Slovanské Noviny

1. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Majiteľ Telegramu v rozhovore s Tuckerom Carlsonom o jeho slobodnej platforme, ktorá nahnevala nielen USA, ale aj ruskú vládu

Ruský podnikateľ a programátor Pavel Valerjevič Durov, ktorý je tvorca sociálnej siete VK (VKontakte) a komunikačnej platformy Telegram s celkovo 900 miliónmi užívateľmi, je často označovaný za vizionára. V rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom priblížil svoje pozadie aj príbeh jeho firmy.

Podnikateľ v oblasti informačných technológií ruského pôvodu Pavel Durov sa pochválil „veľmi vzácnym“ rozhovorom s Tuckerom Carlsonom, ktorý bol nahraný začiatkom februára 2024, teda v rovnakom čase ako návšteva tohto amerického novinára v Rusku a jeho medializované stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento miliardár narodený v Petrohrade spolu so svojím bratom, matematikom Nikolajom, založil VK, ruskú odpoveď na Facebook, a v roku 2013 vyvinul Telegram, ktorý je považovaný za jeden z najbezpečnejších a najlepšie chránených komunikačných nástrojov.

Podľa Durova sa platforma na zasielanie správ odvtedy rozrástla na viac ako 800 miliónov aktívnych používateľov mesačne.

„Ako šéf politicky neutrálnej platformy je mojou povinnosťou hovoriť s novinármi zastupujúcimi rôzne politické názory,“ uviedol Durov v príspevku na svojom oficiálnom kanáli. „Takto môžem zostať spravodlivý voči všetkým divákom a rozprávať príbeh Telegramu všetkým.“

Podľa Durova v ten istý februárový deň poskytol trojhodinový rozhovor aj jednému liberálnemu novinárovi, ale aj konzervatívnemu moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi.

Durov v rozhovore uviedol, že americká vláda chcela získať takzvané „zadné dvierka“ do Telegramu, aby mohla špehovať jeho používateľov.

Pozornosť zo strany FBI bola podľa neho jedným z dôvodov, prečo Durov upustil od myšlienky založiť spoločnosť v San Franciscu.

Durov predal svoj podiel vo VK a v roku 2014 opustil Rusko pre nezhody s vládou. Počas hľadania najlepšieho miesta na prevádzku Telegramu žil vo viacerých krajinách a nakoniec sa usadil v Dubaji.

V stredu zverejnenom rozhovore Durov uviedol, že niekoľkokrát navštívil USA a dokonca sa stretol s bývalým výkonným riaditeľom Twitteru Jackom Dorseym.

Podľa jeho vyjadrenia bol pod drobnohľadom FBI, čo mu znepríjemňovalo pobyt v Amerike.

„Všade, kam sme prišli, nám FBI, bezpečnostné agentúry venovali príliš veľa pozornosti,“ povedal Durov Carlsonovi a túto skúsenosť označil za „znepokojujúcu“.

Podľa Durova mu raz jeden z jeho najlepších zamestnancov povedal, že ho oslovila americká vláda. „Za mojím chrbtom došlo k tajnému pokusu o zamestnanie môjho inžiniera zo strany pracovníkov kybernetickej bezpečnosti,“ povedal podnikateľ.

„Snažili sa ho presvedčiť, aby používal určité nástroje s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré by potom integroval do kódu Telegramu a ktoré by podľa môjho chápania slúžili ako zadné vrátka,“ povedal Durov a dodal, že verí výpovedi zamestnanca. „Môj inžinier nemá dôvod vymýšľať si (takéto) príbehy.“

Durov ďalej uviedol, že „osobne zažil podobný nátlak“ aj v Amerike, kde sa na neho viackrát obrátili pracovníci orgánov činných v trestnom konaní.

Vždy, keď som išiel do USA, na letisku ma vítali dvaja agenti FBI a vypočúvali ma. Raz som raňajkoval o deviatej ráno a FBI sa objavila v dome, ktorý som si prenajímal.

„Podľa môjho názoru chceli nadviazať vzťah, aby mohli lepšie kontrolovať Telegram. Chápem, že robili svoju prácu. [Ale] pre nás, ktorí prevádzkujeme platformu sociálnych médií zameranú na ochranu súkromia, to asi nebolo najlepšie prostredie,“ vysvetlil Durov.

Podnikateľ v oblasti technológií priznal, že Telegram využívali organizátori protestov v mnohých krajinách sveta. Zdôraznil však, že chce, aby platforma zostala politicky neutrálna.

Viac vo videu:

Zdroj: Tucker Carlson na sieti X / bezpressu.news / rt.com (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d