Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Putin podpísal dekrét o náhrade škôd z amerických protiruských sankcií. Dekrét stanovuje postup pri náhrade škody v prípade konfiškácie ruského majetku v USA.

Odveta

Ako náhradu škody bude možné zabaviť majetok Spojených štátov amerických alebo spriaznených osôb.  Zabaviť bude možné hnuteľný a nehnuteľný majetok, cenné papiere, podiely v spoločnostiach, majetkové práva. Zoznam takéhoto majetku dostane súd na žiadosť vládnej komisie pre kontrolu zahraničných investícií. Vláda musí do štyroch mesiacov upraviť zákony, potrebné na vykonanie prezidentského dekrétu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ide o miliardy

Podľa výpočtov agentúry RIA Novosti na základe najnovších dostupných údajov, sa v Spojených štátoch nachádza zmrazený ruský majetok približne za päť miliárd dolárov. Objem priamych amerických investícií v Rusku však na konci roka 2022 predstavoval 9,6 miliardy dolárov.

Spustil to Biden

Prezident Joe Biden podpísal v apríli zákon, ktorý dáva prezidentovi USA právo zmocniť sa ruských aktív v Amerike a previesť ich na potreby obnovy Ukrajiny. Takzvaný REPO zákon umožňuje hlave štátu rozhodnúť o konfiškácii bez súhlasu Kongresu.

Peniaze pre Kyjev

Spojené štáty sú pripravené poskytnúť Ukrajine pôžičku, krytú zmrazenými aktívami Ruskej federácie, ak dostanú záväzok od EÚ, že bude splatená a aktíva zostanú zmrazené, uvádza agentúra Bloomberg, s odvolaním sa na svoje zdroje. Noviny The Financial Times, s odvolaním sa na západných predstaviteľov už skôr informovali, že Spojené štáty tlačia na krajiny G7, aby Ukrajine poskytli pôžičku, zabezpečenú vo forme budúceho príjmu z ruských aktív zmrazených na Západe. Ako poznamenáva agentúra, Spojené štáty dúfajú, že na poskytovaní pôžičky Ukrajine sa zúčastní aspoň niekoľko krajín G7.

Moskva protestovala

Kremeľ vyhlásil, že takéto rozhodnutia „by boli ďalším krokom v porušovaní všetkých pravidiel a noriem medzinárodného práva“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo zmrazenie ruského majetku v Európe za krádež. Poznamenalo, že EÚ sa zameriava nielen na prostriedky súkromných osôb, ale aj na štátny majetok Ruska. Podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, v prípade konfiškácie zmrazených ruských aktív na Západe, má Ruská federácia „tiež možnosť nevrátiť tie prostriedky, ktoré si západné krajiny ponechali v Rusku a ktoré boli zmrazené v reakcii na zabavenie ruských štátnych rezerv.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.