Slovanské Noviny

14. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Ruská armáda zlikvidovala na ukrajinskej vojenskej leteckej základni stíhačku Su-27 aj systém protivzdušnej obrany S-300

Ruský vojnový korešpondent Andrej Rudenko v stredu na svojom kanáli na Telegrame zverejnil krátke video, na ktorom je zrejme vidieť stíhačku Su-27 zničenú balistickou strelou krátkeho doletu Iskander.

Ruská armáda uskutočnila diaľkové zásahy a útoky bezpilotnými lietadlami na rôzne ciele ukrajinských ozbrojených síl vrátane vojenskej leteckej základne, uviedlo v stredu ruské ministerstvo obrany bez uvedenia bližších podrobností o konkrétenom mieste.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Ukrajinské médiá predtým informovali o výbuchoch v meste Mirgorod v Poltavskej oblasti, kde sa nachádza veľké vojenské letisko.

Ruský vojnový korešpondent Andrej Rudenko v stredu na svojom kanáli na Telegrame zverejnil krátke video, na ktorom je zrejme vidieť stíhačku Su-27 zničenú balistickou strelou krátkeho doletu Iskander. Video bolo natočené z vtáčej perspektívy prieskumným dronom. Dodal, že ide o leteckú základňu v Mirgorode.

„Neďaleko môžete vidieť hromadu trosiek lietadiel z predchádzajúcich útokov na toto letisko,“ upozornil Rudenko.

Ruské ministerstvo obrany tiež zverejnilo zábery, na ktorých je vidieť úder Iskanderu na systém protivzdušnej obrany S-300 v oblasti neďaleko letiska Mirgorod, ktoré sa nachádza v obci Poljvanoje. Systém kryl letisko nachádzajúce sa západne od neho. Na záberoch z dronu bolo vidieť výbuch a veľké množstvo dymu.

Ministerstvo dodalo, že na zázname je vidieť aj sekundárnu detonáciu. Informovalo, že pri útoku boli zničené dve odpaľovacie zariadenia, dve radarové stanice a bojová riadiaca kabína.

S-300 je batéria protivzdušnej obrany zem-vzduch sovietskej konštrukcie, ktorá je v prevádzke od konca 70. rokov. Vyrobených bolo niekoľko verzií. Tento rok je to už deviaty prípad, keď Ukrajina prišla o takýto systém.

Údery prichádzajú v čase, keď sa ukrajinská armáda pripravuje na dlho očakávaný presun stíhačiek F-16 americkej konštrukcie skupinou európskych členov NATO. Očakáva sa, že Belgicko, Dánsko, Nórsko a Holandsko darujú niekoľko desiatok lietadiel zo svojich flotíl.

Šéf ukrajinského velenia vzdušných síl Sergej Golubcov minulý týždeň v rozhovore uviedol, že Ukrajina má v úmysle umiestniť niektoré zo stíhačiek na zahraničných základniach. Argumentoval tým, že Ukrajina nemá dostatok pilotov na obsluhu všetkých, takže náhradné lietadlá budú podľa potreby neskôr presunuté zo štátov NATO.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna