Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Koniec vzájomného nepodloženého a neopodstatneného obviňovania sa bolo jednou z vecí, ktoré si poslanci NR SR schválili na utorkovom (21. mája) zasadnutí parlamentu. Pripomenul im to aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS / Život-NS). Ten vo videu zo stredajšieho (22.5.)  rokovania NR SR tvrdí, že opozícia sa veľmi rýchlo vrátila do starých koľají.

V pléne NR SR sa Tomáš Taraba ohradil voči opozičnému obvineniu, že zákon o výrube náletových drevín vznikol, ako jeho biznis plán. Hovoril tiež, aký je záujem zákona a nesúhlasí ani s návrhom SaS na platenie horibilných pokút za vyrúbanie stromu vo vlastnej záhrade. Vysvetlil tiež, kde je problém aj s výskytom medveďa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Výrub náletovín a biznis dôvody

Tomáš Taraba sa v pléne NR SR ohradil voči tvrdeniam niektorých poslancov SaS, že zákon o výrube náletových drevín vznikol ako súčasť jeho biznis plánu s pôdou. Alojz Hlina dokonca prišiel s tvrdením, že Taraba „menej donesie v kabele“.

„V Bratislave k dnešnému dňu sú rozostavané developerské projekty za asi 600-miliónov eur. Plus z PS povedali, že tým, že zvýšime výrub na približne 15 cm priemer dreviny, že Bratislave ušetria tristotisíc eur. Vy sa počúvate? 600-miliónov eur sú developerské projekty a podľa vás my tu predkladáme zákon, aby niekto ušetril 300-tisíc eur,“nechápe logiku opozície Taraba. Keby sa fungovalo podľa tejto logiky, je podľa Tarabu jednoduchšie ísť cestou zmeny vyhlášky o výrube náletových drevín. To, čo však SaS nevie pochopiť, je – byť na strane slovenských záujmov.

Čo vznikne po výrube náletovín

„Pre nás je slovenským záujmom, aby si poľnohospodár vedel vyčistiť poľnohospodársku pôdu. Základná odpoveď na otázku, čo sa stane, keď máte 200-tisíc hektárov zarastenej poľnohospodárskej pôdy a vyčistíte ju? Z toho nevznikne developerský projekt, z 200-tisíc hektárov náletových drevín po vyčistení vznikne 200-tisíc hektárov čistej poľnohospodárskej pôdy,“  vysvetlil minister.

Šialený návrh SaS

„Tu sa tri až desať rokov čakalo na to, aby si 15-cm priemer mohol niekto vyrúbať,“ dopĺňa minister a pýta sa priamo Alojza Hlinu, kde je jeho sociálne cítenie, keď sa SaS dožaduje kontrol stromov vo vlastnej záhrade. „Lebo vám povedia, že intravilán a zastavaná plocha. „O tomto to je – vkuse zdierať ľudí s priemerným platom a to, čo zarobia, tak Alojz Hlina im tam pošle inšpektorov, keď si chcú vyrúbať 15cm priemerný stromček, nech zaplatia 850 eur pokutu.“

Ako sme si zavarili s medveďmi

Taraba tiež vysvetlil druhý problém, ktorý pri prerokúvaní tohto zákona vznikol – náletové dreviny síce nie sú lesom, ale neustále sa rozširujú.

„Prvých desať rokov si poviete, že tých 100m okolo lesa – kašlime na to, veď to je niekde pri lese.  Po desiatich rokoch už sa to tvári, že je to les, ďalších sto metrov, ďalších sto metrov a potom otvoríte dvere domu a ste v lese, kde sa prirodzene pohybuje medveď a poviete, že to je jeho prirodzené územie. Ak je raz niečo les, nech je to les, kto chce mať lúku zarastenú lesom, nech si zmení účel využitia pozemku na les. Kto chce, aby tam bola čistá poľnohospodárska pôda, bude mať právo si to vyčistiť bez toho, aby sa do toho nabúravali mimovládky,“ uzatvára Tomáš Taraba.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.