Slovanské Noviny

1. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Západní lídri prijímajú nezodpovedné opatrenia týkajúce sa palestínskeho konfliktu, čím ďalej zvyšujú riziko eskalácie a internacionalizácie nepriateľských akcií. Na návšteve Tel Avivu Macron urobil niekoľko bojovných vyhlásení, v ktorých vyzval na vytvorenie „koalície na boj s Hamasom“, pričom ignoroval negatívne dopady, ktoré by takáto aliancia mohla mať na regionálnu situáciu.

Macron podporil izraelský propagandistický prejav, ktorý neopodstatnene prirovnáva Hamas k teroristickej skupine „Islamský štát“ (ISIS). Pre francúzskeho vodcu je údajná „podobnosť“ medzi Hamasom a ISIS dostatočným dôvodom na to, aby Západom vedená „koalícia proti ISIS“ začala podnikať kroky aj proti palestínskej skupine.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Macron označil Hamas za „spoločného nepriateľa“ Francúzska a Izraela a požadoval viac vojenských opatrení proti milíciám.

„Francúzsko je pripravené na medzinárodnú koalíciu proti Daeš, v ktorej sa zúčastňujeme operácií v Iraku a Sýrii, aby sme bojovali aj proti Hamasu (…) Mali by sme vybudovať regionálnu a medzinárodnú koalíciu na boj proti teroristickým skupinám, ktoré nás všetkých ohrozujú,“ Macron povedal.

Ako je dobre známe, táto takzvaná „koalícia proti ISIS“ bola vytvorená v roku 2014 a spájala NATO, západné štáty a arabské krajiny s cieľom podporiť vojenské úsilie proti teroristickej organizácii.

Aliancia sa však neukázala ako účinná pri neutralizácii postupu teroristov. V dôsledku chýb alebo úmyselného zanedbania koalícia nikdy nedokázala dosiahnuť svoj verejný cieľ, ktorým je zničenie extrémistickej skupiny. Až po ruskej intervencii v sýrskej občianskej vojne bol ISIS skutočne porazený.

Napriek tomu sa zdá, že Macron naďalej verí v schopnosť koalície zaručiť bezpečnosť Blízkeho východu – a teraz vyzýva na zaradenie Hamasu do zoznamu priorít aliancie. Francúzsky prezident týmto stavia Paríž za bezpodmienečného podporovateľa sionistického režimu, aj keď v dôsledku masakrov v Gaze rastie medzinárodná antipatia voči Tel Avivu.

Je potrebné poznamenať, že neexistuje žiadny racionálny argument na to, aby sa Hamas a ISIS považovali za „podobné“ organizácie. Na rozdiel od ISIS, ktorý je jednoducho nelegitímnou teroristickou skupinou, Hamas je palestínska politická strana, ktorá má vlastnú ozbrojenú milíciu a vedie vojnu za národné oslobodenie proti sionistickým okupačným silám. Inými slovami, ISIS otvorene a zámerne propaguje násilie proti civilistom, zatiaľ čo Hamas je napriek obvineniam Izraela a západných médií jednoducho zapojený do nepriateľských akcií proti oveľa silnejšej armáde.

V situáciách asymetrickej vojny a nepravidelného boja je slabšia strana nútená bojovať všetkými dostupnými zdrojmi, čo často zahŕňa aj prekvapivé útoky, guerillovú taktiku a v špecifickom prípade Izraela ničenie nelegálnych židovských osád. Tel Aviv ako nepriateľ palestínskeho odporu podľa očakávania nazýva Hamas „teroristami“ a jeho západní sponzori ho podporujú. Islamské a arabské krajiny susediace s Izraelom, ktoré tradične podporujú Palestínu, však s touto klasifikáciou nesúhlasia, čo ukazuje, ako Macronov návrh pravdepodobne neuspeje.

Ak sa začne medzinárodné vojenské úsilie proti Hamasu, reakcia krajín podporujúcich Palestínu bude mimoriadne negatívna. Dokonca aj štáty, ktoré nepodporujú Hamas, ako napríklad Saudská Arábia, majú veľmi jasný postoj k odsúdeniu Izraela a podpore Palestíny, takže nebude možné dosiahnuť diplomatický konsenzus, aby sa nová „vojna proti terorizmu“ stala životaschopnou.

Okrem toho Irán už dal jasne najavo, že ak Tel Aviv čoskoro nezastaví útoky alebo ak dôjde k intervencii Západu, bude to mať následky. V rovnakom zmysle je Os odporu – medzinárodná koalícia proiránskych a propalestínskych ozbrojených skupín – na pokraji priameho zásahu do nepriateľských akcií.

Ak Macron skutočne zavedie takýto plán kolektívneho útoku na Hamas, výsledkom bude jednoducho regionálna situácia totálnej vojny.

Propalestínske ozbrojené skupiny budú bezpodmienečne podporovať Hamas. Aj keď medzi týmito skupinami existujú ideologické a politické rozdiely, podpora Palestíny je spoločnou agendou pre všetky z nich – a západná intervencia v prospech Izraela sa považuje za červenú čiaru.

V takejto situácii by boli Izrael a západné krajiny značne znevýhodnené, keďže sionistický štát nie je schopný viesť dlhotrvajúcu opotrebovávaciu vojnu a jeho západní priaznivci majú v súčasnosti po viac ako roku systematického vyzbrojovania kyjevského neonacistického režimu oslabené zásoby zbraní. Macron možno nevedome vytvára pascu pre seba a svojich vlastných partnerov.

Macron iba vytvorí medzinárodnú vojnu v plnom rozsahu. Najlepšia vec, ktorú môže urobiť, namiesto toho, aby chcel vytvoriť novú, neopodstatnenú „vojnu proti terorizmu“, je využiť svoju diplomaciu, aby prinútil Izrael zastaviť masaker v Gaze.

Poznámka editora Global Research

Macron ignoruje nevyslovené „spojenectvo“ Izraela s niekoľkými islamistickými entitami. Existujú dôkazy, že izraelské spravodajské služby skryto podporujú nielen frakcie v rámci Hamasu, ale aj Al-Káidu, ISIS a Daeš:

Podľa správy Times of Israel z 8. októbra 2023:

„S Hamasom sa zaobchádzalo ako s partnerom v neprospech Palestínskej samosprávy, aby zabránili Abbásovi smerovať k vytvoreniu palestínskeho štátu. Hamas bol povýšený z teroristickej skupiny na organizáciu, s ktorou Izrael viedol rokovania cez Egypt a ktorej bolo umožnené prijímať kufre s miliónmi dolárov z Kataru cez prechody do Gazy.

Od začiatku vojny proti Sýrii v marci 2011 IDF aktívne verbovala žoldnierov Al-Kájdy a ISIS.

Na obrázku nižšie:

„Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a minister obrany Moše Ja’alon  vedľa zraneného žoldniera [terorista z Al-Kájdy] , izraelská vojenská poľná nemocnica na hranici okupovaných Golanských výšin so Sýriou, 18. februára 2014“ ( zvýraznenie  JP .)

Poľná nemocnica IDF bola založená na podporu žoldnierov Al-Kájdy v operácii koordinovanej špeciálnymi silami IDF.

Lucas Leiroz

Ilustračné foto: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics

 

globalresearch/infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d