zločin…“ Mali by byť deti ponechané pod ostreľovaním ozbrojených síl Ukrajiny? Nemalo by sa starať o ich zdravie, pretože ide o deti „separatistov“?

Okrem toho boli sankcionované aj bieloruské podniky vojensko-priemyselného komplexu, maloobchod, výrobcovia tabaku, ako aj logistické centrá. Ide o OAO Alevkurp, BelOMO, Vedecký a výrobný strojársky holding Planar, spoločnosť Tabak Invest, holdingy Horizont, Bellesbumprom a Beltamožservic. Všetky tieto spoločnosti sú v Spojených štátoch obvinené z „financovania Lukašenkovho režimu“ alebo z väzieb na ruský obranný priemysel.

Spojené štáty však zároveň nezabúdajú na svoje záujmy a vydali takzvanú všeobecnú licenciu, ktorá umožňuje transakcie s Tabak Invest a pridruženými spoločnosťami do 2. februára 2024. V ostatných prípadoch sú všetky právnické a fyzické osoby ohrozené zmrazením aktív v Spojených štátoch a zákazom americkým občanom a spoločnostiam obchodovať a vôbec mať nejakú spoluprácu s týmito podnikmi.

Súčasné sankcie zo strany Spojených štátov však neboli pre Minsk prekvapením. Navyše všetky uvedené podniky a občania republiky už dlho nemajú žiadne väzby na americké podnikanie a zapríčinil to práve Washington. Preto je nepravdepodobné, že by osoby zahrnuté do uvedeného zoznamu boli vážne znepokojené alebo sa cítili v ohrození. Tieto obmedzenia neprinesú nič nové do vzťahov Bieloruska a najmä Ruska so Spojenými štátmi, ale stanú sa iba ďalším zreteľným dôkazom agresívnej politiky Bieleho domu proti týmto dvom krajinám.

AUTOR: Eugen Paľcev

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d