Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedcom z Massachusetts Institute of Technology (USA) sa podarilo vyrobiť efektívny vodný filter z obyčajného dreva. Metodika výroby bola publikovaná v časopise Nature communications. Dôležitosť produktu vysvetlila Maria Tabaková, vedecká pracovníčka Sibírskej federálnej univerzity.

Nedostatok pitnej vody je jedným z globálnych problémov, ktorý je obzvlášť akútny v rozvojových krajinách z dôvodu nedostatku potrebnej infraštruktúry. Podľa OSN ročne zomiera 2,2 milióna ľudí na choroby spôsobené nedostatkom nezávadnej pitnej vody.

Dnes je na svetovom trhu veľa technológií na čistenie vody, z ktorých mnohé majú podľa vedcov značné nedostatky. Systémy na báze chlóru fungujú dobre vo veľkom meradle, ale sú drahé. Vriaca voda na odstránenie nečistôt vyžaduje veľa paliva. Membránové filtre sú drahé, vyžadujú čerpadlo a môžu sa ľahko zaniesť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V článku publikovanom v časopise Nature communications vedci z USA ukázali, že malý kúsok xylému – mladé drevo ležiace priamo pod kôrou – dokáže odfiltrovať viac ako 99 percent baktérií z vody, vrátane E. coli.

„Z látok znečisťujúcich vodu sú najnebezpečnejšie patogény biologického pôvodu – patogénne baktérie, vírusy, prvoky a parazity. Xylemový filter účinne odstraňuje biologické kontaminanty a tiež usadeniny, ako napríklad hlinku. Voda sa zároveň stáva priezračnejšou,“  vysvetlila Maria Tabaková.

Autori filtrov sa domnievajú, že xylém nekvitnúcich stromov, ako sú borovica a ginkgo, je lacný a efektívny materiál na filtrovanie vody, najmä vo vidieckych oblastiach.

Filtračné xylemové patróny sa vyrábajú v niekoľkých fázach: vetvy sa očistia od kôry, rozrežú sa na požadovanú veľkosť, potom sa podrobia tepelnému spracovaniu, opracovaniu etanolom a sušeniu.

“Opracovanie zabráni zničeniu tracheidných stien, pozdĺž ktorých sa pohybuje tekutina.” S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde skôr o priemyselný produkt ako domáci, ale za veľmi prijateľnú cenu.

Vedci poznamenali, že stromy ako borovica, céder a smrek – sú vhodnejšie na vytváranie filtrov ako krytosemenné rastliny alebo kvitnúce rastliny. Pre každý región autori štúdie navrhujú použitie rôznych druhov ihličnanov. Napríklad pre severnejšie pásma Eurázie budú optimálne také druhy, ako je borovica lesná, borovica čierna, smrek lesný, smrekovec daurský, tujovec východný, jedľa sachalinská.

Vytvorený prototyp filtroval vodu rýchlosťou jeden liter za hodinu. Autori technológie navrhujú, aby sa filtre vymieňali každý deň alebo týždenne, v závislosti od potrieb hospodárstva.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d