Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Preventívne opatrenie? Pár týždňov po voľbách už dochádza k prvým zmenám na moderátorských stoličkách vo verejnoprávnej televízii. Zdá sa, že iniciatíva prichádza od vedenia RTVS, bez zásahu novej vlády. Sebareflexia, alebo strach?

To, že moderátor Marek Makara, ktorý moderuje víkendovú politickú reláciu na verejnoprávnej televízii, by mal skončiť, sa polemizuje už dlho. V istých politických kruhoch, aj medzi divákmi, je moderátor dlhodobo kritizovaný. Hlavnou výčitkou voči nemu býva jeho neobjektívnosť a skákanie do reči.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

S informáciami o zmenách na moderátorských postoch prichádzajú portály Mediaklik.sk a Stratégie.

Preventívne opatrenie?

Makara zatiaľ v relácii O 5 minút 12 nekončí úplne. Bude sa s ním vždy po týždni striedať Marta Jančkárová, ktorá doteraz moderovala sobotné dialógy v rozhlase. Ktovie, či toto však nie je len prvý krok k radikálnejšej zmene. To ukáže čas.

Je otázne, či je zmena z Mareka Makaru na Martu Jančkárovú k lepšiemu. V minulosti bola Jančkárová kritizovaná, že obsahovo ani moderátorsky nezvládla diskusiu o rozdelení Československa s Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom. Tí pre jej moderovanie odišli zo štúdia a rozhovor nedokončili. Dôvodom bola jej nekompetentnosť a nedostatočné vedomosti k téme, ako aj jej prístup k hosťom. Relácia :24, Václav Klaus a Vladimír Mečiar po 30 rokoch. Záver – odchod hostí, je vystrihnutý.

Jančkárová už v minulosti nedeľnú politickú reláciu na RTVS moderovala. „V roku 2013 ju v moderátorskom kresle vystriedal Martin Strižinec, ktorého v roku 2018, po odchode na post hovorcu prezidentky Zuzany Čaputovej, nahradil Jozef Hajko a od jesene 2019 sa stal moderátorom relácie Marek Makara,“ informujú Stratégie.

Zmena aj v rozhlase

Veci sa menia aj v rozhlase. Sobotné dialógy, ktoré doteraz moderovala Jančkárová, dostanú nové moderátorky, Annu Vargovú a Karolínu Piliarovú.

Stanovisko RTVS k zmenám je takéto:„RTVS dlhodobo plánovala úpravu personálneho obsadenia moderátorov politických diskusných relácií Sobotné dialógy a O 5 minút 12 s cieľom personálne posilniť obidve relácie a zároveň vytvoriť pre moderátorov priestor, aby mali niektoré víkendy voľné,“ uviedla pre Mediaklik manažérka marketingovej komunikácie RTVS Zuzana Vicelová.

Uvedené zmeny sú súčasťou väčších zmien. Len nedávno vedenie televízie zmenilo fungovanie Správ RTVS. Po roku a pol v nich skončili moderátorské dvojice a televízia sa vrátila s jedným moderátorom k svojmu pôvodnému konceptu. 

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d