Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z Ukrajiny sa počas Hegerovej vlády dostal na Slovensko nebezpečný terorista napojený na širšiu medzinárodnú teroristickú sieť

Šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) kritizoval predchádzajúce Matovičo-Hegerovo-Ódorove vlády za to, že umožnili „nekontrolovateľný“ tok pre všetku nelegálnu migráciu. V súvislosti s útokom v Moskve francúzska vláda v nedeľu večer na celom území Francúzska zvýšila stupeň varovania pred teroristickým útokom na najvyšší, čo znamená hroziaci útok.

Na veľkých podujatiach spojených s Veľkou nocou sa prijmú mimoriadne opatrenia. Monitorovať sa majú napríklad bohoslužby či obchodné centrá. Avizoval to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Poukázal pritom na to, že teroristický útok v Moskve bol cielený na kresťanskú komunitu. Na Bezpečnostnej rade SR sa podľa neho riešilo aj možné zvýšenie stupňa rizika teroristického ohrozenia z druhého na tretí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Budú prijaté mimoriadne opatrenia, aby sme posilnili všetky rizikové podujatia, najmä spojené s Veľkou nocou, to znamená, že posilníme kontrolu a posilníme hliadky na veľkých spoločenských akciách spojenými s bohoslužbami, rovnako budeme monitorovať zvýšenou aktivitou všetky obchodné centrá a obchodné domy tak, aby sme eliminovali akékoľvek možné riziko toho, že sa niečo podobné môže udiať aj na Slovensku,“ spresnil.

Polícia zatiaľ nedisponuje informáciami o konkrétnych hrozbách voči SR a jej občanom ani o potenciálnom prepojení útočníkov z Moskvy na Slovensko.

Rezort vnútra spresnil, že zvýšené bezpečnostné opatrenia sa týkajú všetkých kultúrnych, športových či spoločenských podujatí, kde je väčšie množstvo ľudí. Monitorujú sa aj kostoly a vlaky prichádzajúce na naše územie. Vykonávajú sa tiež kontroly na hraniciach a ďalších strategických miestach. Policajný zbor zároveň komunikuje so spoločnými kontaktnými pracoviskami v pôsobnosti rezortu a zahraničnými partnermi.

Minister avizoval, že na budúci týždeň sa plánuje stretnutie v Národnom bezpečnostnom analytickom centre. To situáciu vyhodnocuje z hľadiska bezpečnosti. Šéf rezortu doplnil, že sa vyhodnotia všetky nové informácie a ak to bude potrebné, zvýši sa aj stupeň rizika teroristického ohrozenia. Pripomenul, že na najvyšší možný ho zvýšilo aj Francúzsko.

Poukázal tiež na to, že v roku 2022 sa na Slovensko dostala vysoko riziková a nebezpečná osoba. Muž pochádza z Tadžikistanu a má trvalý pobyt na Ukrajine.

„Zvolali sme bezpečnostnú radu v kontexte toho, že v roku 2022, v období keď bol chaos na Slovensku, sa sem dostal jeden rizikový človek, ktorý pochádza z Tadžikistanu,“ uviedol Šutaj Eštok.

Ozrejmil, že prešiel ukrajinskými hranicami a neskôr ho preto z Nemecka vyhostili späť na Slovensko. Aktuálne je umiestnený v záchytnom tábore Sečovce a prebieha konanie o jeho extradícii.

Na Slovensko sa podľa jeho slov dostal cez ukrajinskú hranicu v roku 2022, čo je podľa jeho slov dôkazom toho, ako chaoticky štát fungoval počas Hegerovej vlády. „Ide o vysoko rizikovú osobu, ktorá sa na územie Slovenska nemala ani dostať,“ dodal minister.

Šutaj Eštok kritizoval predchádzajúce vlády za to, že umožnili „nekontrolovateľný“ tok pre všetku nelegálnu migráciu.

Tvrdí, že preto nesú politickú zodpovednosť za kroky, ktoré sa aktuálne prijímajú. Spomínal lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča aj expremiéra Ľudovíta Ódora, ktorý aktuálne kandiduje v eurovoľbách za Progresívne Slovensko.

Minister zároveň odmietol, že by zvolanie Bezpečnostnej rady SR súviselo s kandidatúrou predsedu parlamentu a lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Pýtal sa, či aj francúzsky prezident Emmanuel Macron šíri strach a je zapojený do Pellegriniho kampane. Poznamenal, že ako šéf rezortu radšej urobí preventívne opatrenia.

V koncertnej sále neďaleko ruskej Moskvy došlo v piatok (22. 3.) k útoku. Vtrhli tam neznámi muži a spustili paľbu na návštevníkov a personál. V budove okrem toho vypukol aj požiar. Zahynulo najmenej 137 ľudí, ďalších vyše 180 bolo zranených. K útoku sa prihlásila džihádistická sieť Islamský štát (IS).


Tlačový brífing šéfa rezortu vnútra Matúša Šutaja Eštoka:

Na rokovanie pondelkovej Bezpečnostnej rady prišiel aj predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý ostro kritizoval, že zadržaná osoba, ktorá je vysoko riziková, sa v roku 2022 dostala cez naše hranice.

„Prechod nelegálnych migrantov po Slovensku bol značný. Nevieme povedať s istotou, koľko ich cez Slovensko prešlo alebo či sa tu ešte nejakí nachádzajú,“ vyhlásil Pellegrini.

„Poprosím, nespájajte bežný chod krajiny a bezpečnosť ľudí s tým, že ide alebo nejde o kampaň. Jednoducho, teroristický útok v Moskve sa stal kvôli tomu, že na Slovensku sú voľby? Nebláznite,“ dodal Pellegrini v reakcii na šokujúce otázky redaktorov korporátnych médií.

Brífing predsedu NR SR Petra Pellegriniho:

V súvislosti s útokom v Moskve francúzska vláda v nedeľu večer na celom území Francúzska zvýšila stupeň varovania pred teroristickým útokom na najvyšší, čo znamená hroziaci útok. Odnož džihádistickej siete Islamský štát, ktorá sa prihlásila k piatkovému útoku v Moskve, sa totiž v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát pokúšala zaútočiť aj na území Francúzska.

Počas návštevy v zámorskom departemente Francúzska Guyana to v pondelok vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý toto rozhodnutie v pondelok obhajoval ako preventívne opatrenie vychádzajúce z dôveryhodných a spoľahlivých informácií.

Francúzsky protiteroristický program Vigipirate má tri stupne, pričom najvyšší stupeň je aktivovaný v prípade útoku vo Francúzsku či v zahraničí alebo v prípade, že je hrozba útoku považovaná za bezprostrednú. Spúšťajú sa tak výnimočné bezpečnostné opatrenia, napríklad zosilnené hliadky ozbrojených síl na verejných miestach, ako sú stanice, letiská a náboženské miesta.

V rámci podobného programu Sentinelle je vo Francúzsku v pohotovosti 3-tisíc vojakov. Kvôli novej hrozbe bude mať pohotovosť ďalších 4-tisíc vojakov, pripravených zabezpečiť bezpečnosť v rámci projektu Vigipirate, uviedol francúzsky premiér Gabriel Attal pri návšteve parížskej stanice Saint Lazare.

„Hrozba islamistického terorizmu je reálna a silná,“ uviedol Attal, podľa ktorého táto hrozba „nikdy nezoslabla“. Francúzsko kvôli tomu podľa neho po celom území vynaloží „bezprecedentné prostriedky“. Attal hovoril tiež o zmarení dvoch útokov od začiatku roka.

Na začiatku januára polícia zadržala človeka, ktorý chcel zaútočiť na „židovské ciele“ alebo na „LGBT diskotéku“.

Druhý plán zo začiatku marca skončil zatknutím 62-ročného muža, ktorý cielil na kresťanské náboženské stavby, oznámilo agentúre AFP francúzske ministerstvo vnútra.

Od roku 2017 Francúzsko podľa premiéra Attala zabránilo 45 plánom na útok a vyhostilo 760 radikalizovaných cudzincov.

Zdroj: bleskovky.sk / topky.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d