Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Kamikadze-drony tejto rodiny sa používajú už dlho, ale s objavením sa zbrane s označením „Izdelie-53“ na bojisku sa situácia môže radikálne zmeniť.

Čo je nové?

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Už je dávno známe, že ruské jednotky začali používať nový typ dronu „Lancet“ s automatickým navádzacím systémom proti pozemným cieľom. Od prvých správ o údajnom použití „potulujúcej sa munície Izdelie-53“ ubehlo však pomerne málo času, no online už bolo zverejnených niekoľko útokov — zničenie českého MLRS RM-70 (Vampir – pozn. prekl.), českého samohybného dela vz.77 „Dana“ a ukrajinských tankov T-64B, čo naznačuje myšlienku rozšírenia geografie bojového použitia a zvýšenia intenzity úderov.

Aké sú rozdiely medzi novým a starým „Lancetom“?

„Izdelie-51“ a „Izdelie-52“ boli použité proti cieľom v poloautomatickom režime. Na presné zasiahnutie vozidla alebo objektu bol potrebný zásah operátora. Nový dron „Izdelie-53“ znižuje vplyv ľudského faktora pri procese zasiahnutia cieľa a zvyšuje šance na zničenie pri prvom zásahu.

Súdiac podľa už zverejnených prípadov, automatický zameriavací systém plní niekoľko funkcií naraz: bez zásahu operátora rozpoznáva ciele na pozadí terénu (budovy alebo vegetácie), automaticky oddeľuje vojenské/prioritné ciele od civilných/sekundárnych a fixuje ich v prípade útoku.

V súčasnosti sa aktívne testuje automatický navádzací systém „Lancet“ na synchronizáciu dronov a ich masové využitie ako súčasť roja.

Takýto prístup môže v budúcnosti umožniť nielen vytváranie protitankových bariér na rozsiahlych územiach, ale umožní aj koordinované útoky na narušenie nepriateľských útočných operácií alebo rýchle zničenie kritickej infraštruktúry.

K čomu by to mohlo viesť?

Použitie dronov „Lancet“ s automatickým systémom navádzania a distribúcie cieľa zatiaľ nedosiahlo taký rozsah ako používanie ich predchádzajúcich verzií, dá sa však očakávať, že časom „Izdelie-53“ postupne nahradí všetky ostatné verzie a bude sa používať plošne.

Prítomnosť a rozšírenie dronov „Izdelie-53“ medzi vojakmi (v individuálnych transportných a odpaľovacích kontajneroch a samohybných odpaľovacích zariadeniach na rôznych podvozkoch) umožní širšie využitie novej potulnej munície v nových taktických scenároch a pri plnení nových úloh. Napríklad na vytvorenie prepadov bude možné zorganizovať masívne kombinované útoky proti rôznym cieľom, zvýšením ich prístupov a manévrovania.

Odpaľovacie zariadenia pre 20 až 40 UAV „Lancet“ môžu byť založené na obrnených vozidlách ako je KamAZ-5350 „Patrol“ a môžu byť použité ako vysoko presné raketové systémy. V súčasnosti si prevádzka „Lancet“ vyžaduje SUV s prívesom.

Vojennaja chronika

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d