Slovanské Noviny

22. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vedenie rezortu je potrebné vrátiť do rúk lekárov. Vlastenecký inštitút Petra Šveca vypracoval program obnovy zdravotníctva po nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Ponúka ho širokej odbornej aj laickej verejnosti.

Žiadna politická strana nemá vo svojom volebnom programe zdravotníctvo tak komplexne spracované, konštatujú autori programového dokumentu, ktorý sprístupňujeme našim čitateľom.

OBNOVA ZDRAVOTNÍCTVA

Základná téza: Nie je podstatné, či je zdravotný systém unitárny, alebo pluralitný, ale či je správne nastavený.

Kroky, ktoré pokladáme za nevyhnutné vykonať na správne nastavenie systému:

1/ Personálny audit na MZd.

Dôvod: Na Ministerstve zdravotníctva prakticky nie sú žiadni lekári. Minister je lekár, ale to je politická funkcia. Štátna tajomníčka nie je lekárka. Ministerstvo má 10 sekcií na čele s generálnymi riaditeľmi, ani jeden nie je lekár. Vedenie rezortu je potrebné vrátiť do rúk lekárov.

2/ Personálny audit vo VšZP.

Dôvod: Rovnaký, ako na MZd.

3/ Dôsledná, hlboká novelizácia tzv. „Zajacových zákonov“:

Zákon 576/2004 zb. – zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotníckej starostlivosti

Zákon 577/2004 zb. – zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Zákon 578/2004 zb. – zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Zákon 579/2004 zb. – zákon o záchrannej zdravotnej službe,

Zákon 580/2004 zb. – zákon o zdravotnom poistení,

Zákon 581/2004 zb. – zákon o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou.

Dôvod: Každý, kto hovorí o obnove zdravotníctva bez hlbokej novelizácie „Zajacových zákonov“ problematike nerozumie, alebo úmyselne zavádza. Nesprávna je filozofia „Zajacových zákonov“ ktoré dávajú poisťovniam veľa právomocí a minimálnu zodpovednosť, čo je príčinou zásadnej nestability v systéme.

Kľúčové zmeny:

a/ Zaviesť zodpovednosť poisťovne za zdravie poistenca. Zaviesť zodpovednosť poisťovne za tvorbu siete zdravotníckych zariadení a siete poskytovateľov. Prechod na štandardný osobný zmluvný vzťah medzi poistencom a poisťovňou. Revízia vestníka o platbe za zdravotnícke výkony. Zamestnanci štátu, štátnych podnikov, štátnej a verejnej správy budú poistencami VšZP. Práceneschopnosť platiť zo zdravotného poistenia, nie zo sociálnej poisťovne.

b/ Zrušenie úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho kompetencie preberie novozriadená kontrolná sekcia MZd. Ministerstvo zdravotníctva je jediné slovenské ministerstvo bez sekcie kontroly. Úrad pre dohľad je nesystémový riadiaci prvok. Pomer Cena/prínos je vysoko nepriaznivý. Náklady na sekciu kontroly na MZd budú oveľa nižšie a v konečnom dôsledku aj činnosť bude efektívnejšia. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou stratil svoj morálny a profesionálny kredit počas pandémie Covidu. Na celom chaose okolo Covidu našiel jediné pochybenie – vyjadrenia lekárov, ktorí sa odvážili kritizovať niektoré opatrenia. Snažil sa ich sankcionovať a pokutovať. Neprekážal mu pritom faktický kolaps medicínskeho práva v covidových opatreniach. Na čele Úradu pre dohľad t.č. takisto nie je lekár. Je ním absolventka Slovenskej technickej univerzity, certifikovaná účtovníčka a daňová poradkyňa.

Zvýšiť kompetencie a právomoci ministra zdravotníctva. Obnovu zdravotníctva môže vykonať len minister so silnou pozíciou a so silnými kompetenciami a právomocami.

4/ Postavenie štátnej fakultnej nemocnice Ba-Rázsochy.

5/ Zriadenie tzv. Repatriačného fondu s cieľom návratu našich lekárov do SR. Dôvod: Ekonomicky stimulovať slovenských lekárov k návratu zo zahraničia domov. V súčasnosti pôsobí v zahraničí zhruba 3000 slovenských lekárov.

6/ Zaviesť platbu za diagnózu: DRG: Diagnosis related group.

Dôvod: Transparentné financovanie nemocníc.

7/ Skrátiť dobu Odpisu hmotného investičného majetku, konkrétne zdravotníckej techniky, v zdravotníctve.

Dôvod: Stimulovať technologickú inováciu v zdravotníctve.

8/ Vrátiť na sanitky znak Červeného kríža.

Dôvod je morálny. Červený kríž zo sanitiek neodstránili ani komunisti. V zahraničí sa znak červeného kríža na sanitkách stále používa. Komu u nás červený kríž prekážal a čo symbolizuje dnešné logo na sanitkách?

9/ Umiestniť server E-health na územie SR, ak sa nachádza v zahraničí.

Dôvod: Informácie o zdravotnom stave obyvateľstva je potrebné pokladať za strategické. Z externých zdrojov sa nám nepodarilo zistiť, kde sa tento server nachádza.

10/ Nariadiť Najvyššiemu kontrolnému úradu prekontrolovať paralelné financovanie tzv. covidovej medicíny a prekontrolovať spôsob skladovania a likvidácie biologického odpadu pri covidovom testovaní a očkovaní.

Dôvod: Neprehľadné finančné toky, obchádzajúce zdravotné poisťovne a poistný systém. Skladovanie a likvidácia biologického odpadu podlieha veľmi prísnym zákonným normám. Je odôvodnený predpoklad, že neboli dodržiavané.

11/ Podpora a rozvoj slovenského kúpeľníctva.

Dôvod: Stáročná tradícia. Významný segment zdravotníckej starostlivosti. Mnohé slovenské kúpeľné pramene predstavujú svetový unikát. Význam pre rozvoj domáceho i zahraničného cestovného ruchu.

12/ Dôrazne vystríhame pred snahou niektorých politických strán, ktoré chcú rozčleňovať a privatizovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu a jej poistný kmeň! Rozbitie VšZP bude situáciu len zneisťovať a destabilizovať, pričom prínos bude otázny, alebo žiadny. Nemožno si robiť ilúzie, že zahraničný investor sem príde na to, aby sa staral o blaho našich pacientov. Bude to znamenať len odliv ďalších financií z rezortu, ktoré si ako zisk zahraničný investor vyvezie. VŠZP je naša posledná finančná inštitúcia pod kontrolou štátu, aj preto je zachovanie jej existencie strategickou záležitosťou. Jej privatizáciou a rozčlenením na niekoľko menších súkromných poisťovní by štát definitívne stratil možnosť aktívne ovplyvňovať ekonomickú situáciu v zdravotníctve. VšZP zhmotňuje povinnosť štátu za ochranu zdravia občanov, uloženú Ústavou SR. Preto aj filozofia našich návrhov obnovy zdravotníctva smeruje k posilneniu pozície štátu v zmysle: Silný minister, silná VšZP a eliminácia medicínskych analfabetov z vedúcich postov v rezorte.

Za VIPŚ: MUDr. Štefan Paulov

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: