Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vláda týždeň po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý posvätil jej skoršie kľúčové zmeny v trestnom práve vrátane zníženia trestov za viaceré trestné činy, v utorok schválila návrh, ktorý okrem iného niektoré trestné sadzby naopak zvyšuje, informuje portál televízie ta3 na podklade správy agentúry čtk.

Ministerstvo spravodlivosti to zdôvodnilo výsledkami konzultácií s Európskou komisiou. Tá už skôr vyzvala Slovensko, aby zmeny v Trestnom zákonníku nepresadzovalo zrýchlene a aby nerušilo elitnú zložku prokuratúry bez dôkladného uváženia; napriek tomu vládna koalícia tieto zmeny v snemovni vo februári presadila.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ktoré tresty sprísnili?

Kabinet premiéra Roberta Fica teraz schválil návrh ďalšej novely Trestného zákonníka, ktorá počíta so sprísnením trestov za niektoré korupčné trestné činy a tiež za opakované previnenie v súvislosti so správou daní, teda napríklad za neplnenie daňových oznamovacích povinností alebo zatajovanie či skresľovanie údajov potrebných na určenie dane.

Novela tiež počíta s prísnejším posudzovaním premlčania a ukladania trestov väzenia pri trestných činoch, ktoré sa týkajú poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Ide napríklad o podvody v súvislosti s čerpaním peňazí z európskych fondov.

Novela začne platiť po zverejnení v zbierke zákonov

Februárová novela Trestného zákona a ďalších zákonov, ktorých príprava a schvaľovanie v slovenskej snemovni vyvolala v krajine protivládne demonštrácie, zaviedla spravidla nižšie tresty za korupciu, majetkovú či hospodársku kriminalitu, ďalej skrátila premlčacie doby trestných činov a zrušila elitný útvar prokuratúry. Kľúčové časti tohto balíka slovenský ústavný súd minulý týždeň potvrdil, za protiústavné označil len niektoré čiastkové zmeny v trestnom práve.

Väčšia časť zmien z februárového balíka zákona ohľadom trestného práva nezačala v krajine platiť, pretože ich platnosť pozastavil Ústavný súd. To sa zmení zverejnením jeho spomínaného rozhodnutia v zbierke zákonov.

Ficova vláda obhajovala skoršie rozsiahle zmeny v trestnom práve snahou o zladenie slovenskej právnej úpravy so zákonmi platnými v európskych krajinách, Úrad špeciálnej prokuratúry zase označila za zaujatú inštitúciu.

Podľa opozície je cieľom hlavne zabezpečiť beztrestnosť pre stíhaných ľudí s väzbami na terajšiu vládnu koalíciu. Práve už rozpustený ÚŠP vykonával dohľad nad vyšetrovaním napríklad desiatok obvinených v prípadoch z čias skoršieho vládnutia Ficovej strany Smer-sociálna demokracia.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.